PARTNER PORTALU
  • BGK

Hiszpania. Była burmistrz skazana na 17 lat więzienia

  • pt/pap    29 września 2016 - 14:42
Hiszpania. Była burmistrz skazana na 17 lat więzienia
Wyrok kończy trwający siedem lat proces dotyczący korupcji w branży budowlanej na terenie gminy La Muela (fot.pixabay.com)

• Była burmistrz miasta La Muela, Maria Victoria Pinilla, została skazana za przestępstwa gospodarcze i nadużywanie stanowiska na 17 lat więzienia.
• Sąd w Saragossie orzekł też 9,9 mln euro grzywny oraz zakaz pełnienia funkcji publicznych przez 70 lat.
Hiszpański sąd uznał, że w okresie pełnienia urzędu była burmistrz La Mueli, w Aragonii, dopuściła się licznych przestępstw gospodarczych, w tym udziału w korupcji, praniu pieniędzy, unikaniu płacenia podatków, a także defraudacji środków publicznych i fałszowaniu dokumentów. Pinilla dopuściła się też licznych nadużyć w ramach wykonywanej funkcji burmistrza.

Czwartkowy wyrok kończy trwający siedem lat proces dotyczący korupcji w branży budowlanej na terenie gminy La Muela. Na ławie oskarżonych obok byłej burmistrz zasiadło 39 osób, w tym m.in. urzędnicy, architekci, przedsiębiorcy, a także członkowie rodziny Pinilli.

Sąd w Saragossie nie przychylił się do wniosku oskarżyciela, który żądał dla Pinilli kary 35 lat więzienia oraz zakazu sprawowania przez nią funkcji publicznych przez 140 lat. Obie skrócił o połowę. Dodatkowo byłej burmistrz zasądzono 9,9 mln euro grzywny.

Maria Victoria Pinilla została aresztowana pod zarzutami korupcji wiosną 2009 r. Na policję miała na nią donieść jedna z lokalnych działaczek konserwatywnej Partii Ludowej (PP), a także jeden z członków rodziny byłej burmistrz.

W trakcie procesu ustalono, że Pinilla była nieformalną szefową grupy osób czerpiących nielegalne zyski ze sprzedaży nieruchomości zlokalizowanych na terenie kierowanej przez siebie gminy, a także oszustw podczas rozpisywania konkursów na prace budowlane w La Mueli.

Akta procesowe liczyły łącznie ponad 33 tys. stron.

Maria Victoria Pinilla pełniła urząd burmistrza gminy La Muela nieprzerwanie przez 22 lata. Stanowisko objęła po wyborach samorządowych w 1987 roku, w których wystartowała z ramienia Centrum Demokratyczno-Społecznego (CDS). Od 1991 roku była członkinią Partii Aragońskiej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.