PARTNER PORTALU
  • BGK

Inicjatywa Polska: Lewicowe stowarzyszenie chce być alternatywą już na wybory samorządowe

  • aw/pap    22 kwietnia 2017 - 17:57
Inicjatywa Polska: Lewicowe stowarzyszenie chce być alternatywą już na wybory samorządowe
fot.twitter.com/Dariusz_Jonski

Kierowana przez Barbarę Nowacką nowa organizacja zrzesza m.in. samorządowców i polityków zaangażowanych wcześniej w tworzenie Zjednoczonej Lewicy.
• Mamy dość Polski Prawa i Sprawiedliwości i Polski Platformy Obywatelskiej – mówiła w sobotę (22 kwietnia) w Warszawie liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka na konwencji jej stowarzyszenia.

• Politycy zapowiedzieli, że we wrześniu odbędzie się konwencja samorządowa Inicjatywy Polska.

• Jak poinformował Dariusz Joński, współzałożyciel Inicjatywy, prowadzone są rozmowy m.in. ruchami miejskimi, Partią Razem i Zielonymi, o wspólnym starcie w największych miastach podczas wyborów samorządowych.

Kierowana przez Barbarę Nowacką organizacja zrzesza m.in. samorządowców i polityków zaangażowanych wcześniej w tworzenie Zjednoczonej Lewicy. Stowarzyszenie było jednym z organizatorów ubiegłorocznych "czarnych protestów" przeciwko rozpatrywanemu wówczas przez Sejm obywatelskiemu projektowi zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. Wcześniej z jego inicjatywy powstał konkurencyjny projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie zakładający przerywanie ciąży do 12 tygodnia, który także trafił do Sejmu jako obywatelska inicjatywa ustawodawcza komitetu "Ratujmy kobiety".

Na sobotniej konwencji w Warszawie zgromadziło się ponad 100 osób, w tym m.in. b. rzecznik SLD, a obecnie łódzki koordynator działań stowarzyszenia Dariusz Joński, Kazimiera Szczuka, wiceprezydent Poznania Tomasz Lewandowski, wiceburmistrz warszawskich Bielan Grzegorz Pietruczuk oraz wicemarszałek zachodniopomorskiego sejmiku Adam Ostaszewski.

Mają dość wyboru między PiS a PO

"Inicjatywa Polska powstała z naszego poczucia, że mamy dość. Mamy dość tkwienia w konserwatywnym klinczu, mamy dość Polski plemiennej - Polski PiS-u i Polski Platformy" - mówiła Nowacka podczas konwencji.

Zaznaczyła, że Inicjatywa Polska dostrzega różnice między PiS-em a Platformą Obywatelską.

"Prawo i Sprawiedliwość niszczy demokrację, niszczy instytucje, niszczy nasze poczucie wolności i godności, bardzo często poczucie bezpieczeństwa. Ale nie zapominamy, że nie byłoby PiS-u, gdyby nie PO - jej niedotrzymane obietnice, jej brak odwagi, jej konserwatywny klincz" - powiedziała liderka stowarzyszenia.

Jak podkreśliła, dla niej "tak samo żenujące" jest "powitanie Beaty Szydło na lotnisku po sromotnej klęsce niestety całej Polski, naszego rządu, w czasie głosowań na Malcie", jak "widok polityków PO goniących za Donaldem Tuskiem".

"To też nie jest nasz podział. Nie chcemy ani za jednym, ani za drugim stać z kwiatami. Nie chcemy jeźdźców na białym koniu, czy białym pendolino, chcemy normalnej Polski, w której można nie być w PiS-ie, można nie być w Platformie i można chcieć dobrej, progresywnej zmiany" - mówiła Nowacka. "Jest Inicjatywa - jest nadzieja" - dodała.

Nowacka opowiedziała się również za "normalną polityką społeczną" opartą na dążeniu do sprawiedliwości społecznej. "Nie kawałkami robić nawet dobre rzeczy, ale dbać o całość, o system" - zastrzegła. Elementami dążenia do sprawiedliwości społecznej powinno być także - zdaniem szefowej Inicjatywy Polska - m.in. dbałość o zarobki i dobre warunki pracy Polaków oraz małych i średnich przedsiębiorców, których "dzisiaj państwo, zawsze silniejsze, traktuje jako instrument do wyzysku".

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • jancz, 2017-04-26 17:15:11

    Niszczy demokrację? W którym momencie? Bzdury. Tak klepią bez zastanowienia się nad swoją bezmyślnością. Pojęcia nie mają czym jest demokracja. Wstyd. Po co im były te szkoły i uniwersytety?
  • Prof. Glass, 2017-04-24 11:19:23

    Pierdy! Gdzie była Pani Nowicka, gdy tow. Miller i chołota z SLD rozmontowywała "Kodeks Pracy"? Gdzie była gdy mówiono głośno o 450 tys polskich dzieci żyjących na "granicy minimum" socjalnego UE?