PARTNER PORTALU
  • BGK

GUS, wskaźnik ubóstwa w 2014 r.: Najwięcej biednych rodzin jest w województwie warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim

  • PAP/AT    1 lutego 2016 - 19:22
GUS, wskaźnik ubóstwa w 2014 r.: Najwięcej biednych rodzin jest w województwie warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim
Bieda dotyka głównie dzieci żyjące w rodzinach wielodzietnych (fot.pixabay.com)

• 10 proc. dzieci i młodzieży do lat 18 w 2014 żyło w skrajnym ubóstwie.
• Zasięg ubóstwa skrajnego na wsi jest ponad dwukrotnie wyższy niż w miastach.
• Najwyższą stopę ubóstwa skrajnego odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim .
10 proc. dzieci i młodzieży do lat 18 w 2014 żyło w skrajnym ubóstwie. Bieda dotyka głównie dzieci żyjące w rodzinach wielodzietnych - w niedostatku żyło ok. 57 proc. osób w rodzinach z trójką dzieci i 79 proc. w rodzinach, w których była czwórka dzieci i więcej - wynika z badania GUS.

W latach 2013-2014 stopa ubóstwa skrajnego w Polsce pozostawała na podobnym poziomie jak w latach poprzednich i wyniosła nieco ponad 7 proc. - wynika z badania GUS. Jak wyjaśnia Urząd w roku 2014 za granicę ubóstwa skrajnego uznawana była kwota 540 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym i 1458 zł dla gospodarstwa 4 osobowego (2 osoby dorosłe i dwoje dzieci do 14 lat).

Najbardziej zagrożone ubóstwem są rodziny wielodzietne. W 2014 r. poniżej minimum egzystencji żyła co dziewiąta osoba w gospodarstwach małżeństw z 3 dzieci oraz co czwarta osoba w gospodarstwach małżeństw z 4 lub większą liczbą dzieci. Osoby tworzące rodziny niepełne były we względnie lepszej sytuacji. Wskaźnik zagrożenia ubóstwem skrajnym dla rodzin niepełnych wyniósł około 6 proc.

Czytaj też: Marczuk: Program 500+ spowoduje, że bieda będzie redukowana

Do czynników zwiększających zagrożenie ubóstwem należy także zaliczyć obecność osoby niepełnosprawnej w gospodarstwie domowym. Stopa ubóstwa skrajnego wśród osób w gospodarstwach domowych z co najmniej jedną osobą niepełnosprawną wyniosła ok. 11 proc.

W najtrudniejszej sytuacji znalazły się rodziny, w których obecne było przynajmniej jedno niepełnosprawne dziecko do 16 roku życia. W tej grupie wskaźnik zagrożenia ubóstwem skrajnym wyniósł w 2014 roku ok. 15 proc. Dla porównania, odsetek osób zagrożonych ubóstwem w gospodarstwach domowych bez osób niepełnosprawnych kształtował się na poziomie 6,5 proc.

Choć ubóstwo w Polsce dotyka częściej ludzi młodych, to w bardzo trudnej sytuacji jest część osób starszych. Ze względu na swój wiek i stan zdrowia mają one ograniczone możliwości podejmowania aktywnych działań zmierzających do poprawy swojej sytuacji materialnej. Często są samotne, co pogłębia ich problemy finansowe. Nie zawsze też mogą liczyć na pomoc rodziny. Nawet jeśli mieszkają wspólnie z dziećmi, to w sytuacji bezrobocia często zdarza się, że ich świadczenia emerytalne są jedynym regularnym źródłem dochodów wielopokoleniowej rodziny.

Jak podaje GUS w 2014 r. co dwudziesta piąta osoba w wieku co najmniej 65 lat żyła w gospodarstwach domowych o wydatkach niższych od minimum egzystencji. Osoby powyżej 65 roku życia stanowiły około 8 proc. osób zagrożonych ubóstwem skrajnym (podczas gdy w całej populacji w tym wieku była mniej więcej co siódma osoba), z czego zdecydowana większość (ponad 70 proc.) mieszkała na wsi.

Z badania wynika, że gospodarstwach osób ubogich jest znacznie mniejsza niż w innych powierzchnia użytkowa mieszkania na 1 osobę (19 m kw. wobec 28 m kw. w gospodarstwach nieubogich), a na jeden pokój przypada tam średnio większa liczba osób, niż w gospodarstwach domowych znajdujących się powyżej granicy ubóstwa.×
KOMENTARZE (1)

  • marek zakrzewski, 2016-02-02 08:33:16

    Znajoma organizacja rozdaje na wsi w lubelskim pomoc żywnościową UE.dla ubogich. Kilkaset uprawnionych. Kilkaset aut zajeżdżających po tą żywność. Niektóre to drogie fury. Nawet jeśli część kupiono za 2000 zł, to ubogich na utrzymanie raczej nie powinno być stać Co do ubóstwa dzieci, GUS od dawna m...a bardzo nieprawdziwe dane. Aktualnie wiarygodnymi danymi dysponuje UNICEF, a tam ubogich dzieci 0-17 lat podają 1.3 mln. Skrajnie ubogich- ok.1 mln. tys. To bardzo wysokie liczby jak na kraje UE, GUS jest instytucją rządową i popiera polityki rządów. 5 lat temu skrajnie ubogich dzieci statystyki podawały ok 60 tyś, co było bzdurą  rozwiń