PARTNER PORTALU
 • BGK

Imigranci w Polsce: Miliony Ukraińców gotowych do przyjazdu do Polski za chlebem

 • PAP/AT    13 grudnia 2016 - 07:05
Imigranci w Polsce: Miliony Ukraińców gotowych do przyjazdu do Polski za chlebem
Dla Ukraińców przybywających ze Wschodu Polska stała się tym, czym dla setek tysięcy rodaków po wejściu do Unii Europejskiej Wielka Brytania, Irlandia czy Niemcy (fot.fotolia)

Wykształceni, młodzi, myślący o zapuszczaniu korzeni w Polsce - tacy są nowi imigranci z Ukrainy. Na rynku pracy nie konkurują z Kowalskim.
Dla przybywających ze Wschodu Polska stała się tym, czym dla setek tysięcy rodaków po wejściu do Unii Europejskiej Wielka Brytania, Irlandia czy Niemcy. Jednak dopiero wybuch wojny na Ukrainie i recesja spowodowały, że gotowych do przyjazdu do Polski za chlebem trzeba liczyć już nie w tysiącach, ale milionach- pisze "Puls Biznesu".

"Mamy nową falę wielkiej migracji z Ukrainy. Ona różni się od typowych przyjazdów, które obserwowaliśmy przez wiele lat" - przyznaje Grzegorz Dobroczek z Departamentu Statystyki NBP.

Czytaj też: Ukraińcy uratują polskich emerytów?

Na koniec października w pośredniakach było blisko 1,1 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom - o 44 proc. więcej niż w całym 2015 r. Liczba robi wrażenie, ale nie oznacza jeszcze, że tylu sąsiadów ze schodu podjęło u nas pracę, bo na jednego chętnego przypada często więcej niż jedno oświadczenie. Dynamicznie rośnie również liczba pozwoleń na pracę. Tylko w pierwszej połowie roku dostało je 42,5 tys. osób - ponad 80 proc. wszystkich wydanych w ubiegłym roku. NBP szczegółowo zbadał, jak obecnie wygląda statystyczny Ukrainiec szukający ziemi obiecanej w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • drogadonikąd, 2016-12-13 11:41:31

  Do glaertes: Nie należy siać nienawiści i niechęci wobec przybyszów zza wschodniej granicy. Ale należy mieć miłosierdzie i wybaczenie, co nie wyklucza sprawiedliwości i poniesienia konsekwencji za swoje czyny. Czyli wyznanie win, naprawienie szkód i zła wyrządzonego (jeśli to możliwe np. Wierchowna ...Rada uchwala potępienie działalności UPA), porzucenie trwania w ideologii UPA_OUN. I to jest droga do pojednania i współpracy- innej drogi nie ma. Po drugie, jeśli każdy przybysz pracuje i płaci podatki powinien być równo traktowany- tylko malutki problem - może 7% pracowników zza wschodniej granicy płaci ZUS. Wpływy z tytułu ZUS, NFZ i PIT powinno wynieść około 20 mld zł rocznie- czy tak jest?  rozwiń
 • glaertes, 2016-12-13 10:58:29

  "Piąta kolumna" już Jest! Pracuję z Ukraińcami i mówią, że Polacy też ich mordowali! W ogóle mają groch z kapustą w głowach! I to jest niebezpieczne. Poza tym, ci wykształceni zabierają miejsca pracy naszym studentom - nie oszukujmy się, nie ma "róży bez ognia". Wypieranie elemen...tu polskiego z Lechistanu jest kolejnym planem jewrejów w stosunku do Polin! Kiedy przejrzymy na oczy będzie za późno!  rozwiń
 • obywatel miasta, 2016-12-13 10:52:20

  Do typhus: Ale to nie Rosjanie namawiali Ukraińców do rytualnych mordów Polaków z Wołynia i Wschodniej Małopolski w latach 1943-1946. Czyżby czystki etniczne wg ideologów OUN-UPA na Wołyniu nie przyniosły zakładanego bogactwa i samostanowienia Ukraińcom, że ponownie muszą żyć i pracować w granicach ...Rzeczypospolitej i wśród Polaków?  rozwiń