PARTNER PORTALU
  • BGK

Herby: Odbyły się przedterminowe wybory wójta

  • aw/pap    23 kwietnia 2017 - 21:00
Herby: Odbyły się przedterminowe wybory wójta
Ratusz w gminie Herby (fot.herby.pl)

Przedterminowe wybory zostały ogłoszone w związku ze śmiercią wójta Romana Banducha, który kierował gminą, z czteroletnią przerwą, od 1991 roku.
• Mieszkańcy gminy Herby (woj. śląskie) wybierali w niedzielę (23 kwietnia) wójta w wyborach przedterminowych.

• Kandydowało 6 osób, wśród nich jedna kobieta.

• Uprawnionych do głosowania było 5 tys. 494 osoby.

Przedterminowe wybory zostały ogłoszone w związku ze śmiercią wójta Romana Banducha, który kierował gminą, z czteroletnią przerwą, od 1991 roku. Termin przedterminowych wyborów w Herbach wyznaczyła w datowanym na 27 lutego rozporządzeniu premier Beata Szydło.

Wójt gminy Herby Roman Banduch należał do najbardziej znanych samorządowców północnej części woj. śląskiego. Funkcję wójta sprawował od 1991 r., z przerwą w latach 1998-2002. Zmarł 27 stycznia w wieku 61 lat, po krótkiej chorobie. "Doświadczony samorządowiec, konsekwentny, charyzmatyczny, w pełni zaangażowany we wszystko w co wierzył i co robił" - napisali we wspomnieniu jego współpracownicy, wskazując, iż rozwój gminy był dla wójta najważniejszą sprawą.

Niektóre działania wójta były jednak uznawane za kontrowersyjne, co budziło zainteresowanie mediów. W 2009 r. zorganizowano referendum w sprawie odwołania Romana Banducha, było jednak nieważne z powodu niskiej frekwencji - głosowało zaledwie 7,9 proc. uprawnionych.

Kwietniowe wybory w gminie Herby były w obecnej kadencji samorządu drugimi przedterminowymi wyborami wójta w powiecie lublinieckim. Przed rokiem, w kwietniu 2016 r., nowego wójta wybierali mieszkańcy Koszęcina. Zmarłego Grzegorza Ziaję zastąpił wówczas Zbigniew Seniów.

Gmina Herby leży w północno-zachodniej części woj. śląskiego, w powiecie lublinieckim, ok. 18 km na południowy zachód od Częstochowy. Od stolicy regionu, Katowic, oddalona jest o ok. 70 km na północ. Gmina zajmuje powierzchnię 87,8 km kw. Zalicza się do gmin wiejskich o średniej liczbie mieszkańców. W końcu 2015 r. zamieszkiwało ją 6778 osób. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.