PARTNER PORTALU
 • BGK

Inowrocław: Zdefraudowane pieniądze w urzędzie miasta? Prezydent idzie do prokuratury

 • bad    19 października 2017 - 18:51
Inowrocław: Zdefraudowane pieniądze w urzędzie miasta? Prezydent idzie do prokuratury
Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza nie przesądza o niczyjej winie. Fot. inowroclaw.pl

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza skierował dziś (19 października) do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa w Urzędzie Miasta.
• Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza podejrzewa, że jego urzędnicy mogli zdefraudować pieniądze.

• Środki mogły być wypłacone za usługi, które nigdy nie były wykonane na rzecz Urzędu Miasta.

• W sprawie zostało złożone doniesienie do prokuratury, przeprowadzono kontrolę.

 

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza skierował do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa w Wydziale Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej tamtejszego Urzędu Miasta.

Na wniosek prezydenta miasta została przeprowadzona kontrola czynności podejmowanych przez naczelnika i pracowników wydziału w zakresie związanym z rozliczaniem wydatków ponoszonych przez wydział.

Kontrolerzy wykazali prezydentowi, że z części dokumentacji wynika, że m in. mogły być wypłacone pieniądze za usługi, które nigdy nie były wykonane na rzecz Urzędu Miasta. Problem może dotyczyć kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Prezydent nie ma odpowiedniego umocowania prawnego do gruntownego rozwiązania tych wątpliwości, tym bardziej, że kwestionowane rozliczenia dotyczą podmiotów spoza województwa kujawsko-pomorskiego.

Uwagi kontrolerów dotyczą również braku należytej staranności w prowadzeniu dokumentacji. Urząd Miasta jest w tej sprawie pokrzywdzony i jego przedstawiciele podkreślają, że dołożą wszelkich starań na każdym etapie postępowania  karnego, żeby należne środki wróciły do kasy Inowrocławia.

Prezydent nie przesądza o niczyjej winie, chce mieć pewność, że to co się dzieje w urzędzie jest transparentne, przejrzyste i zgodne z prawem i takich standardów wymaga od wszystkich urzędników bez względu na ich pozycję w urzędzie.

- Na każdym etapie tego postępowania będziemy na bieżąco państwa informować o ewentualnych kolejnych ustaleniach, bo jest to niewątpliwie w interesie miasta oraz moim osobistym – stwierdza prezydent Ryszard Brejza. - Podkreślamy, że od kilkunastu miesięcy sukcesywnie wprowadzamy w urzędzie restrykcyjne standardy, dotyczące wydatkowania pieniędzy publicznych w zakresie szerszym niż nakazuje obowiązujące w Polsce prawo - dodaje.

Przedstawiciele magistratu podkreślają, że zapytania ofertowe Urzędu Miasta są powszechnie dostępne na internetowej platformie zakupowej.

- Wprowadziliśmy również od 1 marca rejestr wszystkich umów zawieranych z podmiotami zewnętrznymi i udostępniamy dokumenty finansowe każdemu zainteresowanemu, w tym faktury. Pod tym względem robimy wszystko co możliwe, aby ograniczyć występowanie ryzyka nadużyć, bo całkowicie nie da się go wyeliminować. Wspomniane podejrzenia nadużyć dotyczą okresu sprzed wprowadzenia powyższych restrykcyjnych standardów jawności, co daje nadzieję na ich skuteczność w najbliższej przyszłości – wyjaśnia Ryszard Brejza. 

Tydzień temu Centralne Biuru Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w Urzędzie Miasta Inowrocławia. Informację potwierdzili zarówno przedstawiciele magistratu, jak również pracownicy CBA. Działania dotyczą procedur w przedmiocie udzielania i realizacji zamówień publicznych.

Działania kontrolne rozpoczęły się 11 października i mogą potrwać nawet do połowy stycznia 2018 roku.

- 11 października 2017 roku funkcjonariusze gdańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego wszczęli kontrolę procedur w przedmiocie udzielania i realizacji zamówień publicznych, których wnioskodawcą był Wydział Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia w latach 2015-2017. Przewidywany termin zakończenia czynności kontrolnych to połowa stycznia 2018 r. - poinformował Temistokles Brodowski z CBA.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (9)

 • Brejza zdziera, 2017-11-14 14:22:32

  Do Kalisz: zdziera comiesięczny haracz od rodzin w swoim mieście aby rosły słupki zysków... pomorska.pl/wiadomosci/inowroclaw/a/inowroclawianin-alarmuje-oplaty-za-odpady-komunalne-niezgodne-z-ustawa,12662280/
 • Kalisz, 2017-11-14 12:50:19

  Zbrejził się, pójdzie siedzieć?
 • wladek, 2017-11-11 14:02:30

  Czas pogonić tych pseudo gospodarzy i uchwalić ustawę na dwie kadencje ale nie tylko dla samorządowców ale i posłów na sejm i senatu