PARTNER PORTALU
  • BGK

Jacek Sasin wysyła kolejne pismo w sprawie pomników. Adresatem przewodnicząca Rady Miasta w Warszawie

  • PAP/KDS    28 października 2017 - 21:11
Jacek Sasin wysyła kolejne pismo w sprawie pomników. Adresatem przewodnicząca Rady Miasta w Warszawie
Poseł Jacek Sasin skierował kolejne pismo w sprawie wyznaczenia lokalizacji pod budowę dwóch pomników (fot. youtube.com)

Oczekujemy, że warszawska Rada Miasta przyjmie uchwałę intencyjną w sprawie lokalizacji dwóch pomników: Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej – powiedział poseł PiS Jacek Sasin. Liczy, że będzie to miało miejsce na najbliższej sesji, czyli 16 listopada.
• Pismo skierowane zostało do przewodniczącej Rady Miasta Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej (PO). 

• Zaapelowano w nim o przygotowanie i przedłożenie uchwał ws. lokalizacji dwóch pomników: Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

• Autorzy liczą, że uchwały zostaną przedłożone pod głosowanie na najbliższej sesji rady, która odbędzie się 16 listopada.

Komitet Społeczny Budowy Pomników, w imieniu którego poseł Sasin, wysłał pismo, zaproponował, by monumenty stanęły w bliskim otoczeniu Pałacu Prezydenckiego: pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, natomiast pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej - u zbiegu ulic: Krakowskie Przedmieście i Karowej na skwerze ks. Twardowskiego.

Na pytanie, czy oczekuje, że na kolejnej sesji Rady Miasta miałaby zostać przyjęta taka uchwała, Sasin opowiedział: - Tak, tego oczekuję, tego dokładnie oczekuję, tzn. to jest uchwała, która jest uchwałą intencyjną, ona nie oznacza jeszcze wydania pozwolenia na budowę, bo to są kolejne administracyjne szczeble. Natomiast w prawie jest to tak zapisane, że jeżeli chcemy na miejskim gruncie, a to jest miejski grunt (…), posadowić pomnik, musimy mieć zgodę Rady Miasta, co do tego, żeby w ogóle dalej tę procedurę administracyjną toczyć.

Jak tłumaczył, pismo (…) dotyczy tego, żeby na najbliższej sesji Rady m.st. Warszawy radni mogli wyrazić swoje stanowisko w stosunku do posadowienia tych pomników w tych lokalizacjach. - Bardzo nam zależy na czasie, bo chcielibyśmy, żeby pomniki, tak jak wielokrotnie deklarowaliśmy, stanęły na ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, czyli 10 kwietnia przyszłego roku - tłumaczył Sasin. - Pierwszym, wstępnym krokiem musi być zgoda na lokalizację. Taka uchwała Rady Miasta zgody na lokalizację - wskazał.

Czytaj więcej: Sondaż: Polacy nie chcą pomnika Lecha Kaczyńskiego w centrum Warszawy 

Jak podkreślił Sasin, jest to kolejne pismo, które skierował w tej sprawie do ratusza. Wcześniejsze dwa trafiły do prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, z prośbą o przedłożenie radzie Warszawy projektów stosownych uchwał.

- Niestety tamte dwa pisma zostały całkowicie przez panią prezydent zignorowane. Nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi, ani tak, ani nie, ani dlaczego nie przedkłada, nie chce przedłożyć tych uchwał radzie m.st Warszawy do decyzji, tak jak to wynika z prawa. Absolutny brak odzewu - oznajmił.

Sasin, jak mówił, postanowił skierować kolejne pismo, tym razem do przewodniczącej Rady Miasta, tydzień po tym, jak Komitet Społeczny Budowy Pomników ogłosił wyniki konkursu na budowę pomników.

Jak podkreślił, całkowite koszty budowy monumentów chce ponieść Komitet Społeczny Budowy Pomników. - Dysponujemy w tej chwili funduszami, które umożliwiają te pomniki zrealizować, my nic innego od miasta nie oczekujemy, nie oczekujemy pieniędzy (…), nie chcemy absolutnie ani złotówki od warszawskiego samorządu z ich budżetu. Nie chcemy niczego innego. Chcemy tylko zgody na to, żeby te pomniki mogły stanąć w tym miejscu. Wszystkie inne sprawy finansowe, techniczne, administracyjne będziemy jako społeczny komitet załatwiać, jeśli ta zgoda będzie - podkreślił.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.