PARTNER PORTALU
 • BGK

Jacek Sasin kandydatem na trzeciego w tej kadencji szefa komisji finansów

 • PAP/MN    16 maja 2016 - 16:55
Jacek Sasin kandydatem na trzeciego w tej kadencji szefa komisji finansów
Jacek Sasin od 2011 roku jest posłem PiS. Jest byłym wojewodą mazowieckim i zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (fot. Facebook)

• Kandydatem na nowego szefa sejmowej komisji finansów publicznych jest obecny wiceprzewodniczący tej komisji Jacek Sasin (PiS).
• Zastąpi on Andrzeja Jaworskiego, który przestaje być posłem w związku z wyborem do zarządu PZU.
• Będzie to już trzeci szef komisji finansów w tej kadencji.
W ławach poselskich Jaworskiego zastąpi gdański kardiolog prof. Grzegorz Raczak.

Ostateczną decyzję co do tego, kto zasiądzie na fotelu szefa komisji finansów podejmie klub parlamentarny PiS.

Andrzej Jaworski w ubiegłym tygodniu został wybrany przez radę nadzorczą do zarządu PZU. W związku z wyborem musi on zrzec się mandatu poselskiego.

Będzie to już trzeci szef komisji finansów w tej kadencji. Pierwszym był Wojciech Jasiński, ale po miesiącu urzędowania, w grudniu ub. roku, został wybrany na prezesa PKN Orlen i zrzekł się mandatu. Jego miejsce na czele komisji zajął Andrzej Jaworski.

Czytaj też: Referendum w Kole. Czy mieszkańcy odwołają burmistrza?

Jacek Sasin to m.in. były wojewoda mazowiecki (2007), zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2009-10). Od 2011 roku jest posłem PiS, w 2014 roku bez powodzenia rywalizował z Hanną Gronkiewicz-Waltz w wyborach na prezydenta Warszawy.

Raczak, który jako nowy poseł zastąpi Jaworskiego w Sejmie, powiedział, że podejmie się pełnienia funkcji posła, ale nie chce jej pełnić zawodowo. "Jestem lekarzem i chcę nim nadal być" - powiedział, dodając, że "ma ukształtowaną pozycję zawodową", a pełnienie funkcji posła traktuje jako kontynuację pracy na stanowisku konsultanta wojewódzkiego ds. kardiologii.

Czytaj też: Kara grzywny dla wójta. Chciał wyłudzić unijną dotację

"Nie zamierzam dryfować w kierunku zostania zawodowym politykiem, w Sejmie chcę się zajmować przede wszystkim sprawami związanymi z medycyną i służbą zdrowia" - powiedział.

Raczak w ostatnich wyborach do parlamentu zajmował czwarte miejsce na liście PiS w okręgu nr 25; zdobył 6332 głosy.

Urodził się 10 maja 1958 r. w Gdańsku. 25 lat później ukończył miejscową Akademię Medyczną (później przekształconą w Gdański Uniwersytet Medyczny), pracując na której to uczelni obronił doktorat i habilitację, a następnie otrzymał tytuł profesora.

Czytaj też: Port Gdańsk ma nowego prezesa. Został nim specjalista od podatków

Uzyskał specjalizacje z zakresu chorób wewnętrznych oraz kardiologii. Na GUM pełnił m.in. funkcję kierownika II Kliniki Chorób Serca Instytutu Kardiologii, zastępcy dyrektora Instytutu Kardiologii, a następnie kierownika II Katedry Kardiologii. W 2012 r. został ordynatorem Klinicznego Centrum Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Raczak był też pomorskim konsultantem wojewódzkim do spraw kardiologii. Przed kilkoma miesiącami wojewoda pomorski powołał go na swojego pełnomocnika do spraw opracowania programu kształcenia i leczenia w zakresie pierwszej pomocy chorym z powodu nagłego zatrzymania krążenia.

Raczak jest też m.in. członkiem Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (jest przewodniczącym gdańskiego oddziału organizacji) i Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Wśród odznaczeń, które otrzymał, są m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.