PARTNER PORTALU
  • BGK

"Jak zostać samorządowcem”. Oto ciekawy poradnik

  • JRP    3 kwietnia 2018 - 14:38
"Jak zostać samorządowcem”. Oto ciekawy poradnik
"Skupiliśmy się na poradach dla komitetów wyborczych organizacji społecznych i wyborców". Fot. Shutterstock

Fundacja im. Stefana Batorego opublikowała „Poradnik kandydatki i kandydata w wyborach samorządowych 2018 roku”. Ma pomóc w przygotowaniu się do nadchodzących wyborów samorządowych lokalnym działaczkom i działaczom.
Fundacja przygotowała swój treściwy, przystępny poradnik z myślą o osobach, które działają w społecznościach lokalnych i chciałyby kandydować, ale nie mają doświadczenia w korzystaniu z biernego prawa wyborczego i nie znają przepisów znowelizowanego Kodeksu wyborczego. 

W poradniku znajdą informacje między innymi o ordynacji wyborczej, o tym, jak przelicza się głosy na mandaty, o  tworzeniu komitetów wyborczych, zgłaszaniu kandydatów, regułach organizowania i finansowania kampanii wyborczych

- Skupiliśmy się przede wszystkim na poradach dla komitetów wyborczych organizacji społecznych i wyborców - mówi Katarzyna Rakowska z akcji Masz Głos, Fundacji im. Stefana Batorego.

- Wybory samorządowe to doskonała okazja dla lokalnych aktywistów i aktywistek, by wziąć sprawy w swoje ręce. Wiemy, że jest wśród nich duże zainteresowanie kandydowaniem i gotowość do brania współodpowiedzialności za losy lokalnych wspólnot. Natomiast brakuje wiedzy o procedurach i regułach, którymi rządzą się wybory. Chcemy im pomóc, bo nie mają za sobą wsparcia eksperckiego silnych organizacji partyjnych - dodaje.

Prezes Rady Ministrów ogłosi zarządzenie w sprawie wyborów między 16 lipca a 16 sierpnia 2018 r. Wówczas poznamy datę wyborów i możliwe będzie tworzenie komitetów wyborczych, zgłaszanie list kandydatek i kandydatów oraz prowadzenie kampanii wyborczej.

Oto ów zestaw porad i informacji:

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.