PARTNER PORTALU
  • BGK

Hanna Gronkiewicz-Waltz: decyzja ws. budowy pomnika smoleńskiego to ograniczenie samorządu

  • PAP/rs    19 lutego 2018 - 14:52
Hanna Gronkiewicz-Waltz: decyzja ws. budowy pomnika smoleńskiego to ograniczenie samorządu

Decyzja ws. budowy pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. na pl. Piłsudskiego to ograniczenie samorządu, naruszenie ustawy o samorządzie gminnym - uważa prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Potwierdziła, że władze miasta odwołały się w tej sprawie do ministra infrastruktury.
  • Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział, że pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską, oraz że rozpoczynają się prace nad nim.
  • Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.
  • - Nie może tak być, że przedstawiciel rządu przejmuje kolejne place. Już jest zajęte (miejsce) pod miesięcznice smoleńskie na trzy lata, pod Marsz Niepodległości, w zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy, że jest zajęty plac Zamkowy 1 sierpnia - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

31 stycznia Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego. To wynik ubiegłorocznej decyzji ministra infrastruktury na wniosek wojewody. W lutym społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział, że pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na pl. Piłsudskiego w Warszawie i że rozpoczynają się prace nad nim. Nie zgodziła się na to Rada Warszawy.

W niedzielę wiceprezydent stolicy Michał Olszewski poinformował o odwołaniu władz Warszawy do ministra infrastruktury w tej sprawie. - Największą osią sporu z naszej strony jest to, że łamie się prawa Rady Miasta do podejmowania decyzji w tej sprawie.(..) Rada Miasta na podstawie artykułu 18 podejmuje decyzję. Tylko ona ma prawo decydować, gdzie wznoszony jest pomnik - tłumaczył Olszewski.

Do sprawy odniosła się w poniedziałek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na konferencji prasowej inaugurującej kampanię społeczną poświęconą uchodźcom potwierdziła w rozmowie z dziennikarzami złożenie odwołania ws. budowy pomnika smoleńskiego.

Prezydent stolicy podkreśliła, że decyzja ws. budowy pomnika smoleńskiego to "ograniczenie samorządu" i naruszenie art. 2 ustawy o samorządzie gminnym, który mówi m.in. o samodzielności gminy.

- Nie może tak być, że przedstawiciel rządu przejmuje kolejne place. Już jest zajęte (miejsce) pod miesięcznice smoleńskie na trzy lata, pod Marsz Niepodległości, w zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy, że jest zajęty plac Zamkowy 1 sierpnia. 1 sierpnia to jest przede wszystkim nasze święto, chcemy tam wszyscy być, a nie może być zajęte wieloletnio - podkreśliła prezydent stolicy.

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział, że pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską, oraz że rozpoczynają się prace nad nim. Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.

W czerwcu 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył wniosek o przekazanie mu zarządzania nad pl. Piłsudskiego, w celu organizowania na nim uroczystości, w tym uroczystości państwowych. W październiku 2017 r. ówczesny minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wydał decyzję o przekazaniu placu do dyspozycji wojewody. 31 stycznia Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego - protokół przekazania został podpisany jednostronnie, bo na spotkaniu nie było przedstawiciela prezydent Warszawy. Ratusz zaznaczył, że sprawa nie jest zamknięta, bo nie ma podpisu reprezentanta miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.