PARTNER PORTALU
  • BGK

Jacek Sasin: Rozpoczęły się konkursy na projekty pomników smoleńskich

  • PAP/JS    28 kwietnia 2017 - 15:22
Jacek Sasin: Rozpoczęły się konkursy na projekty pomników smoleńskich
Jacek Sasin (fot. facebook)

Społeczny Komitet Budowy Pomników czeka na projekty artystów dot. budowy pomników: śp. Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej, które mają stanąć w Warszawie; właśnie ruszyły konkursy w tej sprawie - poinformował poseł PiS Jacek Sasin.
• Poseł PiS przypomniał, że pomnik Lecha Kaczyńskiego miałby stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

• Jacek Sasin powiedział, że w pierwszym etapie konkursu oczekiwane jest przesłanie prac graficznych, czyli projektów na papierze.

"Formalnie uruchomiliśmy konkursy na dwa pomniki - śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. Na stronie internetowej Komitetu dostępne są regulaminy tych konkursów" - poinformował Sasin. Jak dodał są to dwa odrębne konkursy przeprowadzane równolegle.

Poseł PiS przypomniał, że pomnik Lecha Kaczyńskiego miałby stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

"W najbliższych dniach będziemy wysyłać zaproszenia do wybranych twórców, którzy mają uznaną pozycję w świecie rzeźby i będziemy zachęcali ich do wzięcia udział w tych konkursach" - powiedział Sasin podkreślając, że konkursy są "oczywiście otwarte dla wszystkich, którzy chcą wziąć w nich udział".

"W przypadku pomnika prezydenta zapisaliśmy w regulaminie, by był to pomnik realistyczny, figuralistyczny. W przypadku pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej będzie to raczej pomnik symboliczny" - dodał.

Sasin powiedział, że w pierwszym etapie konkursu oczekiwane jest przesłanie prac graficznych, czyli projektów na papierze. "To będzie podstawą do wybrania dziewięciu najlepszych prac (po dziewięć w każdym z obu konkursów), które przejdą do drugiego etapu" - wskazał dodając, że rozstrzygnięcie pierwszego etapu konkursu miałoby nastąpić w lipcu.

W drugim etapie, do którego ma przejść łącznie 18 prac, komisja konkursowa będzie oczekiwała przesłania projektów plastycznych. "Cały konkurs zakończy się jesienią tego roku" - zaznaczył Sasin.

Polityk PiS dodał, że dla zwycięzców konkursów Komitet przygotował nagrody finansowe "po kilkadziesiąt tysięcy złotych". "W każdym z tych konkursów ufundowaliśmy trzy nagrody, za trzy pierwsze miejsca, oraz trzy wyróżnienia (po 10 tys. zł)" - powiedział Sasin.

Jak wyjaśnił zarówno koszt konkursów, jak i wykonanie rzeźb będzie finansowane ze zbiórki publicznej, która rozpoczęła się w sierpniu 2016 r. "Prowadzimy tę zbiórkę od wielu miesięcy. W tej chwili żebraliśmy ok. 1,2 mln zł, ale zbiórka cały czas trwa. Zachęcamy do tego, aby wziąć w niej udział" - apelował polityk.

"Liczymy, że uda nam się zebrać pełną kwotę. Oceniamy, że potrzebne jest nam minimum 3 mln zł, aby oba te pomniki zrealizować" - dodał Sasin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Rodziny Polski, 2017-05-02 18:14:27

    Należy się upamiętnienie 96 Osób - Ofiar Smoleńskich z 10,04. 2010 roku, Ich postawy, Ich zasługi, to co już od siedmiu lat jest wielką troską większości Polaków aby zwieńczyć tę Tragedię pamiątką, wdzięcznością w postaci dwóch pomników, powinno się stać faktem Popieramy! Jak najszybciej! Licho nie ...śpi! Siedem długich lat codziennych modlitw min. pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w Tych Intencjach, to nasza gwarancja, że sprawy nie popuścimy! Dopilnujemy! Przyrzekamy!  rozwiń