PARTNER PORTALU
  • BGK

Jacek Sasin kandydatem na trzeciego w tej kadencji szefa komisji finansów

  • PAP/MN    16 maja 2016 - 16:55
Jacek Sasin kandydatem na trzeciego w tej kadencji szefa komisji finansów

Jacek Sasin od 2011 roku jest posłem PiS. Jest byłym wojewodą mazowieckim i zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (fot. Facebook)

• Kandydatem na nowego szefa sejmowej komisji finansów publicznych jest obecny wiceprzewodniczący tej komisji Jacek Sasin (PiS).
• Zastąpi on Andrzeja Jaworskiego, który przestaje być posłem w związku z wyborem do zarządu PZU.
• Będzie to już trzeci szef komisji finansów w tej kadencji.
W ławach poselskich Jaworskiego zastąpi gdański kardiolog prof. Grzegorz Raczak.

Ostateczną decyzję co do tego, kto zasiądzie na fotelu szefa komisji finansów podejmie klub parlamentarny PiS.

Andrzej Jaworski w ubiegłym tygodniu został wybrany przez radę nadzorczą do zarządu PZU. W związku z wyborem musi on zrzec się mandatu poselskiego.

Będzie to już trzeci szef komisji finansów w tej kadencji. Pierwszym był Wojciech Jasiński, ale po miesiącu urzędowania, w grudniu ub. roku, został wybrany na prezesa PKN Orlen i zrzekł się mandatu. Jego miejsce na czele komisji zajął Andrzej Jaworski.

Czytaj też: Referendum w Kole. Czy mieszkańcy odwołają burmistrza?

Jacek Sasin to m.in. były wojewoda mazowiecki (2007), zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2009-10). Od 2011 roku jest posłem PiS, w 2014 roku bez powodzenia rywalizował z Hanną Gronkiewicz-Waltz w wyborach na prezydenta Warszawy.

Raczak, który jako nowy poseł zastąpi Jaworskiego w Sejmie, powiedział, że podejmie się pełnienia funkcji posła, ale nie chce jej pełnić zawodowo. "Jestem lekarzem i chcę nim nadal być" - powiedział, dodając, że "ma ukształtowaną pozycję zawodową", a pełnienie funkcji posła traktuje jako kontynuację pracy na stanowisku konsultanta wojewódzkiego ds. kardiologii.

Czytaj też: Kara grzywny dla wójta. Chciał wyłudzić unijną dotację

"Nie zamierzam dryfować w kierunku zostania zawodowym politykiem, w Sejmie chcę się zajmować przede wszystkim sprawami związanymi z medycyną i służbą zdrowia" - powiedział.

Raczak w ostatnich wyborach do parlamentu zajmował czwarte miejsce na liście PiS w okręgu nr 25; zdobył 6332 głosy.

Urodził się 10 maja 1958 r. w Gdańsku. 25 lat później ukończył miejscową Akademię Medyczną (później przekształconą w Gdański Uniwersytet Medyczny), pracując na której to uczelni obronił doktorat i habilitację, a następnie otrzymał tytuł profesora.

Czytaj też: Port Gdańsk ma nowego prezesa. Został nim specjalista od podatków

Uzyskał specjalizacje z zakresu chorób wewnętrznych oraz kardiologii. Na GUM pełnił m.in. funkcję kierownika II Kliniki Chorób Serca Instytutu Kardiologii, zastępcy dyrektora Instytutu Kardiologii, a następnie kierownika II Katedry Kardiologii. W 2012 r. został ordynatorem Klinicznego Centrum Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Raczak był też pomorskim konsultantem wojewódzkim do spraw kardiologii. Przed kilkoma miesiącami wojewoda pomorski powołał go na swojego pełnomocnika do spraw opracowania programu kształcenia i leczenia w zakresie pierwszej pomocy chorym z powodu nagłego zatrzymania krążenia.

Raczak jest też m.in. członkiem Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (jest przewodniczącym gdańskiego oddziału organizacji) i Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Wśród odznaczeń, które otrzymał, są m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: