PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarosław Gowin: Rząd nie zaakceptuje relokacji imigrantów islamskich; kwestia ta nie leży w gestii samorządów

  • PAP/JS    23 czerwca 2017 - 20:14
Jarosław Gowin: Rząd nie zaakceptuje relokacji imigrantów islamskich; kwestia ta nie leży w gestii samorządów
Wicepremier Jarosław Gowin (fot. PTWP)

Wicepremier Jarosław Gowin oświadczył, iż rząd PiS i Zjednoczonej Prawicy nie podporządkuje się "próbie dyktatu ze strony Komisji Europejskiej" i nie zaakceptuje relokacji imigrantów islamskich. Zaznaczył, że kwestia otwierania, czy zamykania granic dla imigrantów nie leży w gestii samorządów.
•  Szef PO zapowiedział ostatnio, że samorządy, gdzie rządzi ta partia zgłoszą chęć przyjęcia uchodźców. "Złożymy aplikacje, pokażemy miasta i województwa, które będą w stanie (to zrobić)" - mówił Schetyna.

• Jarosław Gowin ocenił, iż pomysł by pytać samorządy o przyjmowanie uchodźców to element gry politycznej.

"Ja akurat jestem zdecydowanym zwolennikiem rozwijania samorządności w Polsce, ale o tym, czy otwierać, czy też zamykać granice dla imigrantów z krajów islamskich rozstrzygać będą nie włodarze takich, czy innych miast, nie marszałkowie województw, tylko od tego jest rząd, od tego jest władza ogólnopolska" - powiedział Gowin, podczas konferencji prasowej w Płocku (Mazowieckie).

W ten sposób wicepremier odpowiedział na pytanie, dotyczące oceny propozycji przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny o ewentualnych deklaracjach samorządów w sprawie przyjmowania uchodźców.

Szef PO zapowiedział ostatnio, że samorządy, gdzie rządzi ta partia zgłoszą chęć przyjęcia uchodźców. "Złożymy aplikacje, pokażemy miasta i województwa, które będą w stanie (to zrobić)" - mówił Schetyna. Według niego, chodzi o pomoc m.in. Syryjczykom i Erytrejczykom z terenów objętych wojną, których tożsamość zostanie potwierdzona.

"Dopóki Polacy powierzają władze nad Polską obozowi PiS-u i Zjednoczonej Prawicy, dopóty Polska nie podporządkuje się próbie dyktatu ze strony Komisji Europejskiej i nie zaakceptujemy koncepcji relokalizacji imigrantów islamskich. Nasze stanowisko jest konsekwentne" - oświadczył Gowin.

Przypomniał zarazem, iż PiS i Zjednoczona Prawica prezentowały swe stanowisko wobec kwestii imigrantów już w kampanii przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. "Uczciwe zapowiadaliśmy, że będziemy w ten sposób rządzić Polską w trakcie kampanii wyborczej. Po wygranych wyborach trzymamy się tego stanowiska i żadne naciski nie doprowadzą do jego zmiany" - zaznaczył wicepremier.

Gowin ocenił, iż pomysł by pytać samorządy o przyjmowanie uchodźców to element gry politycznej. "To jest oczywista próba politycznej gry, ale ona jest sprzeczna z takim elementarnym chyba, także wśród ogółu obywateli, poczuciem, że są sprawy, które powinny być w gestii samorządu, bo dotyczą tych małych ojczyzn i są też sprawy, które powinny być w gestii władz centralnych, rządu, bo dotyczą tej wielkiej ojczyzny, jaką jest Polska" - oświadczył wicepremier. Podkreślił przy tym, iż to rząd odpowiada za kwestie związane z bezpieczeństwem Polaków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • rzeszowianka, 2017-06-26 10:36:16

    Opozycja totalitarna zamiast być opozycją merytoryczną to próbuje wprowadzić chaos medialny , słupki poparcia im spadają a oni jakby rozum potracili pod wpływem środków odurzających.