PARTNER PORTALU
  • BGK

Grzegorz Schetyna: Zmiany w Kodeksie wyborczym zdemolują samorządność

  • PAP/AT    29 listopada 2017 - 09:29
Grzegorz Schetyna: Zmiany w Kodeksie wyborczym zdemolują samorządność
Wybory będą mogły być ustawiane przez rząd i partię - powiedział lider PO (Grzegorz Schetyna, fot.schetyna.pl)

Jarosław Kaczyński zabiera niezależność sądom nie tylko po to, żeby można było mieć wpływ na orzeczenia sądów, ale przede wszystkim po to, żeby mieć Sąd Najwyższy, czyli uznawać ważność wyborów, nawet tych, które będą zmanipulowane, czy sfałszowane - podkreślił lider PO Grzegorz Schetyna.
• Schetyna ocenił, że proponowane przez PiS zmiany w Kodeksie wyborczym "zdemolują i zamkną samorządność".

• Jak wskazał będą one również umożliwiały "ustawienie" wyborów przez rząd i partię.

• Zamach stanu obozu rządzącego na sądy, na polską demokrację już nie pełza, on zaczyna kroczyć - podkreślił Schetyna.

We wtorek (28 listopada) sejmowa komisja sprawiedliwości opowiedziała się za uchwaleniem projektu prezydenta Andrzeja Dudy ws. Krajowej Rady Sądownictwa - wraz ze wszystkimi siedmioma poprawkami zgłoszonymi przez PiS. Komisja rozpoczęła też prace nad drugim prezydenckim projektem - nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Obrady zaplanowano też na środę (29 listopada) i czwartek (29 listopada).

Schetyna ocenił na antenie TOK FM, że wtorkowe prace nad projektami ws. KRS i SN były "ostatnim etapem zamachu na sądy". Jak dodał, do tej pory jego ugrupowanie mówiło o "pełzającym zamachu stanu", a teraz on "zaczyna kroczyć". "To jest wyraźny krok w kierunku odejścia od demokracji" - oświadczył polityk.

Według Schetyny prezydent "współpracuje z PiS-owską większością", zaprzeczając tym samym swoim lipcowym wetom do ustaw o KRS i SN, w których wytykał im m.in. częściową niekonstytucyjność. Uzasadniając weto ws. SN, Duda wskazał, że "wpływ Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego na działalność SN byłby ogromny; uprawniona jest obawa przed zagrożeniem dla niezależności tego sądu i jego autorytetu w społeczeństwie". Co do KRS prezydent podkreślał, że aprobuje ogólną ideę zmian, ale wybór sędziów do KRS przez Sejm wymaga większości 3/5 głosów, co będzie "wyrazem konsensusu różnych ugrupowań zasiadających w parlamencie".

Czytaj też: Samorządowcy i konstytucjonaliści o projekcie zmian w Kodeksie wyborczym

Przewodniczący Platformy odniósł się też do rozpoczętych we wtorek (28 listopada) prac komisji nadzwyczajnej nad projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym. Komisja nie zgodziła się na wnioski opozycji o odrzucenie proponowanych przez partię rządzącą przepisów ani na odroczenie prac komisji. Nie przyjęła też wniosku o wysłuchanie publiczne ws. projektu. Krytyczną opinię o propozycji przedstawiły: KBW oraz Związek Miast Polskich.

Zdaniem Schetyny proponowane przez PiS zmiany "zdemolują i zamkną samorządność". Jak wskazał będą one również umożliwiały "ustawienie" przez rząd i partię wyborów. "Sąd Najwyższy obsadzony partyjnymi wskazaniami będzie uznawał ważność takich wyborów" - dodał.

"Nie po to Kaczyński zabiera niezależność sądom - nie tylko po to, żeby można było mieć wpływ na orzeczenia sądów - ale przede wszystkim po to, żeby mieć Sąd Najwyższy, czyli uznawać ważność wyborów, nawet tych, które będą zmanipulowane, czy sfałszowane" - stwierdził Schetyna.

Lider PO wskazał, że cała opozycja powinna sobie teraz zadać pytanie, "czy zależy jej na wolności" i czy "będzie spierać się o szczegóły", czy jest gotowa do współpracy. Schetyna zadeklarował, że jest gotowy przejść przez "trudne rozmowy", aby budować porozumienie opozycji.

Jak poinformował w przyszłym tygodniu jest umówiony na spotkanie z nową przewodniczącą Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer.

Według Schetyny opozycja musi zmobilizować Polaków do uczestnictwa w wyborach samorządowych, bo inaczej ich nie wygra. "Musimy zbudować emocje i zmobilizować Polaków. Aktywność będzie najważniejszą odpowiedzią na to, co robi PiS. Jeżeli nie zmobilizujemy dziesiątek, setek tysięcy milionów Polaków do pójścia na wybory samorządowe, to ich nie wygramy" - wskazał lider PO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.