PARTNER PORTALU
  • BGK

Intensywne opady deszczu doprowadziły do podtopień w trzech województwach

  • PAP/MN    18 września 2017 - 11:23
Intensywne opady deszczu doprowadziły do podtopień w trzech województwach
Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy w związku z opadami deszczu w woj. śląskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. (fot. pixabay)

Podczas ostatniej doby strażacy kilkaset razy interweniowali w kraju w związku z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem - poinformował rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.
• Najwięcej interwencji odnotowano w woj. śląskim, gdzie w niedzielę obowiązywało ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z intensywnymi opadami. 

• Podtopienia wystąpiły również w stolicy. Straż interweniowała tam 50 razy.

• Do lokalnych podtopień, zalanych posesji i piwnic wyjeżdżali także warmińsko-mazurscy strażacy.

Frątczak poinformował, że w czasie ostatniej doby najwięcej interwencji dotyczyło wypompowywania wody - 115. Zaznaczył, że do uszkodzonych i powalonych drzew funkcjonariusze wyjeżdżali 54 razy, 31 razy interweniowali w związku z zabezpieczeniem budynków przed zalaniem.

Rzecznik zwrócił uwagę, że najwięcej interwencji odnotowano w woj. śląskim. Tam strażacy 92 razy byli wzywani do wypompowywania wody, 28 razy pomagali zabezpieczyć budynki przed zalaniem, 19 razy usuwali uszkodzone i powalone drzewa. Przypomniał, że w niedzielę w woj. śląskim obowiązywało ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z intensywnymi opadami.

Frątczak poinformował, że z kolei w Mazowieckiem, w powiecie płockim, podniósł się poziom rzeki Słupianka w miejscowości Słupno. "To grozi podtopieniem, trwają tam przygotowania do podwyższenia wałów przeciwpowodziowych workami z piasku" - powiedział.

Czytaj też: Zalane budynki i przekroczone stany alarmowe po ulewach

Intensywny deszcz spowodował też podtopienia w stolicy, straż interweniowała tam 50 razy - poinformował rzecznik stołecznej straży kpt. Michał Konopka. "Zgłoszenia zaczęły się już od ok. godz. 23. i do tej pory mieszkańcy zgłaszają się do nas" - mówił. Zaznaczył, że najwięcej zgłoszeń dot. lokalnych podtopień i połamanych drzew. "Z tego co wiemy, nikomu się nic się stało nie odnotowaliśmy również dużych strat materialnych" - dodał.

Rzecznik GDDKiA Jan Krynicki poinformował, że zamknięte są w Warszawie niektóre łącznice na węźle Marynarska. "Już od godz. 23. prowadziliśmy działania zapobiegające zalaniu, wypompowywaliśmy wodę z Marynarskiej i połączenia S2 i S79. Rano po godz. 6. były one udrożnione. Intensywne opady deszczu spowodowały jednak lekkie podtopienia. Z powodów bezpieczeństwa musieliśmy niektóre ulice zamknąć" - relacjonował.

Czytaj też: Łącznie 87 mln zł od MSWiA dla poszkodowanych po nawałnicach

"To, co ważne, zjazd na Okęcie jest otwarty, wyjazd z południowej obwodnicy Warszawy na Marynarską jest również otwarty" - powiedział. Zaznaczył, że utrudnienia powinny zniknąć w ciągu najbliższych godzin. Podkreślił jednak, że jest to uzależnione od występowania opadów deszczu.

Do lokalnych podtopień, zalanych posesji i piwnic wyjeżdżali także warmińsko-mazurscy strażacy. Odnotowano tam 60 tego typu interwencji. Zalane zostały m.in. piwnice w czterech szkołach w regionie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.