PARTNER PORTALU
 • BGK

Jacek Majchrowski nie widzi możliwości prawnych, by przyjąć dzieci z Syrii

 • PAP/JS    23 marca 2017 - 21:50
Jacek Majchrowski nie widzi możliwości prawnych, by przyjąć dzieci z Syrii
Jacek Majchrowski (fot.krakow.pl)

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie widzi podstaw prawnych do zaproszenia i sfinansowania przez miasto pomocy medycznej dla dzieci z syryjskiego Aleppo. Zadeklarował jednak pomoc organizacyjną dla instytucji podejmujących taką inicjatywę.
• W połowie zeszłego miesiąca krakowscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę kierunkową do prezydenta w sprawie zaproszenia do Krakowa pięciorga dzieci z Aleppo, poszkodowanych wskutek wojny, w celu leczenia.

• Dzieci wytypowała Polska Misja Medyczna wraz z lokalnymi lekarzami.

Prezydent Majchrowski w odpowiedzi skierowanej do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera w związku z realizacją uchwały napisał m.in., że "nie ma jednak podstaw do zaproszenie przez Gminę Miejską Kraków osób o których mowa w przedmiotowej uchwale kierunkowej oraz sfinansowania pomocy medycznej dla tych osób".

"Gmina Miejska Kraków gotowa jest do udzielenia pomocy organizacyjnej w zakresie kontaktu z instytucjami i organami administracji publicznej oraz podmiotami leczniczymi w ramach kompetencji jednostki samorządu terytorialnego" - dodał prezydent.

W połowie lutego przedstawicielki Polskiej Misji Medycznej poinformowały, że wraz z lokalnymi lekarzami wytypowano pięcioro dzieci z Aleppo, które mogłyby być leczone w Krakowie. Według przedstawicielek organizacji ich obrażenia są zbyt skomplikowane, aby mogły im sprostać syryjska lub turecka służba zdrowia.

Organizacja zidentyfikowała pięcioro dzieci po amputacjach kończyn, które mogłyby otrzymać protezy w Polsce. Dzieci przebywają w Turcji i - jak zaznaczyła koordynatorka pomocy dla Aleppo z Polskiej Misji Medycznej Olasińska-Chart - ich status jest na tyle uregulowany, że "dość łatwo" mogłyby zostać sprowadzone do Polski.

Przedstawicielki PMM zaznaczyły, że dzieci potrzebują na przyjazd polskich wiz, a do ich otrzymania niezbędne są zgody na szczeblu rządowym i ministerialnym.

Czasowy pobyt w Polsce chcą zorganizować dzieciom z Syrii wymagającym rehabilitacji i leczenia Sopot i Gdańsk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Dobóluszczery, 2017-03-24 11:16:50

  no ja, centuś, no i problem niepotrzebny. polska lewica wie (jak i polska prawica, liberalni, KK i ta cała obłudna reszta), że rozwiązuje się tylko te problemy, które sie samemu wymyśliło. a kulawymi dziećmi bez wypranego po polsku mózgu, niech się lepiej niemce zajmą.
 • babcia Alinka z Żoliborza, 2017-03-24 10:02:46

  Deklaruję gotowość przyjęcia dziecka z Aleppo w mojej rodzinie i pokrycia części kosztów jej/jego przyjazdu, pobytu i leczenia w Polsce. Moja matka została uratowana z obozu koncentracyjnego przez Szwedzki Czerwony Krzyż. 5 innych członków rodziny było uchodźcami, przeszło wraz z Armią Andersa m.in.... przez Syrię. Moja rodzina czuje się zobowiązana do spłaty długu wdzięczności Syryjczykom i realizacji zasady solidarności, której nauczał Ksiądz Jerzy Popiełuszko w mojej Parafii.  rozwiń
 • hola, 2017-03-24 09:37:09

  Prezydent Majchrowski po stronie podłej zmiany ? I tak nie uchroni się przed oprycznikami Najniższego Przywódcy !