PARTNER PORTALU
  • BGK

GZM: we wtorek ostatnie wsparcie z Funduszu Solidarności

  • PAP/JS    23 marca 2018 - 20:23
GZM: we wtorek ostatnie wsparcie z Funduszu Solidarności
Fundusz Solidarności ma wspierać inwestycje najsłabszych gmin GZM, zmniejszając różnice w rozwoju poszczególnych jej członków. (fot. pixabay.com)

Przyznanie ostatniej transzy wsparcia dla przedsięwzięć metropolitalnego Funduszu Solidarności będzie we wtorek (27 marca) jednym z głównym punktów sesji zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).
Chodzi o ok. 8 mln zł dla projektów z podokręgu gliwickiego Metropolii. Jak poinformowała w piątek rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska, kwota ta zostanie rozdysponowana między 23 projekty tego podokręgu.

Fundusz Solidarności ma wspierać inwestycje najsłabszych gmin GZM, zmniejszając różnice w rozwoju poszczególnych jej członków. O wsparciu głównej puli 99 projektów z Funduszu Solidarności zgromadzenie GZM zdecydowało w połowie lutego br. Między 36 gmin członkowskich rozdysponowano wówczas blisko 92 mln zł.

Ponieważ krótko wcześniej podjęto decyzję o zwiększeniu środków Funduszu z 60 mln zł do 100 mln zł, a nie wszystkie podokręgi Metropolii zdążyły przedstawić wyczerpujące tę kwotę projekty, zdecydowano, że ostatnie z nich zostaną zatwierdzone podczas następnej sesji zgromadzenia. Na sesji 26 marca zgromadzenie Metropolii zatwierdzi zatem 23 dodatkowe ostatnie projekty z podokręgu gliwickiego, który jako jedyny nie wyczerpał dotąd swojej puli Funduszu.

Łącznie 1,3 mln zł trafi do gminy Rudziniec na jedenaście zadań związanych z poprawą nawierzchni ulic. Dotacje na 1,37 mln zł do czterech projektów otrzymają Pyskowice (rewaloryzacja parku, oświetlenie i drogi). Po dwa projekty zostaną wsparte w gminach Gierałtowice (drogi, chodniki - 1,3 mln zł), Knurów (termomodernizacja, droga - 1,33 mln zł), oraz Sośnicowice (zagospodarowanie terenu, przebudowa mostu - 1,33 mln zł).

W przypadku projektów zatwierdzonych przez zgromadzenie Metropolii w lutym br. jej zarząd otrzymuje obecnie kolejne umowy do podpisów. Zgodnie z zastosowanym mechanizmem Funduszu zarząd GZM udziela bowiem dotacji na podstawie umów zawieranych z gminami dla każdego projektu z osobna - po wcześniejszym zaakceptowaniu projektów przez zgromadzenie.

W piątek jedną z takich umów, na budowę nowej drogi, która połączy Piekary Śląskie z Radzionkowem, przedstawiciele GZM podpisali z pierwszym z tych miast. Wartość dotacji to ponad 3,4 mln zł, przy wartości całej inwestycji - 4,6 mln zł.

We wtorek Metropolia zgodzić się ma też na zmiany w dwóch już zaakceptowanych projektach. Mysłowice chcą podzielić przyznane im 3,5 mln zł na jeszcze jeden projekt; Mikołów planuje zmienić zakres jednego z nich.

Ponadto w planie wtorkowej sesji zgromadzenia GZM znalazły się m.in.: wybór wiceprzewodniczących zgromadzenia Metropolii (dotąd wybrano jednego, statut GZM przewiduje jeszcze dwóch), wybór wiceprzewodniczących zarządu GZM (spośród dotychczasowych członków zarządu), wybór przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego komisji rewizyjnej zgromadzenia, a także powołanie komisji budżetu i finansów oraz komisji rozjemczej zgromadzenia wraz z ich składami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.