PARTNER PORTALU
  • BGK

Jaka będzie Warszawa w 2030 roku?

  • JS    30 marca 2016 - 22:22
Jaka będzie Warszawa w 2030 roku?
Prezydent wraz z zastępcą Michałem Olszewskim umieścili na 42. piętrze Pałacu Kultury i Nauki przy mechanizmie zegara przesyłkę do przyszłości(fot. R. Motyl/um.warszawa.pl)

Aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia – taka wizja Warszawy wypracowana została przy udziale mieszkańców, ekspertów oraz urzędników w ramach prac nad strategią rozwoju Warszawy do 2030 roku.
- Wizję Warszawy w 2030 roku zbudowaliśmy wspólnie z mieszkańcami stolicy. Aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce i otwarta metropolia to Warszawa, w której chcemy mieszkać za czternaście lat – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Podczas konferencji prezydent wraz z zastępcą Michałem Olszewskim umieścili na 42. piętrze Pałacu Kultury i Nauki przy mechanizmie zegara przesyłkę do przyszłości. Zawiera ona wizję Warszawy w 2030 r. wydrukowaną na papierze oraz nagraną na płycie CD i pendrivie. Za 14 lat przesyłka do przyszłości umożliwi prezydentowi i mieszkańcom Warszawy sprawdzenie, czy dzisiejsze wyobrażenia o stolicy się spełniły.

Praca nad wizją stolicy trwała od września 2015 roku. W ten etap prac włączeni zostali mieszkańcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także eksperci i urzędnicy. Zorganizowany został cykl debat Warszawa 2030 oraz Konferencja Warszawa 2030. Miasto Przyszłości, w których łącznie uczestniczyło ponad 700 osób. Jednocześnie dostępna była ankieta z pytaniem o to, jakiej Warszawy chcieliby mieszkańcy za 15 lat. Można ją było znaleźć w ponad 100 lokalizacjach w przestrzeni miejskiej (np. w urzędach dzielnic, domach kultury, ośrodkach sportu i rekreacji) oraz na stronie internetowej www.2030.um.warszawa.pl. Zebranych było blisko 3000 ankiet.

Co dalej z budową strategii rozwoju Warszawy do 2030 roku?

Obecnie trwają prace nad diagnozą strategiczną, określającą potencjały i wyzwania stające przed stolicą. W prace zaangażowani są tym razem eksperci, urzędnicy oraz grupy robocze. Przy całym procesie budowania strategii pracuje 5 grup roboczych do spraw: społecznych, gospodarczych, przestrzennych, dzielnic i systemowych. W prace pierwszych trzech grupa zaangażowanych jest 25 osób, mieszkańcy, urzędnicy i radni m.st. Warszawy.

Czytaj też: Warszawa nie otrzyma 200 mln zł dotacji?

Już niebawem, bo w kwietniu, miasto ponownie zaprosi mieszkańców do współpracy przy tworzeniu strategii rozwoju Warszawy do 2030 r., tym razem przy wyznaczaniu celów, które mają nam pomóc osiągnąć wizję naszego miasta. Podczas spotkań w dzielnicach oraz warsztatów uczestnicy dyskutować będą o tym, co trzeba zmienić lub poprawić w Warszawie przyszłości. Zebrane informacje będę punktem wyjścia do dalszych prac nad strategią rozwoju Warszawy.

Łącznie zorganizowanych zostanie blisko 40 wydarzeń, w tym 18 spotkań w dzielnicach, w których udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy oraz 12 warsztatów przeznaczonych dla poszczególnych grup warszawiaków. Mogą w nich brać udział m.in. młodzież i seniorzy, rodzice dzieci do 18 roku życia, przedstawiciele firm tradycyjnych, innowacyjnych, star-upów, a także organizacji pozarządowych. W każdym warsztacie będzie mogło wziąć udział 20 osób. Odbywać się będą również otwarte debaty dla mieszkańców oraz – jak w każdą środę – dyżur osób pracujących nad strategią pn. Środa ze strategią.

Strategia rozwoju to dokument określający, w jakim kierunku ma rozwijać się miasto przez następne kilkanaście lat. Pokazuje, jakie cele rozwojowe są najważniejsze. Pozwala też wskazać najistotniejsze działania, na które mają być przeznaczone środki z budżetu miasta. Ta strategia to jeden z najważniejszych dokumentów, który dotyczy każdego mieszkańca stolicy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.