PARTNER PORTALU
 • BGK

Jarosław Kaczyński: Jednomandatowe okręgi w gminach to sprawa wątpliwa. Mogą prowadzić do nadużyć

 • PAP/KDS    1 lipca 2017 - 13:31
Jarosław Kaczyński: Jednomandatowe okręgi w gminach to sprawa wątpliwa. Mogą prowadzić do nadużyć
Jarosław Kaczyński na konwencie Zjednoczonej Prawicy mówił m.in. o zmianach w ordynacji wyborczej (fot. twitter.com)

Podczas konwentu Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział zmiany w ordynacji wyborczej. Stwierdził też, że jednomandatowe okręgi wyborcze w mniejszych gminach to sprawa bardzo wątpliwa z punktu widzenia demokracji.
Ordynacja wyborcza to rzecz do zrobienia - mówił Kaczyński. Podkreślił, że trzeba powrócić do pomysłów takich jak przezroczyste urny, kamery internetowe w każdym lokalu wyborczym, zmiana sposobu liczenia głosów, przechowywanie kart.

W ocenie lidera PiS "jednomandatowe okręgi wyborcze w mniejszych gminach to sprawa bardzo wątpliwa z punktu widzenia demokracji". - Można mieć 40 proc. głosów w mieście i jednego albo żadnego radnego - mówił Kaczyński. Dodał, że w jednomandatowych okręgach wyborczych zdarzają się nadużycia i groźby wobec osób, które chcą konkurować na terenach wiejskich i małomiasteczkowych.

- Jest też kwestia tego, kto ma wybory organizować. Oczywiście, techniczne warunki do wyborów musi zapewniać samorząd, ale też nie powinno być tak, że ci, którzy są zainteresowani wynikiem wyborów, je organizują - podkreślił Kaczyński.

Dodał, że należy wziąć też pod uwagę możliwość powoływania dwóch komisji wyborczych: jednej do prowadzenia głosowania, a drugiej do liczenia głosów. Zauważył, że w komisjach są też osoby starsze, które wieczorem są zmęczone. - Trzeba świeżej siły do liczenia głosów - podkreślił. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (9)

 • JOLKA, 2017-12-13 20:06:47

  Ratunku bandziorów szajke zostawią na kolejne 10 lat .Burmistrz swoich wystawia na radnych ,i uzależniacałe rodziny osób pracujących w urzedach i zakładach pracy.Firmom umarza podatki , Duże wpływy w spółdzielniach mieszkNIOWYCH , ROBIENIE INTERESÓW W SPÓŁDZIELNI . rADY NADZORCZE Z PRACOWNIKÓW URZĘ...DU GMINY. i NIC SIE NIE ZMIENI JAK LUDZI OKRADALI TAK BĘDA OKRADAĆ . nIEPOKORNYCH NISZCZYĆ  rozwiń
 • BOGDAN SITNICKI, 2017-07-08 08:22:29

  Do Leszek: MŁODSI - NIE OZNACZA MĄDRZEJSI. JAK JEST Z NADZIEJĄ, TEŻ WSZYSCY WIEDZĄ:) SADOWNICTWO ZOSTAWMY PLATFORMIE OBYWATELSKIEJ NA CZELE Z PANEM SCHETYNĄ, PANEM PETRU, LEWANDOWSKIM, PANIĄ KOPACZ - BĘDZIEMY MIELI WIĘCEJ MIRABELEK:):):)
 • Leszek, 2017-07-08 00:23:59

  PiS robi rewolucje ,ktora miala byc 27 lat temu , a ktora zastopowal Mazowiecki tzw , gruba kreska. Niestety PiS zamiast skupic sie na sadownictwie zaczal walczyc na wielu frontach co nie swiadczy dobrze o inteligencji przywodcow tej partii . Mam nadzieje . ze wkrotce Kaczynski , Macierewicz zostana... odsunieci od podejmowania decyzji i mlodsi obejma stery tej formacji...  rozwiń