PARTNER PORTALU
  • BGK

Jakie aktywności fizyczne preferują mieszkańcy Małopolski?

  • PAP/JS    9 maja 2017 - 14:49
Jakie aktywności fizyczne preferują mieszkańcy Małopolski?
Jak pokazały badania MORR, wśród ulubionych sportów Małopolan są przede wszystkim jazda na rowerze (ponad 40 proc.) i turystyka piesza (38,3 proc.) (fot. pixabay)

Najbardziej lubiane aktywności fizyczne przez mieszkańców województwa małopolskiego to jazda na rowerze, turystyka piesza, fitness i pływanie – wynika z badań przeprowadzonych przez samorządowe Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego.
• Badania pokazały, że ponad jedna trzecia mieszkańców regionu uprawia sport trzy razy w tygodniu bądź częściej.

• Niemal co trzeci mieszkaniec podejmuje aktywność fizyczną jeden-dwa razy w tygodniu. 

• Marszałek Małopolski Jacek Krupa podkreślił we wtorek, że mieszkańcy regionu mają świetne warunki do uprawiania turystyki pieszej oraz jazdy na rowerze.

Badania wykazały też, że sportowe formy spędzania wolnego czasu preferują bardziej kobiety niż mężczyźni.

Jak pokazały badania MORR, wśród ulubionych sportów Małopolan są przede wszystkim jazda na rowerze (ponad 40 proc.) i turystyka piesza (38,3 proc.). Duży odsetek mieszkańców pływa, ćwiczy w klubach fitness i siłowniach (ponad 20 proc.) oraz biega (17 proc). W badaniu mieszkańcy mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa podkreślił we wtorek, że mieszkańcy regionu mają świetne warunki do uprawiania turystyki pieszej oraz jazdy na rowerze. "Wynika to między innymi z faktu, że Małopolska jest niekwestionowanym polskim liderem, jeśli chodzi o budowę ścieżek rowerowych. To właśnie w województwie małopolskim do 2020 r. powstanie dla rowerzystów osiem tras o długości 950 km" - zaznaczył.

Jak przypomniał, trasy te mają stworzyć spójną sieć, która obejmie całą Małopolskę, wyposażoną w miejsca obsługi rowerzystów wraz z odpowiednią infrastrukturą i bazą gastronomiczno-noclegową. "Dzięki temu mieszkańcy oraz turyści będą mieli jeszcze bardziej dogodne warunki do uprawiania turystyki rowerowej i organizowania nawet kilkudniowych wypraw na jednośladach" - dodał Krupa.

Jak wynika z badań MORR, ponad połowa mieszkańców regionu określa dostęp do obiektów sportowych jako dobry lub bardzo dobry. Najlepiej dostęp do nich ocenili mieszkańcy stolicy Małopolski - Krakowa. W przeprowadzonych badaniach mieszkańcy zwracają też uwagę, że warto zainwestować w budowę tras rowerowych i pływalni.

Wśród obiektów sportowo-rekreacyjnych, których brakuje w gminach, wymienia się także lodowiska i siłownie zewnętrzne. Co piąty mieszkaniec twierdzi przy tym, że w ich gminach niczego nie brakuje.

Badania pokazały, że ponad jedna trzecia mieszkańców regionu uprawia sport trzy razy w tygodniu bądź częściej. Niemal co trzeci mieszkaniec podejmuje aktywność fizyczną jeden-dwa razy w tygodniu. Jednak ponad 15 proc. przyznało, że nigdy nie ćwiczyło.

Poziom aktywności fizycznej jest większy wśród ludzi pomiędzy 18. a 24. rokiem życia (aktywność fizyczną trzy razy w tygodniu i częściej podejmuje niemal 43 proc. osób w tym przedziale) i po 60. roku życia (niemal 38 proc.). Odsetek osób podejmujących aktywność fizyczną wzrasta także wraz z wykształceniem i dochodami. Nie ma natomiast znaczących różnic w zależności od subregionu zamieszkania, choć na tle innych wyróżnia się pozytywnie Kraków.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 3 tys. Małopolan, przy czym w każdym z sześciu obszarów terytorialnych (Krakowski Obszar Metropolitalny, subregion tarnowski, subregion sądecki, subregion podhalański, Małopolska Zachodnia) oraz dodatkowo w Krakowie, przeprowadzonych zostało po 500 wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). (

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Klara, 2017-05-16 10:51:25

    Osobiście lubię jeździć rowerem. Chodzę tez w Krakowie do Fitcurves na 30 treningi i bardzo dobrze się czuję. Wysiłek fizyczny to dobra sprawa, poprawia samopoczucie człowieka :)