PARTNER PORTALU
  • BGK

Halicki pytany o start w Warszawie odpowiada: PO podejmie decyzję

  • GP    2 lutego 2017 - 09:19
Halicki pytany o start w Warszawie odpowiada: PO podejmie decyzję
Andrzej Halicki jest posłem PO, był wcześniej ministrem cyfryzacji w administracji partii. (fot. youtube.com)

• Dla Andrzeja Halickiego z PO zmiany w administracji Warszawy proponowane przez PiS nie mają na celu dobra aglomeracji.
• - Projekt PiS służy machinacjom wyborczym - oceniał w czwartek (2 lutego) poseł.
• Jako jeden z kandydatów PO do schedy po Hannie Gronkiewicz-Waltz, Halicki nie zdeklarował gotowość do startu w wyborach samorządowych na prezydenta Warszawy. Zastrzegł jednak, że to partia podejmie decyzję.
Po tym, jak do Sejmu wpłynął poselski projekt zmian samorządowych ustroju Warszawy, podnoszą się pytania o przyszłość stolicy. Platforma obawia się, że PiS chce projektem podbudować swoje szanse w mieście, stąd jej wzmożona aktywność.

Poseł Andrzej Halicki (PO) oceniał w czwartek (2 lutego), że całość operacji i projektu w Sejmie jest bardzo niepokojąca dla mieszkańców stolicy.

- Nie chodzi o to, by funkcjonowała dobra aglomeracja w Warszawie, jak na przykład na Śląsku - nawiązywał w RMF FM poseł. Śląskie miasta od wielu lat starają się o ustawę metropolitalną. Usprawniłaby zarządzanie kilkumilionowym zespołem miejskim w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym (GOP). - Gdyby PiS miało odrobinę dobrej woli to ta metropolia już by funkcjonowała - mówił poseł. W ramach prac nad ustawą o metropolii w GOP liczono, że uda się ją wprowadzić w życie od 1 stycznia br.

- Ten projekt PiS - to o propozycji dotyczącej Warszawy - służy machinacjom wyborczym - przekonywał Halicki. - Chodzi o "przeniesienie" wyborców i nic więcej.

Czytaj też: Kadencje w samorządach dzielą prezydentów miast

Dla opozycji proponowane administracyjne zmiany w Warszawie zbyt oczywiście nakładają się na gminy podmiejskie, w których PiS wygrywało ostatnie elekcje.

Start Halickiego do ratusza Warszawy

Andrzej Halicki, jako deputowany do Sejmu z Warszawy, jest wymieniany jako kluczowy kandydat na następcę Hanny Gronkiewicz-Waltz. Obecna prezydent po trwającej trzeciej kadencji zapowiedziała, że nie będzie walczyć o kolejne lata w ratuszu stolicy.

- Nie wykluczam - mówił o swoim starcie Halicki. - ale toczy się dyskusja w Platformie. Jestem pytany o taką gotowość - stwierdził poseł.

Czytaj też: Bronisław Komorowski o projekcie ws metropolii warszawskiej: PiS chce zdobyć kolejny obszar władzy

Dla opozycji, o czym już nie raz wspominano, istnieje polityczny plan PiS, by przyspieszyć wybory samorządowe. Politycy partii rządzącej ukrócają takie spekulacje, ale politycy opozycji są gotowi na wszystko.

- Wszystko może się stać - kończył temat samorządowy w rozmowie radiowej Halicki. - Z piątku na sobotę możemy się obudzić i będzie podpisana przez prezydenta jakaś ustawa, która wszystko zmieni.

Obok osoby posła Halickiego Tomasz Siemoniak, pełnomocnik PO ds. wyborów samorządowych, wymieniał jako kandydatów do ratusza Warszawy Rafała Trzaskowskiego i Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Polska się przebudziła!, 2017-02-02 11:18:37

    Podziękowalibyśmy za miasta nowe w woj.Lubelskim, wie co robi mazowieckie oszukać Warszawę.