Wyborom dokonywanym przez kobiety, udziałowi pań w polityce i w samorządach, ale także w kwestii tożsamości płciowej poświęcony jest odbywający się w sobotę (7.04) w Poznaniu IV Wielkopolski Kongres Kobiet. Wydarzenie promuje hasło: "Wybory kobiet. Działam, wspieram, mam wybór, jestem sobą!".
- My dokonujemy wyborów angażując się społecznie, politycznie, zawodowo. Wybieramy, czy ważniejsza jest dla nas realizacja własnych ambicji, potrzeb, rozwój osobisty czy działanie na rzecz innych. Chcemy dyskutować o tym, dlaczego niektóre kobiety wkraczają w świat polityki, dlaczego zarządzają firmami i dlaczego decydują się, żeby być menedżerkami w domu - powiedziała współorganizatorka kongresu Violetta Ratajczak.
Jedna z panelistek sobotniego wydarzenia, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom Marta Mazurek powiedziała, że miasto podejmuje wiele inicjatyw na rzecz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn.
- To chociażby internetowa platforma onepoznan.pl, która wprawdzie została stworzona przy okazji obchodów 100-lecia praw kobiet w Poznaniu, ale jej zakres jest znacznie szerszy. Wspieramy też kobiety w tym, żeby startowały w wyborach samorządowych. Chcemy wspierać szkolenia dla kobiet mających takie plany. W końcu w polityce - nawet tej regionalnej - dotąd dominowali jednak mężczyźni - powiedziała.
W opinii Marty Mazurek kobietom chcącym uczestniczyć w polityce brakuje dobrych wzorców kobiet działających na tym polu. Jak zauważyła, w obecnej, ogólnopolskiej dyskusji nt. prawdopodobnych kandydatów na prezydentów największych miast dominują nazwiska mężczyzn.
Kwestiom historycznym, związanym z przypadającym w tym roku jubileuszem, poświęcony jest panel "100-lecie wywalczenia praw wyborczych Polek". W programie wydarzenia istotną pozycję zajmują sprawy zbliżających się wyborów samorządowych i udziału kobiet w samorządach i polityce; w ciągu dnia odbędą się panele i zajęcia pt. "Samorząd nas potrzebuje! Bez nas nasze postulaty zostaną na papierze", "Kobiety skuteczne w kampanii wyborczej" oraz "Aktywna społecznie - jak to zrobić?".
Zaplanowano też dyskusję pt. "Rak piersi - ukryty wróg kobiet!", spotkania poświęcone seniorom, niepełnosprawności oraz zagadnieniom związanym z tożsamością płciową i seksualnością.
Jak podkreśliła Ratajczak, wiele tematów poruszanych w trakcie kongresu to reakcja na to, co dzieje się w polskiej polityce i w polskich domach. Będzie m.in. mowa o "czarnych protestach" i o tym, jak kobiety powinny w ich trakcie walczyć o swoje sprawy.
Istotnym zagadnieniem, przewijającym się przez cały program kongresu jest też sprawa molestowania seksualnego. Finałem kongresu będzie pokaz spektaklu "MeToo" w reżyserii Uli Kijak, który swoją premierę miał kilka tygodni temu w Teatrze Polskim w Poznaniu.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.