PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarmark konny w Skaryszewie. Po decyzji burmistrza handel końmi na rzeź będzie trudniejszy

  • PAP/KDS    8 lutego 2018 - 13:44
Jarmark konny w Skaryszewie. Po decyzji burmistrza handel końmi na rzeź będzie trudniejszy
Tradycyjny jarmark konny "Wstępy", jest najstarszą i największą tego typu imprezą w Europie. Organizowany w Skaryszewie odbywał się bez przerwy od 1432 roku. (fot.shutterstock.com)

Ireneusz Kumięga, burmistrz Skaryszewa chce utrudnić handel koni przeznaczonych na rzeź. W tym celu wprowadził modyfikacje do regulaminu obowiązującego podczas targów "Wstępy".
  • Zmiany utrudniające handel końmi to efekt porozumienia burmistrza Skaryszewa i Fundacji Centaurus.
  • Nowy, zmodyfikowany, regulamin będzie obowiązywał już od 19 lutego. 
  • - Handlu rzeźnego końmi nie wyeliminujemy całkowicie, ale będziemy starali się go ukrócić i pilnować humanitarnego traktowania zwierząt - komentują przedstawiciele fundacji. 

- Podjęliśmy pierwszy krok ograniczenia zdecydowanego, być może nawet do zera, handlu końmi w Skaryszewie w celach konsumpcyjnych - powiedział Ireneusz Kumięga, burmistrz Skaryszewa. - My w Polsce koni nie zjadamy, jest to nam obce kulturowo, niemniej polski rynek rolny jest producentem koni w celach konsumpcyjnych - tłumaczył Kumięga.

Jak dodał, do Skaryszewa nie będą zapraszani handlarze koni przeznaczonych na rzeź. - Nie widzimy potrzeby, aby u nas gościły konie, które docelowo lądują na rzezi we Włoszech, czy we Francji. Chcemy, aby "Wstępy" skaryszewskie przemieniły się w święto koni - zaznaczył Kumięga.

Handel końmi rzeźnymi ma utrudnić m.in. zmodyfikowany regulamin targów "Wstępy", które odbędą się w tym roku w dniach 19-20 lutego.

Czytaj więcej: Skaryszew: Chcą ocalić konie przeznaczone na rzeź

We wspólnie wypracowanych przez samorząd Skaryszewa i Fundację Centaurus regulaminie wprowadzono m.in. zakaz wjazdu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, otwarcie terenu jarmarku dopiero o godzinie 5:00 rano, a także wymóg świadectwa zdrowia dla zwierząt. Zapisy regulaminu będą egzekwowane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Inspekcję Transportu Drogowego oraz Policję.

Burmistrz Skaryszewa podkreślił, że formalnie nie można zabronić transakcji poza terenem jarmarku, jednak podjęte kroki mają na celu maksymalne utrudnienie tego typu działań.

- Od wielu lat wsłuchiwaliśmy się w głosy organizacji, które dbają o prawa zwierząt - powiedział burmistrz. Jego zdaniem, ograniczenia, wprowadzone w regulaminie "Wstępów", spowodują, że ilość koni przywożonych do Skaryszewa, a przeznaczonych na rzeź, zdecydowanie zmaleje, a być może po dwóch, trzech latach wspólnej pracy i doskonaleniu tego systemu zostanie całkowicie wyeliminowana.

- Po raz pierwszy zostały wprowadzone skuteczne przepisy, które stwarzają bezpieczną strefę do pokazu i handlu zwierzętami - powiedział Marek Pietrusiak, przedstawiciel Fundacji Centaurus, która wcześniej interweniowała na jarmarku końskim w Skaryszewie i monitorowała przebieg imprezy.

- Uratowaliśmy największą liczbę koni ze wszystkich organizacji pozarządowych w Skaryszewie. Było ich ponad 50 - przypomniał Pietrusiak. - Każde z tych żyć jest bardzo ważne, ale nie zmienia całokształtu, jeśli chodzi o los koniowatych w Polsce, a także w Europie. Szukaliśmy sposobu na systemowe załatwienie tej kwestii - tłumaczył. - Handlu rzeźnego końmi nie wyeliminujemy całkowicie, ale będziemy starali się go ukrócić i pilnować humanitarnego traktowania zwierząt - dodał.

Czytaj więcej: Handel końmi w Skaryszewie: Poseł zbulwersowany działaniami burmistrza

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.