PARTNER PORTALU
  • BGK

GUS podał obciążenie demograficzne i wskaźnik starości w gminach

  • MIW    1 grudnia 2017 - 20:32
GUS podał obciążenie demograficzne i wskaźnik starości w gminach
Tak przedstawiał się wskaźnik obciążenia demograficznego w 2016 r. (fot. mat. GUS)

W roku 2040 mediana wieku ludności w Polsce sięgnie 50 lat. Oznacza to, że połowa całej populacji będzie w wieku 50+. W miastach ten próg będzie nieco wyższy, na wsi nieco niższy. Takie dane płyną z lektury Atlasu Demograficznego Polski, który opublikował Główny Urząd Statystyczny. Opracowanie to stanowi podsumowanie regionalnych konferencji demograficznych, zorganizowanych przez statystykę publiczną i Rządową Radę Ludnościową, których celem było zaprezentowanie wyzwań i problemów demograficznych polskich regionów.
Obecnie mediana wieku ludności jest na poziomie 40 lat. Najgorzej sytuacja wygląda na znacznych obszarach województwa podlaskiego i świętokrzyskiego, w województwie opolskim, północnej połowie województwa śląskiego oraz południowo – wschodniej części województwa lubelskiego. Tam mediana ludności w ubiegłym roku wynosiła od 41,1 do 55,8 lat. W najlepszej sytuacji znajduje się natomiast Pomorze, Wielkopolska i Małopolska.

Atlas przynosi też informacje o tzw. obciążeniu demograficznym w gminach (czyli stosunek liczby osób w wieku nieprodukcyjnym do liczby osób w wieku produkcyjnym) i wskaźniku starości demograficznej w gminach, czyli udziale osób w wieku 65 lat i więcej w ogólnej liczbie ludności. W obu tych kategoriach najgorzej wyglądają województwa podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i łódzkie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Precz z dyktaturą!, 2017-12-15 14:27:33

    Patologi KRUS nie będziemy dłużej utrzymywać z środków publicznych ZUS ,sprzeczne z zasadami etyki. Zobaczcie jakie drogie mają ciągniki pseudo rolniki, jakie inne sprzęty Naszym kosztem z dopłat Unijnych zakupili. Ubiegłoroczna nowela ustawa z 14 kwietnia 2016 r weszła w życie 30 kwietnia 2016 roku... o obrocie ziemi rolnej wyłącznie przez rolnika, przypieczętowała iż jesteśmy poróżnieni. Z uczciwych podatników ZUS z obrębów miast zrobiono gorszy sort, kobiety z miast jak w obozach koncentracyjnych faszystowskich niebawem ustawiać będą zbiorowo do dymania zamiast brakujących jałówek w oborach. Ustawa z dnia 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338) gorycz przelała , parobki z miast mogą jedynie kupić do 30arów działki jako nieruchomość (Dz. U z 2016 r., poz. 585), XXI wiek równouprawnienie ? Demokracja praworządność jaka,społeczeństwo w obrębach miast jak nic nie miało tak wciąż nic nie ma. W związku z powyższym jaki mamy wybór do głosowania w najbliższych wyborach, wolność,równość w Polsce przez bolszewie żydowską została stłumiona.  rozwiń