PARTNER PORTALU
  • BGK

GUS o jakości życia w Polsce: gdzie znajdziesz sens i zadowolenie?

  • MIW    13 lutego 2017 - 13:40
GUS o jakości życia w Polsce: gdzie znajdziesz sens i zadowolenie?
GUS wziął pod lupę zadowolenie z życia i poczucie jego sensu. Najwięcej mają go mieszkańcy dużych miast. (fot. pixabay.com)

• Najbardziej zadowoleni ze swojego życia są mieszkańcy dużych miast – tak wynika z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny raportu „Jakość życia w Polsce. Wyniki badania spójności społecznej”.
• Najrzadziej sens w tym, co robią dostrzegają mieszkańcy małych miasteczek.
Jak podaje GUS, w roku 2015 mniej więcej 8 na 10 mieszkańców Polski w wieku 16 lat i więcej deklarowało, iż ogólnie rzecz biorąc byli zadowoleni ze swojego życia, przy czym niemal co dziesiąta osoba uznała, że była bardzo zadowolona. Z kolei niezadowolonych ze swojego życia było 4 proc. ankietowanych osób, przy czym mniej więcej co setna osoba określiła się jako bardzo niezadowolona.

Rozpatrując wyniki w aspekcie generacyjnym można stwierdzić, że osoby młodsze były bardziej zadowolone niż starsze. Najbardziej zadowoleni ze swojego życia byli uczniowie i studenci (89 procent), na drugim końcu stawki plasowali się bezrobotni (64 proc.) i renciści (59 proc.).

Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania okazuje się, że zarówno na wsi, jak i w miastach cztery na pięć osób deklarowało ogólne zadowolenie z życia. Zróżnicowanie pojawiło się natomiast w obrębie miast, w zależności od ich wielkości. I tak w miastach o liczbie mieszkańców większej lub równej 500 tysięcy, a także tych, gdzie liczba mieszkańców waha się między 100 a 500 tysięcy zadowolonych jest ok. 80 procent tamtejszej populacji (w największych miastach prawie 15 proc. osób jest bardzo zadowolonych, z kolei w średnich miastach więcej jest „po prostu” zadowolonych). Odsetek niezadowolonych w obu tych przypadkach nie przekracza 3 procent.

Nieco gorzej wygląda to w mniejszych miastach, gdzie mieszka od 20 do 100 tys. osób – tam zadowolenie deklarowało ok. 75 proc. mieszkańców, niezadowolonych było 2 procent. No i wreszcie małe miasteczka, zamieszkałe przez mniej niż 20 tys. osób – tam zadowolonych było blisko 77 proc. badanych, ale niemal 5 proc. odpowiedziało, że jest niezadowolonych z życia.

Podobnie układały się odpowiedzi przy pytaniu o sens życia. Tutaj również najgorzej wypadły małe miasteczka (poniżej 20 tys. mieszkańców), gdzie sens w tym, co robi w życiu dostrzega zaledwie 64,2 procent pytanych, a nie widzi go aż co dziesiąty z nich. Dla porównania, w miastach liczących sobie od 20 do 100 tys. mieszkańców sens w swych działaniach widzi 68 proc. osób, zaś na wsi 67,4 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.