PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak walczyć z handlarzami dopalaczy? Łódź znalazła skuteczny sposób

  • MN    7 kwietnia 2017 - 16:31
Jak walczyć z handlarzami dopalaczy? Łódź znalazła skuteczny sposób
Do tej pory przepisy prawa nie pozwalały na skuteczną walkę z dopalaczami. (fot. YouTube)

Przepisy zawarte w Kodeksie Cywilnym pozwalają skutecznie walczyć z dopalaczami.
• Łódzcy urzędnicy odkryli sposób na walkę z lokalami sprzedającymi dopalacze – chodzi o art. 144 Kodeksu Cywilnego, w którym znajduje się przepis o immisjach.

• Immisja to nic innego, jak negatywne oddziaływanie właściciela nieruchomości na nieruchomości sąsiednie.

• Na tej podstawie sąd przyznał rację łódzkim urzędnikom uznając, że jeden z łódzkich lokali z dopalaczami ma negatywny wpływ na otoczenie.

Łódź, podobnie jak wiele innych samorządów, przez długi czas szukała skutecznego sposobu na walkę z dopalaczami. I wygląda na to, że wreszcie się udało. Urzędowi prawnicy postanowili zająć się właścicielami nieruchomości, którzy wynajmowali lokale pod sklepy handlujące dopalaczami.

Okazuje się, że można walczyć z dopalaczami za pomocą Kodeksu Cywilnego, stosując pozwy dotyczące immisji. Konstrukcja pozwów przygotowanych przez miejskich prawników w Łodzi opierała się na art. 222 paragraf 2 w związku z art. 144 Kodeksu Cywilnego, w którym mowa o zaburzaniu relacji dobrosąsiedzkich.

Czytaj też: Polacy przymykają oko na korupcję

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że sąd podzielił nasz pomysł dotyczący wykorzystania art. 144 Kodeksu Cywilnego, czyli przepisu o immisjach. Sąd uznał, że nasze roszczenie było prawidłowe w przedstawionym stanie faktycznym - poinformował mecenas Jarosław Stasiak i wytłumaczył: - Immisja to legalne działanie właściciela nieruchomości, które wywołuje skutki niechciane na nieruchomości sąsiedniej.

Sąd przychylił się do wniosku, że lokal z dopalaczami w negatywny sposób oddziaływał na otoczenie. Decyzja sądu dotyczyła lokalizacji sklepu przy ul. Przędzalnianej w Łodzi. Sklep zaprzestał już handlu dopalaczami, a inne sklepy stacjonarne handlujące tego typu używkami na terenie Łodzi zostały zamknięte już wcześniej. Magistrat podaje, że obecnie w Łodzi nie ma już sklepów z dopalaczami.

Czytaj też: Posłowie apelują o działania ws. protestu w Dobrzeniu Wielkim

Oczywiście wciąż istnieją inne formy dystrybucji dopalaczy. Ściganiem osób handlujących nimi za pośrednictwem internetu lub przez dilerów, zajmuje się policja do pomocy ze strażą miejską.

Łódzcy urzędnicy podkreślają, że nadal są zdeterminowani do wykorzystania wszystkich możliwych i prawnie przewidzianych środków, zmierzających do wyeliminowania obrotu dopalaczami całkowicie. Sukces sprawy dotyczącej lokalu przy ul. Przędzalniczej dodatkowo uskrzydla. Magistrat podkreśla, że teraz w walce z dopalaczami będzie łatwiej również innym samorządom – dzięki art. 144 Kodeksu Cywilnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • rajmund, 2017-04-10 18:10:32

    wreszcie głowy tęgie znalazły prosty sposób. Byle skutecznie tak dalej