PARTNER PORTALU
  • BGK

Gwara śląska potrzebuje ustawowego wsparcia?

  • PAP/JS    17 maja 2017 - 19:36
Gwara śląska potrzebuje ustawowego wsparcia?
Monika Rosa (fot.:facebook.com)

Gwara śląska potrzebuje ustawowego wsparcia jako element dziedzictwa kulturowego – ocenili uczestnicy debaty, zorganizowanej przez Nowoczesną w Katowicach.
•  "Byłoby dobrze i dla śląszczyzny, i dla polskiego państwa, żeby uznać język śląski za regionalny.

• To dawałoby duże szanse wydawnicze, edytorskie, byłyby pieniądze na teatry" - mówił  filolog prof. Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Posłowie Nowoczesnej planują złożyć w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, nadający śląskiej mowie status takiego języka.

Inicjatorzy projektu, który zamierza złożyć Nowoczesna, wskazują, że proponowana przez nich nowelizacja ustawy o mniejszościach skupi się na uznaniu śląskiego za język regionalny, a nie - jak wcześniejszy projekt obywatelski - na wpisaniu do ustawy śląskiej mniejszości etnicznej.

Jak argumentują, gdyby "ślonska godka" została językiem regionalnym, jak kaszubski, możliwe byłoby publiczne wsparcie edukacji regionalnej czy działalności kulturalnej i artystycznej związanej z tym językiem. O taką regulację od dawna zabiegają środowiska odwołujące się do śląskiej tradycji, jednak ich inicjatywy nie znalazły dotąd poparcia w parlamencie.

"Chcielibyśmy, żeby uzasadnienie ustawy było podsumowaniem cyklu debat, ale też stworzyło pozytywny klimat dla języka śląskiego. Ustawowe uznanie  godki" to oddanie Ślązakom szacunku, a język zyskałby dzięki temu wsparcie instytucjonalne, które jest potrzebne" - powiedziała posłanka Monika Rosa.

"To, że dotychczas język śląski nie został ujęty w ustawie, być może wynika z jakiegoś strachu, niezrozumienia Śląska, zamykania się, ale też pewnie takiego tkwienia w duopolu partii konserwatywnych - PO i PiS" - dodała.

"Byłoby dobrze i dla śląszczyzny, i dla polskiego państwa, żeby uznać język śląski za regionalny. To dawałoby duże szanse wydawnicze, edytorskie, byłyby pieniądze na teatry, które mogłyby po śląsku wystawiać śląskie sztuki, inne media też mogłyby zafunkcjonować. Tego brakuje, robimy to po amatorsku, jako wolontariusze" - powiedział filolog prof. Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

"Tę kwestię trzeba czytać w kontekście demokracji, pewnych swobód, wolności, pewnej troski o państwo, region, o to, co lokalne, małe. To nie zawsze znajduje zrozumienie w Polsce" - dodał.

Inicjatorzy projektu, który zamierza złożyć Nowoczesna, wskazują, że proponowana przez nich nowelizacja ustawy o mniejszościach skupi się na uznaniu śląskiego za język regionalny, a nie - jak wcześniejszy projekt obywatelski - na wpisaniu do ustawy śląskiej mniejszości etnicznej.

Wspierany m.in. przez Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) obywatelski projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych trafił do Sejmu w lipcu 2014 r. Jego pierwsze czytanie odbyło się w październiku 2014 r., ponieważ jednak w poprzedniej kadencji nie wyczerpano związanej z nim procedury, w obecnej - jako projekt obywatelski - rozpatrywany był od nowa. W październiku ub. roku odrzuciły go dwie sejmowe komisje; aby jego procedowanie dobiegło końca, potrzebna jest jeszcze ostatecznie decyzja Sejmu. Obywatelski projekt negatywnie zaopiniował rząd, rekomendując zaprzestanie nad nim prac legislacyjnych.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • wdzivny, 2017-05-20 21:01:03

    Na początku okupacji niemieckiej należało w urzędzie oświadczyć jakiej jest się narodowości. Moi rodzice zdecydowali się na narodowość śląską, jednak po kilku dniach wezwano rodziców ponownie i oświadczono, że taka narodowość nie istnieje. Wiadomo było powszechnie, że mieskańcy Slaska, a szczegolni...e Sląska Cieszyńskiego to Polacy. Byliśmy więc Polakami, z wszystkimi niebespieczeństwami , i dyskryminacjąmi. Skąd teraz pomysł o mniejszości narodowej śląskiej? Co innego narzecze, które mogło by być uznane jako regionalne, podobnie jak kaszubskie.  rozwiń