PARTNER PORTALU
 • BGK

Jan Śpiewak: Ogłoszenie decyzji ws. startu na prezydenta Warszawy w maju

 • PAP/JS    26 kwietnia 2018 - 17:49
Jan Śpiewak: Ogłoszenie decyzji ws. startu na prezydenta Warszawy w maju
Śpiewak zasiada obecnie w radzie dzielnicy na warszawskim Śródmieściu; w latach 2014-2016 był liderem stowarzyszenia Miasto Jest Nasze (fot. facebook)

Chcę startować na prezydenta Warszawy; rozmowy ws. poparcia mojej kandydatury trwają - powiedział prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak. Jak dodał, ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona w maju.
 • W rozmowach o poparciu kandydatury Jana Śpiewaka, oprócz Partii Razem, uczestniczą też m.in. Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej, Zieloni oraz ruchy dzielnicowe.
 • Poparcie Śpiewaka rozważa także ruch Kukiz'15 - wynika z nieoficjalnych informacji od polityków tej formacji.
 • Z informacji ze źródeł zbliżonych do kierownictwa stowarzyszenia wynika jednak, że poparcie kandydatury Śpiewaka przez MJN nie jest w ogóle brane pod uwagę.

Śpiewak zasiada obecnie w radzie dzielnicy na warszawskim Śródmieściu; w latach 2014-2016 był liderem stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Jest znany z zaangażowania m.in. w sprawy stołecznej reprywatyzacji. W czasie, kiedy kierował MJN organizacja ta stworzyła i opublikowała w internecie tzw. Warszawską Mapę Reprywatyzacji - interaktywną grafikę, na której znajduje się 29 nazwisk osób, które - według MJN - brały udział w kontrowersyjnych zwrotach nieruchomości w Warszawie, ich wzajemne relacje oraz nieruchomości, z którymi mają powiązania. Śpiewak jest też autorem poświęconej kulisom afery reprywatyzacyjnej książki "Ukradzione miasto".

Śpiewak przyznał, że chce kandydować na prezydenta stolicy. Jak zaznaczył, negocjacje w sprawie poparcia jego kandydatury trwają. "Mam nadzieję, że niedługo będą konkluzywne" - dodał szef WMW. Jak zaznaczył, najbliżej jest do porozumienia z Partią Razem.

Zastrzegł jednocześnie, że wciąż rozpatrywane są różne warianty startu. "Na pewno jest przestrzeń dla kandydata niezależnego, spoza duopolu PO-PiS" - podkreślił lider WMW.

Justyna Samolińska z zarządu krajowego Razem, która jest zaangażowana w rozmowy w stolicy, potwierdziła, że w ocenie jej ugrupowania Śpiewak to "dobry kandydat, który daje szansę na alternatywę wobec PO i PiS".

W rozmowach o poparciu kandydatury Jana Śpiewaka, oprócz Partii Razem, uczestniczą też m.in. Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej, Zieloni oraz ruchy dzielnicowe.

Poparcie Śpiewaka rozważa także ruch Kukiz'15 - wynika z nieoficjalnych informacji od polityków tej formacji.

Kandydatura Śpiewaka nie zyska prawdopodobnie poparcia jego dawnej organizacji, Miasto Jest Nasze, i ruchów dzielnicowych, które porozumiały się z nią co do wystawienia wspólnych list wyborczych. Jak wynika z informacji PAP, organizacje te rozważają wystawienie własnej kandydatki na prezydenta stolicy - Justyny Glusman ze stowarzyszenia Ochocianie; nie wykluczają też jednak poparcia dla innego kandydata lub kandydatki.

Prezes MJN Jan Mencwel zapewnił w rozmowie, że jeśli chodzi o formułę ich startu "żadna droga nie jest zamknięta na pewno". Nie chciał przesądzić, czy jego stowarzyszenie wejdzie do koalicji z udziałem m.in. Partii Razem. "Mamy podobne postulaty, ale charakter działalności ruchu miejskiego i charakter działalności partii politycznej jednak jest trochę inny i nie wiem, czy to się da pogodzić; przekonamy się" - powiedział Mencwel.

Z informacji ze źródeł zbliżonych do kierownictwa stowarzyszenia wynika jednak, że poparcie kandydatury Śpiewaka przez MJN nie jest w ogóle brane pod uwagę. "Pod względem wyznawanych wartości czy sposobu działania to nie jest żadna alternatywa dla tego, co oferują duże partie polityczne; to jest model wodzowski, autorytarny, populistyczny, dodatkowo kompletny brak zdolności porozumienia się z innymi. Brak mu też kompetencji do pełnienia urzędu prezydenta" - ocenił w rozmowie z PAP działacz MJN. Rozmówca ma też wątpliwości co do scenariusza wystawienia wspólnych list z Partią Razem, który - według niego - oznaczać będzie utratę dużej grupy wyborców, w zamian za "raczej bardzo nieliczną grupę wyborców Partii Razem".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.