PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarosław Gowin: Wybory samorządowe są najważniejsze, rozstrzygają o przyszłości "małych ojczyzn"

  • PAP/JS    24 stycznia 2018 - 22:25
Jarosław Gowin: Wybory samorządowe są najważniejsze, rozstrzygają o przyszłości "małych ojczyzn"
Wicepremier zauważył, że wielu ludzi ma poczucie, że Polska rozwija się bardzo nierównomiernie (Jarosław Gowin, fot.premier.gov.pl)

Zbliżają się wybory samorządowe, które tak naprawdę są najważniejszymi wyborami ze wszystkich; one rozstrzygają o przyszłości naszych "małych ojczyzn" - Inowrocławia czy województwa kujawsko-pomorskiego - powiedział wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.
Wicepremier zauważył, że wielu ludzi ma poczucie, że Polska rozwija się bardzo nierównomiernie. Jego zdaniem zależy to "bardzo mocno" od tego, czy w miastach, miasteczkach i wsiach są "gospodarze z prawdziwego zdarzenia".

"Od jakości władzy samorządowej zależy jakość naszego życia publicznego, to czy żyjemy w sprawnie zarządzanych, szybko rozwijających się i czystych miastach, (...) czy możemy się cieszyć z tego, że są uczelnie, które rozwijają się w takim tempie, żeby dorównywać dobrym, a z czasem najlepszym uczelniom Europy i świata" - powiedział Gowin podczas konwencji samorządowej, która zainaugurowała kampanię wyborczą Porozumienia w Inowrocławiu.

"Nie znajdziecie dzisiaj polityka w Polsce, który by tak często i intensywnie podróżował po kraju. Rozpoczynałem swoją działalność polityczną od Senatu. Przez dwanaście lat zrobiłem tyle kilometrów po naszym kraju, że mógłbym wielokrotnie objechać w tym czasie kulę ziemską. Muszę powiedzieć, że podróżując po Polsce widzę, jak szybko się ona zmienia, i wszyscy możemy być dumni z tego, jak zmieniła się po roku 1989. Wszyscy mamy także na pewno takie poczucie, że stać nas było na więcej, że można było te, już blisko 30 lat, wykorzystać lepiej" - mówił Gowin.

Wskazał, że Porozumienie było inicjatorem i pomysłodawcą szeregu bardzo dobrych jego zdaniem zmian, które wprowadzono w ordynacji wyborczej - wydłużenia kadencji samorządu, ograniczeniem liczby kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz ich wydłużenia do 5 lat, zachowaniu jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach w mniejszych gminach.

"Popierane przez nas rozwiązania znalazły się w ostatecznym kształcie ustawy. Podkreślaliśmy także postulat, żeby niczego nie zmieniać przy okręgach wyborczych, przynajmniej w najbliższych wyborach, (...) żeby nikt w Polsce nie odniósł wrażenia, że jakaś siła polityczna manipuluje w granicach tych okręgów dla zapewnienia sobie nieuzasadnionych przewag. To także znalazło się w ostatecznym kształcie ustawy. Te postulaty, które zrealizowaliśmy, w ogromnej mierze pochodziły od samych samorządowców. Ściśle z nimi współpracujemy, jako partia polityczna" - dodał lider Porozumienia. Wskazał, że chodzi także o samorządowców niezależnych.

Gowin zaznaczył, że w wyborach samorządowych trzeba odsunąć na bok podziały polityczne i szukać tego, co łączy. Zwrócił uwagę, że "chodniki i szkoły w Inowrocławiu nie mają przynależności partyjnej". Zaznaczył, że "trzeba zapominać o różnicach partyjnych" w sprawach, które decydują o codziennym życiu i jego perspektywach, rozwoju naszych dzieci i polskiej młodzieży.

"W wyborach samorządowych obóz Zjednoczonej Prawicy chce potwierdzić swój mandat zaufania u Polaków, mandat do władzy" - oświadczył lider Porozumienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Latający cyrk... , 2018-01-25 08:24:22

    Panie Premierze - może i wiele milionów kilometrów Pan przejechał w Polsce - ale czasami trzeba się zatrzymać i wyciągnąć wnioski z tego co można dostrzec po zatrzymaniu... epoznan.pl/news-news-82774-Odpady_zmieszane_i_segregowane_laduja_w_jednej_smieciarce._GOAP_
  • kręcenie lodów na comiesi, 2018-01-25 08:03:57

    Miarą skuteczności samorządności lokalnej i jakości polityki centralnej jest fakt, że polskie uboższe rodziny płacą za śmieci już trzy razy więcej od bogatszych rodzin niemieckich... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kto-zarabia-na-odpadach-na-pewno-nie-gminy,98608.html