PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarosław Sellin: Kończymy wieloletni program realizacji MIIWŚ

  • PAP/JS    20 lutego 2017 - 21:35
Jarosław Sellin: Kończymy wieloletni program realizacji MIIWŚ
Jarosław Sellin (fot.mkidn.gov.pl)

• Kończymy wieloletni program realizacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - oświadczył  wiceminister kultury Jarosław Sellin.
• Dodał, że są siły i osoby, które "z niezrozumiałych względów" próbują przeszkodzić w realizacji tego planu.
Sellin pytany na antenie TVP Info, jakie będą losy Muzeum II Wojny Światowej, odpowiedział "normalne". "Kończymy już wieloletni program rządowy jego realizacji i to muzeum mam nadzieję, że się wreszcie otworzy i otworzy wystawę stałą w pełni, bo to miało się dokonać w roku 2014, mamy rok 2017 i ta dyrekcja cały czas jakoś nie potrafi tego muzeum otworzyć" - powiedział wiceminister kultury. "Mam nadzieję, że to jest kwestia najbliższych już tygodni, czy miesięcy" - dodał.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odniósł się także do planów MKiDN dot. połączenia MIIWŚ z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (MWiW1939) potwierdzając, że MIIWŚ będzie miało swoją filię na Westerplatte. "Tam będzie istotna, ważna, bardzo szczegółowo opowiadająca o tej siedmiodniowej bitwie placówka muzealna" - podkreślił.

Sellin zaznaczył, że są siły i osoby, które z niezrozumiałych względów próbują przeszkodzić w realizacji tego "naturalnego planu, że w jednym mieście, 2 muzea, opowiadające o tej samej epoce historycznej, powinny być razem".

W jego ocenie niektórzy, poprzez tę sprawę, znaleźli sobie "kolejny pretekst do atakowania politycznego rządu". Przypomniał, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał połączenie placówek, następnie MKiDN odwołało się od tej decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wydał wyrok na korzyść ministerstwa. Teraz MKiDN "cierpliwie czeka na ponowny dobry werdykt NSA w tej sprawie".

Pytany o to, dlaczego muzea powinny być połączone, odpowiedział: "Z punktu widzenia podatnika, który już wydał na Muzeum II Wojny Światowej pół miliarda złotych to naprawdę lepiej mieć jedną dyrekcję, jedną księgową, jedną grupę konserwatorów, w tych muzeach, a nie po 2 zespoły, więc choćby ze względów oszczędnościowych to jest lepsze" - przekonywał wiceminister kultury.

"Ale też ze względu na synergię działań. Moim zdaniem lepiej będzie, wiedząc, że MIIWŚ, jest położone w Gdańsku, a Gdańsk przede wszystkim Polakom i światu, jeśli chodzi o IIWŚ, kojarzy się z bitwą na Westerplatte, wspólne przedsięwzięcia podejmować (z MWiW1939 - PAP)" - dodał.

Decyzję o utworzeniu MIIWŚ w Gdańsku ogłosił we wrześniu 2008 r. rząd Donalda Tuska. Budowa obiektu trwała od 2012 do 2016 r. W grudniu 2015 r. resort kultury powołał w Gdańsku Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (MWiW1939). W połowie kwietnia 2016 r. ministerstwo zapowiedziało połączenie obu placówek.

We wrześniu 2016 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego wydał rozporządzenie, o połączeniu MIIWŚ z MWiW1939 1 lutego 2017 r.

Z apelem o nie łączenie placówek występowali do ministra kultury m.in. dyrekcja i Kolegium Programowe MIIWŚ, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, gdańska Rada Miasta, Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów, liczni historycy, ludzie kultury, przedstawiciele środowisk kombatanckich, a także osoby, które przekazały MIIWŚ rodzinne pamiątki.

Skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na postanowienie resortu złożyli: dyrekcja MIIWŚ i Rzecznik Praw Obywatelskich, zarzucając ministerstwu m.in., że podjęło ono decyzję bez - koniecznej ich zdaniem - konsultacji z Radą ds. Muzeów.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.