PARTNER PORTALU
 • BGK

Jacek Karnowski znów stanie przed sądem. Prokuratura wniosła kasację w sprawie łapówkowej

 • aw/PAP    11 kwietnia 2017 - 13:26
 Jacek Karnowski znów stanie przed sądem. Prokuratura wniosła kasację w sprawie łapówkowej
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. (fot. youtube,com)

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wniosła do Sądu Najwyższego kasację od wyroku uniewinniającego prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego z zarzutu przyjęcia dwóch łapówek od miejscowych biznesmenów.
• W październiku ubiegłego roku gdański sąd okręgowy podtrzymał wyrok sądu I instancji i uniewinnił Karnowskiego od dwóch zarzutów przyjęcia łapówek w formie napraw aut i prac budowlanych.

• Uniewinniono też biznesmenów, którzy - według prokuratury mieli w formie łapówki - wykonać wspomniane usługi na rzecz prezydenta Sopotu.

• Prokuratura wniosła o kasację zarzucając wyrokowi gdańskiego SO naruszenie procedury karnej.

Przypomnijmy w sprawie prezydenta Sopotu sąd uznał m.in., że świadczenia te nie miały charakteru łapówek ale zwykłych usług. W ocenie sądu prokuratura m.in. nie wskazała korzyści, jakie mieliby odnieść biznesmeni w zamian za wskazane przez śledczych usługi wykonane na rzecz Karnowskiego.

Już w dniu wydania przez gdański sąd okręgowy tego wyroku, prokuratura zapowiedziała wniesienie od niego kasacji do SN. We wtorek (11 kwietnia) rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Maciej Załęski poinformował, że kasację wniesiono w połowie lutego. Prokuratura wnosi w niej o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Rzecznik ujawnił, że w kasacji prokuratura zarzuciła wyrokowi gdańskiego SO naruszenie procedury karnej polegające na braku należytego rozważenia zarzutów apelacyjnych prokuratury przez sąd odwoławczy, błędnej wykładni prawa dotyczących przestępstw sprzedajności i przekupstwa co do kwestii korzyści - jakimi według prokuratury były usługi wyświadczone Karnowskiemu przez pozostałych dwóch oskarżonych.

"Prokuratura stoi na stanowisku, że udzielenie i przyjęcie korzyści przez osobę pełniącą funkcję publiczną, może mieć charakter przestępczy nie tylko wówczas, gdy korzyść została udzielona w zamian za określone działanie lub zaniechanie, ale również wówczas, gdy korzyść taka udzielona została w celu zapewnienia sobie przychylności urzędnika" - wyjaśnił Załęski.

Obrońca Karnowskiego mec. Joanna Grodzicka poinformowała, że obrona jest w trakcie przygotowywania odpowiedzi na kasację.

Sąd Rejonowy w Sopocie w październiku 2015 r. uniewinnił Karnowskiego od zarzutu przyjęcia dwóch łapówek. Oprócz prezydenta Sopotu na ławie oskarżonych zasiadali także sopocki diler samochodowy Włodzimierz Groblewski (zgodził się na ujawnienie swoich danych osobowych) oraz właściciel firmy budowlanej Marian D., którzy także zostali uniewinnieni. Od wyroku tego apelację wniosła prokuratura, według której sąd I instancji niewłaściwie ocenił fakty i błędnie zinterpretował prawo.

W październiku 2016 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku prawomocnym wyrokiem podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Sopocie. W uzasadnieniu wyroku przewodnicząca składu sędziowskiego Anna Czaja mówiła, że sąd I instancji słusznie nie dopatrzył się w świadczeniach dla Karnowskiego czynów o charakterze łapówki. "Oskarżyciel publiczny nie wykazał też, że świadczenia te miały związek z pełnioną przez oskarżonego Karnowskiego funkcją publiczną. Musimy uznać, że osoby sprawujące funkcje publiczne są również konsumentami, nabywcami różnego rodzaju dóbr, stronami różnego rodzaju umów cywilno-prawnych" - uzasadniał sąd.×
KOMENTARZE (4)

 • MM, 2017-04-12 20:23:54

  Kasacja kasacja 100% za. Kto by pomyślał ....... mam nadzieję, że JK tym razem będzie wiedział za co ...... stare mądre przysłowie mówi " nie czyń drugiemu co tobie nie miłe". Za krzywdy wyrządzone ludziom zło powraca. Sam się teraz zwolnij bo wstyd dla miasta mieć łapówkarza za włodarza....  rozwiń
 • Pracownicy UMS, 2017-04-12 19:56:32

  Super nareszcie wniesiono o kasację. Karnowski zrobił sobie Państwo w Państwie przedewszystkim w Urzędzie Miasta Sopotu, gdzie stawiał siebie ponad prawem - należy go skazać i to bardzo szybko - nie tylko za łapówki ale również liczne zaniedbania i oszustwa.
 • zmora, 2017-04-11 16:16:36

  Do umorzony: Dlaczego oczerniasz ludzi podaj swoje dane to będziesz przed sądem dowodził że mnie nie oczerniasz.Pewnie jestes z dobrej zmiany.