Ireneusz Krzemiński: Polska przestaje być państwem demokratycznym

  • Włodek Kaleta
  • 19-09-2017
  • drukuj
Każdy dyktator uważa i mówi, że w kraju, w którym rządzi, jest demokracja. Dzisiaj w Polsce mamy do czynienia z upowszechnianiem dokładnie tego samego kłamstwa. Trzeba być naiwniakiem bądź głupcem, by w nie wierzyć. Chyba że się jest bezradnym, by znaleźć inne media niż tvp1 i tvpinfo - powiedział w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog, kierownik Pracowni Teorii Zmiany Społecznej Centrum Badania Solidarności i Ruchów Społecznych, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
Ireneusz Krzemiński: Polska przestaje być państwem demokratycznym
Sądzę, że ożywienie i mobilizacja obywatelska, to trochę powrót do tego, z czego była zbudowana Solidarność - mówi Ireneusz Krzemiński/fot.portalsamorzadowy/

• Ustawy o kontroli środków komunikacji, naszych telefonów, maili, dziś dalece posunięte, odbywają się bez rzetelnej kontroli. Nie ma żadnych instytucji rządowych, które by to robiły.

• Demonstracje przeciwko zamachowi na sądownictwo napawają umiarkowanym optymizmem. 

• System autorytarny dla ludzi jest zawsze gorszy od demokracji, ponieważ odbiera całemu społeczeństwu środki kontroli władzy pod złudnym pretekstem oddania jej bezpośrednio ludziom.

***

Pan też uważa, że przegłosowanie bez zmian lub z niewielką korektą niekonstytucyjnych ustaw o KRS i SN będzie cezurą wyznaczającą koniec demokracji w Polsce?

Ireneusz Krzemiński: - To dziś jest już pytanie teoretyczne. Wskutek obezwładnienia Trybunału Konstytucyjnego, którego „szefostwo” jak już wiemy po instrukcje wizytowało prezesa w siedzibie PiS – oraz szeregu przyjętych ustaw ustrojowych Polska znalazła się na drodze do autokracji. Co prawda, veto prezydenta nieco zagmatwało sprawę, ale wątpię, by propozycje ustaw, które zgłosi, były zgodne z Konstytucją i spełniały postulaty setek tysięcy demonstrujących obywateli.

A niezależnie od tego za chwilę minister Ziobro zacznie zmieniać sądy powszechne, więc demokratyczna fasada będzie już drastycznie zagrożona. Wciąż jeszcze niezależne media prywatne już planuje się całkiem konkretnie zlikwidować. Ciężko dyszące z braku środków organizacje pozarządowe, tzw. trzeci sektor wiemy już, co czeka.

Minister Gliński już zapowiedział prace nad narodową instytucją wolności stowarzyszeń! Wedle najlepszych wzorów stalinowskich nazywa się zniewolenie – wolnością!!! Brawo, Piotrze! Cały czas mamy do czynienia z symptomatycznym, systematycznym i ostentacyjnym łamaniem Konstytucji RP. Mamy do czynienia z państwem przyznającym sobie środki inwigilacji i kontroli obywateli. Ujawnione śledzenie Obywateli RP, przewodniczącego Nowoczesnej, i działaczy KOD-u nie pozostawiają wątpliwości, co się u nas odradza.

Ustawy o kontroli środków komunikacji, naszych telefonów, maili, dziś dalece posunięte, odbywają się bez rzetelnej kontroli. Nie ma żadnych instytucji rządowych, które by to robiły. Gazety w poprzednich latach ujawniały potworne afery, kiedy się okazywało, że sądy nie wiedziały o tym, że policja, ABW, a więc instytucja antykorupcyjna, którą wymyślono za pierwszych rządów Jarosława Kaczyńskiego, zakładają podsłuchy bez kontroli. Wzbudziło to wielką falę niezadowolenia i działania służb w tym zakresie zaczęto lepiej kontrolować.

Teraz znowu zmieni się to na gorsze?

Po to namnożono znowu tak wiele instytucji państwowych, z policją i najróżniejszymi instytucjami śledczymi, które mogą prowadzić podsłuchy. Jeżeli dodamy możliwość kontroli sądów przez ministra, to rysuje się pod tym względem podobieństwo do tego, co już mieliśmy za czasów PRL. Prawdziwe efekty „dobrych” i „sprawdzonych” wzorców działania partyjnych sądów pamiętamy doskonale z przeszłości. Wtedy już nikt się nie dowie ile i wobec kogo państwo podsłuchy zakłada i utrzymuje, aby w sposób całkowity kontrolować obywateli.

 


KOMENTARZE (33)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zgadzam się z opinią pana profesora. PiS ubezwłasnowolni wszystkie instytucje do których obywatel będzie chciał się zwrócić w razie krzywdy ze strony rządu.. Z pewnością inaczej myślący niż zwolennicy PiS mają już przechlapane.Będą padać organizacje pozarządowe, które walczą o prawa obywatelskie a w... szczególności prawa kobiet. Ta władza chce urządzać Polakom życie i to jest fatalne. Najważniejsze to obywatel posłuszny, katolik, nacjonalista, ksenofob i dodatkowo popierający obecną władzę.Zasługą tej władzy to oczywiście 500 plus. Za wcześniejsze emerytury zapłaci całe społeczeństwo,a gdy się skończy dofinansowanie z UE, to dopiero okaże się ile te wszystkie socjale były warte. Mam nadzieję,ze Polacy nie pozwolą na powrót jedynie słusznej władzy, w myśl słynnego hasła z okresu PRL "Naród z Partią, Partia z Narodem".Póki co do tego zmierzamy wielkimi krokami. rozwiń

danderek, 2017-10-13 19:49:40 odpowiedz

Kolejny z yelity któremu się przestawiły klepki ..... Jeśli kiedykolwiek demokracja była zagrożona to za PO-PSL

Rezerwista , 2017-10-13 15:53:52 odpowiedz

Do Dżesika: I prawidłowo się dzieje na forum. POkrętaczom należy mówić i pisać prawdę prosto w oczy. Oni i tak powiedzą, że deszcz pada.

PODżesika, 2017-10-06 11:49:17 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE