PARTNER PORTALU
  • BGK

Inkubator Sąsiedzkiej Energii otwarto na Dolnym Mieście w Gdańsku

  • PAP/JS    5 maja 2017 - 14:16
Inkubator Sąsiedzkiej Energii otwarto na Dolnym Mieście w Gdańsku
Gdańsk (Fot. JS)

Aktywizacji mieszkańców Dolnego Miasta w Gdańsku ma służyć otwarty w tej dzielnicy Inkubator Sąsiedzkiej Energii. W siedzibie ISE, zrewitalizowanym dwupiętrowym budynku z XIX w., odbywać się będą m.in. warsztaty, a dyżury pełnić będą doradcy zawodowi.
• W siedzibie ISE na Dolnym Mieście organizowane będą bezpłatne warsztaty, zajęcia i terapie.

• Dyżury pełnić będą doradcy zawodowi, radni miejscy i dzielnicy, na miejscu będzie można też uzyskać porady prawne.

To pierwsza tego typu miejska instytucja.

"Chcemy, aby Inkubator Sąsiedzkiej Energii stał się punktem pierwszego kontaktu. Zapraszamy wszystkim mieszkańców ze swoimi problemami, oczekiwaniami i pomysłami. W naszym zespole pracują mieszkańcy, dobrze znający lokalną społeczność. Ta przestrzeń jest otwarta na organizacje pozarządowe, na innowatorów i aktywistów" - powiedział dyrektor Fundacji Gdańskiej Paweł Buczyński.

Wyjaśnił, że ISE na Dolnym Mieście ma się stać miejscem, gdzie testowane będą pilotażowo różne inicjatywy związane z życiem mieszkańców.

"Docelowo te przedsięwzięcia będą wdrażane w całym mieście. Będziemy sprawdzać, jak te pomysły są odbierane przez mieszkańców. Gdańszczanie dostaną na koniec bardzo dobrą obsługę w całym mieście, a sami mieszkańcy Dolnego Miasta dzięki temu pilotażowemu programowi podniosą jakość swojego życia" - dodał szef Fundacji Gdańskiej.

W siedzibie ISE na Dolnym Mieście organizowane będą bezpłatne warsztaty, zajęcia i terapie. Dyżury pełnić będą doradcy zawodowi, radni miejscy i dzielnicy, na miejscu będzie można też uzyskać porady prawne. Działać tu będzie świetlica podwórkowa realizowana wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

Koordynator ISE Adrian Werner powiedział, że projekt ten służy "rewitalizacji miękkiej" Dolnego Miasta.

"To typowy przykład pracy u podstaw. Po tym, jak są już ładne oraz równe chodniki i drogi, przyszedł czas, żeby w tej zmieniającej się coraz bardziej na lepsze przestrzeni pracować codziennie z ludźmi i zmieniać część społeczną tej dzielnicy. Będziemy korzystać z doświadczenia działających tu stowarzyszeń, ale też wyszukiwać osoby, które są lokalnymi liderami. Mamy zamiar zawiązywać z nimi małe podwórkowe koalicje oraz przy ich pomocy i udziale wciągać do współpracy przy zmianie tej najbliższej rzeczywistości innych mieszkańców" - dodał Werner.

Placówka ISE na gdańskim Dolnym Mieście stanowi jedno z kluczowych działań programu "Moc Sąsiedztwa - Lokalna Energia", prowadzonego przez Fundację Gdańską, Miasto Gdańsk oraz Grupę EDF Polska S.A.

Dolne Miasto, leżące na wschodnim brzegu Motławy, jest częścią Śródmieścia. II wojnę światową przetrwało bez większych zniszczeń. Na zabudowę Dolnego Miasta, oddalonego ok. 15 minut pieszo od centrum, składają się głównie XIX-wieczne kamienice i budynki przemysłowe oraz nieliczne 10-piętrowe bloki z czasów PRL. Dzielnica ma wciąż opinię zaniedbanej - część jej mieszkańców boryka się z bezrobociem i ubóstwem.

Dwa lata temu zakończył się projekt rewitalizacji Dolnego Miasta, dofinansowywany z budżetu UE. W ramach tego przedsięwzięcia m.in. zmodernizowana została sieć wodociągowa i kanalizacyjna oraz wymieniono kanalizację deszczową. Dokonano remontów 31 budynków komunalnych i wspólnotowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.