PARTNER PORTALU
  • BGK

IV Wielkopolski Kongres Kobiet w Poznaniu. Tematem m.in. start kobiet w wyborach samorządowych

  • PAP/MIW    7 kwietnia 2018 - 13:04
IV Wielkopolski Kongres Kobiet w Poznaniu. Tematem m.in. start kobiet w wyborach samorządowych
Do Poznania na wydarzenie przyjechało kilkaset osób z całego regionu. Do debaty zaproszono aktywistki, polityczki, działaczki społeczne, dziennikarki, aktorki i sportsmenki. (fot. www.facebook.com/WielkopolskiKongresKobiet)

Wyborom dokonywanym przez kobiety, udziałowi pań w polityce i w samorządach, ale także w kwestii tożsamości płciowej poświęcony jest odbywający się w sobotę (7.04) w Poznaniu IV Wielkopolski Kongres Kobiet. Wydarzenie promuje hasło: "Wybory kobiet. Działam, wspieram, mam wybór, jestem sobą!".
  • Do Poznania na wydarzenie przyjechało kilkaset osób z całego regionu. Do debaty zaproszono aktywistki, polityczki, działaczki społeczne, dziennikarki, aktorki i sportsmenki.
  • Według organizatorek przedsięwzięcia hasło "Wybory kobiet" to nawiązanie do celebrowanego w tym roku stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce, ale także do zbliżających się wyborów samorządowych. To też nawiązanie do wyborów dokonywanych przez kobiety na różnych etapach życia - związanych z małżeństwem, macierzyństwem, pracą zawodową, rozwojem kariery czy działalnością społeczną.
  • Pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom Marta Mazurek mówiła o wspieraniu kobiet w tym, żeby startowały w wyborach samorządowych. - Chcemy wspierać szkolenia dla kobiet mających takie plany - zapowiedziała Mazurek.

- My dokonujemy wyborów angażując się społecznie, politycznie, zawodowo. Wybieramy, czy ważniejsza jest dla nas realizacja własnych ambicji, potrzeb, rozwój osobisty czy działanie na rzecz innych. Chcemy dyskutować o tym, dlaczego niektóre kobiety wkraczają w świat polityki, dlaczego zarządzają firmami i dlaczego decydują się, żeby być menedżerkami w domu - powiedziała współorganizatorka kongresu Violetta Ratajczak.

Jedna z panelistek sobotniego wydarzenia, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom Marta Mazurek powiedziała, że miasto podejmuje wiele inicjatyw na rzecz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn.

- To chociażby internetowa platforma onepoznan.pl, która wprawdzie została stworzona przy okazji obchodów 100-lecia praw kobiet w Poznaniu, ale jej zakres jest znacznie szerszy. Wspieramy też kobiety w tym, żeby startowały w wyborach samorządowych. Chcemy wspierać szkolenia dla kobiet mających takie plany. W końcu w polityce - nawet tej regionalnej - dotąd dominowali jednak mężczyźni - powiedziała.

W opinii Marty Mazurek kobietom chcącym uczestniczyć w polityce brakuje dobrych wzorców kobiet działających na tym polu. Jak zauważyła, w obecnej, ogólnopolskiej dyskusji nt. prawdopodobnych kandydatów na prezydentów największych miast dominują nazwiska mężczyzn.

Kwestiom historycznym, związanym z przypadającym w tym roku jubileuszem, poświęcony jest panel "100-lecie wywalczenia praw wyborczych Polek". W programie wydarzenia istotną pozycję zajmują sprawy zbliżających się wyborów samorządowych i udziału kobiet w samorządach i polityce; w ciągu dnia odbędą się panele i zajęcia pt. "Samorząd nas potrzebuje! Bez nas nasze postulaty zostaną na papierze", "Kobiety skuteczne w kampanii wyborczej" oraz "Aktywna społecznie - jak to zrobić?".

Zaplanowano też dyskusję pt. "Rak piersi - ukryty wróg kobiet!", spotkania poświęcone seniorom, niepełnosprawności oraz zagadnieniom związanym z tożsamością płciową i seksualnością.

Jak podkreśliła Ratajczak, wiele tematów poruszanych w trakcie kongresu to reakcja na to, co dzieje się w polskiej polityce i w polskich domach. Będzie m.in. mowa o "czarnych protestach" i o tym, jak kobiety powinny w ich trakcie walczyć o swoje sprawy.

Istotnym zagadnieniem, przewijającym się przez cały program kongresu jest też sprawa molestowania seksualnego. Finałem kongresu będzie pokaz spektaklu "MeToo" w reżyserii Uli Kijak, który swoją premierę miał kilka tygodni temu w Teatrze Polskim w Poznaniu. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.