PARTNER PORTALU
  • BGK

Hanna Zdanowska szefem PO w regionie łódzkim

  • PAP/JS    2 grudnia 2017 - 21:42
Hanna Zdanowska szefem PO w regionie łódzkim
Spotkanie mieszkańców z prezydent Hanną Zdanowską , fot. z arch. UMŁ

Hanna Zdanowska została wybrana przewodniczącą regionu łódzkiego Platformy Obywatelskiej. Prezydent Łodzi w powszechnym i tajnym głosowaniu członków partii stosunkiem głosów 883 do 354 pokonała posła Cezarego Grabarczyka.
• Dzień przed wyborami kandydaturę Zdanowskiej na szefa PO w Łódzkiem poparł Schetyna, który zapowiedział, że będzie ona kandydatką Platformy na prezydenta Łodzi w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

• "Zdecydowałam się kandydować na szefa regionu, by pozytywne wzorce i emocje, które udało nam się wzbudzić w Łodzi przełożyć na nasz region" - mówiła Hanna Zdanowska, tłumacząc swoją kandydaturę.

O wynikach wyborów w sobotę wieczorem poinformował przewodniczący regionalnej komisji wyborczej regionu łódzkiego PO Tomasz Piotrowski.

"Hanna Zdanowska uzyskała 883 głosy, a Cezary Grabarczyk - 354 głosy. Głosowało ponad 80 proc. uprawnionych członków" - powiedział. Jak zaznaczył, ostateczne wyniki zatwierdzone będą w poniedziałek po weryfikacji pełnej dokumentacji.

Członkowie Platformy Obywatelskiej po raz pierwszy swoich szefów regionów i powiatowych struktur wybierali w bezpośrednich i niejawnych wyborach, wrzucając głos na kandydata do urn wyborczych w biurach powiatowych partii w całym województwie.

Starcie o fotel lidera PO w Łódzkiem było jednym z ciekawszych pojedynków w kraju. O przywództwo walczyli, bowiem popularna w mieście prezydent Łodzi Zdanowska oraz b. szef regionu i dwukrotny minister (infrastruktury i sprawiedliwości) Grabarczyk. Politycy w przeszłości blisko ze sobą współpracowali. Kilka lat temu ich drogi się rozeszły: prezydent Łodzi została stronniczką szefa PO Grzegorza Schetyny; b. minister w ubiegłym roku stracił zaś miejsce w zarządzie partii.

Oboje kandydaci mają kłopoty natury prawnej. We wtorek do Sejmu wpłynął wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu Grabarczykowi w związku ze śledztwem w sprawie otrzymania przez niego kilka lat temu pozwolenia na broń. Prokuratura jest zdania, że poseł zdobył je nielegalnie i taki właśnie zarzut chce mu postawić. Grabarczyk uważa sprawę za motywowaną politycznie, choć - jak deklaruje - nie będzie się krył za immunitetem. W połowie listopada ruszył z kolei proces Zdanowskiej, oskarżonej o poświadczenie nieprawdy w dokumentach, w celu uzyskania kredytu przez jej byłego partnera życiowego. Prezydent Łodzi czuje się niewinna; wiele razy podkreślała, że zarzuty wobec niej są bezzasadne.

Dzień przed wyborami kandydaturę Zdanowskiej na szefa PO w Łódzkiem poparł Schetyna, który zapowiedział, że będzie ona kandydatką Platformy na prezydenta Łodzi w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

"Zdecydowałam się kandydować na szefa regionu, by pozytywne wzorce i emocje, które udało nam się wzbudzić w Łodzi przełożyć na nasz region; by zbudować region obywatelski i pokazać, że możemy wspólnymi siłami zmieniać nasze małe ojczyzny. Łódź jest w moim sercu, ale Łódzkie to po prostu trochę szerszy krąg rodzinny, o który trzeba zadbać" - powiedziała Zdanowska podczas konferencji prasowej z przewodniczącym PO.

Zdanowska jest rodowitą łodzianką. Ukończyła inżynierię środowiska na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Po studiach budowała łódzkie osiedla - Retkinię i Radogoszcz. Prowadziła własną firmę; była także dyrektorem biura Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej, największej organizacji samorządu gospodarczego w regionie.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.