PARTNER PORTALU
  • BGK

Jaki i Trzaskowski przekroczyli granicę między działalnością posła a kampanią

  • PAP/AKC    7 maja 2018 - 16:45
Jaki i Trzaskowski przekroczyli granicę między działalnością posła a kampanią
Zdaniem szefa PKW, cienka granica została przekroczona (Fot.Wikipedia.org Adrian Grycuk)

Szef PKW skrytykował działania kandydatów na prezydenta Warszawy. Jego zdaniem Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski przekroczyli granicę granicę między aktywnością parlamentarną a prowadzeniem kampanii wyborczej.
  • Granica między działaniami kandydatów na różne urzędy, a ich aktywnością poselską jest bardzo cienka. W moim przekonaniu Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski ją przekroczyli - powiedział przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.
  • Dodał, że PKW nie może zabronić osobom kandydującym w wyborach działalności związanej np. z ich mandatem poselskim czy senatorskim.
  • Zaapelował jednak do kandydatów, którzy będą tego rodzaju działania podejmować, aby się od nich powstrzymali.

Hermeliński był pytany przed poniedziałkowym posiedzeniem Państwowej Komisji Wyborczej o działania kandydatów na prezydenta stolicy Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego podejmowane przed oficjalnym startem kampanii wyborczej.

- PKW nie będzie się odnosić do konkretnych osób; może podjąć stanowisko generalne tak jak już to robiła nie raz, przed każdymi wyborami: samorządowymi, parlamentarnymi czy prezydenckimi - powiedział Hermeliński. Przypomniał, że sytuacja w której osoby kandydujące w wyborach podejmują "działania o cechach agitacji wyborczej" przed oficjalnym początkiem kampanii powtarza się już kolejny raz.

Czytaj też: Trzaskowski o zarzutach szefa PKW "są chybione"

Przypomniał, że obecnie prowadzenie "prekampanii" jest zabronione, choć za złamanie tego zakazu nie grozi odpowiedzialność karna. Hermeliński podkreślił też, że zgodnie z aktualnym stanem prawnym Państwowa Komisja Wyborcza, może jedynie "apelować, prosić i wzywać" do zaprzestania takich działań.

Dodał, że PKW nie może zabronić osobom kandydującym w wyborach działalności związanej np. z ich mandatem poselskim czy senatorskim. Jednak - jak wskazał - granica między aktywnością parlamentarną a prowadzeniem kampanii wyborczej jest "bardzo cienka".

- W moim przekonaniu kandydaci, o których państwo pytają, jeżeli chodzi o Warszawę, tą linię przekroczyli i dlatego też prosimy, apelujemy do kandydatów, którzy będą tego rodzaju działania podejmować, aby się powstrzymali - oświadczył Hermeliński, pytany o ocenę działalności Jakiego i Trzaskowskiego.

Szef PKW przypomniał też, że oficjalnie kampania wyborcza może ruszyć w dniu zarządzenia wyborów, co nastąpi - jak powiedział - "między 16 lipca a 16 sierpnia".

Dodał, że PKW "już nieraz" apelowała o zmianę w przepisach, która wykluczyłaby bądź ograniczyła "prekampanię", jednak - według niego - dotychczas apele te się spotkały się z odzewem władz.

Patryk Jaki - polityk Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy - został pod koniec kwietnia zaprezentowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jako kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

Z kolei PO i Nowoczesna zaprezentowały w połowie kwietnia porozumienie wyborcze dla Mazowsza, zgodnie z którym w wyborach samorządowych wystartują jako "Platforma. Nowoczesna. Koalicja Obywatelska". Wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy jest Rafał Trzaskowski (PO), a kandydatem na jego zastępcę w stołecznym ratuszu jest Paweł Rabiej (Nowoczesna). Powstać mają także wspólne listy do rady miasta i rad dzielnic.

Zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Patryk Jaki, organizują konferencje prasowe dotyczące ich propozycji dla stolicy; są także aktywni w mediach społecznościowych.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.