PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarosław Gowin rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim o wyborach

  • GP    30 maja 2017 - 09:06
Jarosław Gowin rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim o wyborach
Jarosław Gowin zdecydował się iść osobistą polityczną drogą, gdy opuścił PO kilka lat temu. W obozie rządowym ma odmienne spojrzenie na niektóre sprawy, ostatnią była inicjatywa Ministerstwa Zdrowia o aptekach. (fot.:MNiSW/twitter.com)

Jarosław Gowin zreferował postęp rozmów w kolizji Zjednoczonej Prawicy o starcie w wyborach samorządowych. Jego propozycją są wspólne listy do sejmików wojewódzkich.
• Wicepremier liczy, że w porozumieniu z PiS uda się wynegocjować osobny start kandydatów na poziomie gmin i powiatów.

• Dopytywany o relacje w koalicji rządzące Gowin jest dobrej myśli. Polityk czuje dumę z rządu w którym pracuje.

 

Wicepremier i lider Polski Razem Jarosław Gowin zapowiedział strategię swojej partii na wybory samorządowe w w 2018 roku. Na szczeblu centralnym jego formacja stanowi zaplecze rządu PiS a w wyborach w 2015 roku startowała z list formacji Jarosława Kaczyńskiego. Podobnie postąpił minister Zbigniew Ziobro, którego formacja Solidarna Polska także jest w bloku Zjednoczonej Prawicy.

W świetle takiego startu dwa lata temu można spodziewać się wspólnego startu w wyborach samorządowych za rok.

- Rozmowy na temat wspólnego startu w wyborach samorządowych toczą się w bardzo dobrej atmosferze - mówił we wtorek (30 maja) polityk. Gowin wypowiadał się w Radiu Zet. - Moja partia do tych rozmów przystąpiła z założeniem, że powinniśmy mieć wspólne listy do sejmików wojewódzkich.

Gowin liczy, że rozmowy z PiS zamkną się właśnie na tym szczeblu, a w wyborach na niższych szczeblach, czyli w powiatach i w gminach, decyzje będą należeć do struktur lokalnych obu partii.

Trzech to już tłum?

Z racji pewnych niezgodności lidera Polski Razem i PiS dopytywano o relacje w koalicji rządzącej. Ostatnią sytuacją, w której zdanie Gowina wybrzmiało odmiennie niż większości w Sejmie, była sprawa ustawy o aptekach.

- Czy jest duszno w obozie władzy? - pytał na antenie rozgłośni komercyjnej Gowin odnosząc się do sytuacji politycznej w rządzie. - Nie jest tak. Obecność w koalicji wymaga kompromisów - dodawał.

Polityk też nie ukrywa, że wieży w rząd którego jest częścią. Stwierdził wręcz, że ma poczucie dumy a rząd gwarantuje Polsce bezpieczeństwo.

Jarosław Gowin zaczynał polityczną karierę w latach 90., gdy tworzył Forum Prawicy Demokratycznej. Potem był w kręgach Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

W Senacie RP zasiadł z poparciem PO w 2005 roku. Od 2007 roku jest posłem na Sejm VI, VII i VIII kadencji. W pierwszych dwóch kadencjach zasiadał w ławach jako przedstawiciel PO. Formację opuścił w 2013 roku. Stwierdził, że rządząca wówczas partia zostaje zdominowana kursem Donalda Tuska, a jego polityka nie jest zgodna z jego przekonaniami. Był zawsze postrzegany jako konserwatysta w PO.

Po odejściu z PO Gowin założył Polskę Razem i z tą formacją startował w koalicji Zjednoczonej Prawicy (z list PiS) do Sejmu dwa lata temu. W administracji rządowej dwa lata był ministrem sprawiedliwości w rządach Donalda Tuska. Tę funkcję sprawował w latach 2011 do 2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.