PARTNER PORTALU
 • BGK

Jacek Majchrowski: Przekazałem posłom 300 zmian w ustawach i nic. Z ministrami lepiej nam się dogaduje

 • Michał Wroński    23 marca 2018 - 12:28
Jacek Majchrowski: Przekazałem posłom 300 zmian w ustawach i nic. Z ministrami lepiej nam się dogaduje
Jacek Majchrowski od 2002 r. jest prezydentem Krakowa. (fot. W. Majka/UM Kraków)

O największych wyzwaniach w obecnej kadencji samorządów, działaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i zmianach, jakie w ciągu minionych 16 lat dokonały się pod Wawelem rozmawiamy z Jackiem Majchrowskim, prezydentem Krakowa.
 • Najdłużej urzędujący prezydent Krakowa decyzję o ewentualnym starcie w najbliższych wyborach samorządowych ogłosi w maju.
 • Za największe wyzwanie podczas obecnej kadencji prezydent Jacek Majchrowski uznaje wprowadzenie reformy edukacji.
 • – W lutym 2016 roku przekazałem nowo wybranym posłom z Krakowa ponad 300 szczegółowych propozycji zmian w ustawach, które są ważne z punktu widzenia samorządów. Nie ma nimi wielkiego zainteresowania – przyznaje Majchrowski.

*****

Zacznijmy od najbardziej oczywistego pytania. Czy będzie się pan ubiegać o reelekcję w tegorocznych wyborach samorządowych?

Jacek Majchrowski: Jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji. Ogłoszę ją pół roku przed wyborami.

W takim razie skupmy się na podsumowaniu obecnej kadencji. Na ile udało się panu zrealizować swój program wyborczy sprzed czterech lat? Co uznaje pan za swoje trzy największe osiągnięcia w tej kadencji?

- Co roku na własny użytek przygotowywałem raport szczegółowo rozliczający realizację każdego z punktów programu wyborczego i w zdecydowanej większości udało się te obietnice zrealizować lub przynajmniej zainicjować.

To, co jest dla mnie najważniejsze, to realizacja obietnic związanych z ekologią – czystym powietrzem, zielenią i ekologicznym transportem miejskim.

Od 2015 do końca 2017 roku pozyskaliśmy na wymianę pieców węglowych ok. 230 mln zł i jesteśmy obecnie liderem w kraju jeżeli chodzi o wymianę palenisk. Wystarczy podać, że w ubiegłym roku wymieniliśmy ich ponad 6 tysięcy, a Wrocław (drugi w rankingu) 1400, Katowice tylko 600. Mamy też rozwinięty program osłonowy dla osób najuboższych i wyrównujemy im różnicę w rachunkach pomiędzy ogrzewaniem węglowym a ekologicznym.

Jeżeli chodzi o inwestycje w zieleń, to w ubiegłym roku udało nam się po raz pierwszy w historii wygospodarować w budżecie aż 100 mln zł na ten cel, a w tym roku – 130 mln zł. Efekty już widać na ulicach w postaci tysięcy nowych drzew, krzewów i łąk kwietnych.

Ta kadencja to także największe zakupy w historii Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Krakowie. Już jesienią tego roku po Krakowie będą jeździć wyłącznie autobusy ekologiczne, czyli z silnikami spełniającymi normę co najmniej EURO5, hybrydowe i elektryczne.

Czytaj: Sondaż: Jacek Majchrowski nie ma konkurenta. Fotel prezydenta ponownie jego

A co w takim razie uznaje pan za swoje niepowodzenie w ciągu minionych czterech lat?

- Im bliżej wyborów, tym więcej jest chętnych, by szukać niepowodzeń, więc proszę pozwolić, że nie dołożę tutaj swoich przemyśleń.

Największy problem bądź wyzwanie obecnej kadencji to…

- Zdecydowanie wprowadzenie reformy edukacji. Uznaliśmy, że nie będziemy protestować, jak wiele samorządów, tylko – skoro decyzja o reformie zapadła – solidnie się do jej wprowadzenia przygotujemy dla dobra dzieci.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

 • aparat tlenowy z Krakowa , 2018-03-24 07:25:25

  Dzięki Panu wkrótce w Krakowie będziemy będziemy oddychać przez aparat tlenowy. Dzięki Panu i mafii developerów zabudowany został każdy skwer blokami wycięto drzewa i krzewy pod betonowe osiedla. Zabudowano korytarze powietrzne i stworzono priorytet dla spalin samochodowych
 • księgowy, 2018-03-23 14:55:15

  Panie Prezydencie! Proszę chociaż podliczyć wydatki na oświatę związane z reformą.