PARTNER PORTALU
 • BGK

Jacek Sasin: wybory samorządowe i referendum jednego dnia to dobry pomysł

 • pt/pap    16 maja 2017 - 08:45
Jacek Sasin: wybory samorządowe i referendum jednego dnia to dobry pomysł
Jacek Sasin. (fot. facebook)

To dobry pomysł, aby wybory samorządowe i referendum zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę odbyło się w tym samym czasie - powiedział poseł PiS Jacek Sasin.
"Jeśli już idziemy do wyborów, a do wyborów samorządowych będziemy szli, to moglibyśmy przy tej samej okazji oddać głos w referendum, które zapowiedział prezydent" - powiedział Sasin w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Podkreślił, że jest problem prawny dotyczący tego, czy w lokalach mogłaby być tylko jedna komisja, czy musiałyby pracować dwie: wyborcza i referendalna. Według Sasina "pewnym absurdem" byłoby, gdyby trzeba było organizować dwie komisje. "Oddzielne urny - tak. Oddzielne komisje - nie jestem przekonany" - dodał.

Prezydent podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja, powiedział, że chce, aby w sprawie konstytucji odbyło się w przyszłym roku referendum - gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "wSieci" prezydent powiedział, że referendum mogłoby się odbyć 11 listopada 2018 r. albo w tym okresie. 11 listopada 2018 r. to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych. W ubiegłym tygodniu PKW oświadczyła, że wybory samorządowe nie powinny być przeprowadzone tego samego dnia, co obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Dwukadencyjność w samorządach

Sasin odniósł się także do kwestii wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach. Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w poniedziałek, że PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

Podkreślił, że przy tworzeniu list wyborczych i ustalaniu kandydatów w poszczególnych regionach będą brani pod uwagę m.in. ludzie młodzi, którzy - jak ocenił - "wykazują wielką energię i którzy kojarzą się obywatelom, wyborcom ze zmianą".

Sasin podkreślając, że PiS nie wycofuje się co do zasady z dwukadencyjności w wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, mówił, że jest to mechanizm, który spowoduje wymianę w samorządach.

"Nie jesteśmy głusi, PiS nie jest partią, która zafiksowuje się na swoich pomysłach" - dodał. Zaznaczył, że wątpliwości dotyczyły nie tylko konstytucyjności, o czym mówił m.in. prezydent Duda, ale także zasady m.in. "czystości gry", by tego rodzaju fundamentalną zmianę poprzedzić dłuższym okresem karencji.

Kandydatów poznamy jesienią

Sasin stwierdził, że kandydaci w wyborach zostaną przedstawieni najwcześniej jesienią, najpóźniej do końca roku. Pytany, czy "młodym, energicznym" kandydat na prezydenta Warszawy będzie poseł PiS Jarosław Krajewski, odparł: "Zobaczymy". "Nasi przeciwnicy wmawiali nam i opinii publicznej, że chcemy przez jakieś sztuczki ułatwić sobie wygranie wyborów samorządowych. To jest nieprawda. Zdajemy sobie sprawę, że wybory po prostu trzeba wygrać" - dodał.

Poseł PiS powiedział, że "nie jest w stanie sobie wyobrazić", by Zjednoczona Prawica - współtworzona przez PiS, Solidarną Polskę i Polskę Razem - nie wystawiła wspólnych list w wyborach samorządowych w 2018 r.

"Jeśli poważnie traktujemy projekt Zjednoczonej Prawicy, to nie wyobrażam sobie, by ten projekt nie funkcjonował w wyborach samorządowych" - powiedział. Zastrzegł, że decyzja w tej sprawie należy do liderów partii tworzących Zjednoczoną Prawicę.

Odnosząc się do kwestii metropolii warszawskiej Sasin powiedział, że temat ustawy metropolitalnej dla Warszawy kiedyś musi wrócić. Ocenił, że w tej chwili nie ma warunków, by "normalnie i bez emocji" o projekcie metropolitalnym rozmawiać.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • by nie było tak, jak było, 2017-05-18 07:39:22

  Do rew: Strasznie się wysiliłeś. Długo myślałeś nad sformułowaniem swojej głupoty przed ogłoszeniem na forum. Uważasz pewnie, że zamiast wprowadzać zmiany, musimy dążyć do tego:aby było tak, jak było". Sorry, ale to ograna już zbyt płyta.
 • Rebus, 2017-05-16 21:45:02

  Panie Sasin. Pan już powiększyłeś Warszawę więc swoje pomysły i swoje zdanie zatrzymaj dla siebie.
 • nnn, 2017-05-16 14:27:24

  Referendum i wybory samorządowe nie mogą odbyć się w tym samym czasie z prostej przyczyny, zgodnie z kodeksem wyborczym musiały by być dwie komisje w dwóch miejscach, nie znajdzie się tylu chętnych do prac w komisjach nie wspominając już o dostosowaniu lokali wyborczych....