PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarosław Wieczorek: Rola rządu w tworzeniu metropolii zakończyła się

  • PAP/JS    5 października 2017 - 23:04
Jarosław Wieczorek: Rola rządu w tworzeniu metropolii zakończyła się
Nie ukrywam, że aspiracje i oczekiwania społeczne - są bardzo wysokie, wręcz wygórowane" - zaznaczył Wieczorek. (fot. piabay.com)

Rola rządu z dniem ukonstytuowania się organów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii formalnie zakończyła się; liczymy, że ten instrument zostanie należycie skonsumowany przez samorządy – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
• Podkreślił przy tym, że ustawodawca rolę wykonawczą w kolejnym etapie po przyjęciu ustawy i ustanowieniu metropolii przez rząd - rolę organizatora procesu tworzenia metropolii powierzył wyłącznie samorządom.

• Nie ukrywam, że aspiracje i oczekiwania społeczne - są bardzo wysokie, wręcz wygórowane" - zaznaczył Wieczorek.

• "Imperatyw, dla którego ustawa była tworzona, to pełna integracja tego obszaru - mam nadzieję, że w pełnym zrozumieniu, zaufaniu i poszanowaniu uda się to robić" - dodał.

Wyraził też przekonanie, że metropolia powinna oprzeć działanie na twardych projektach infrastrukturalnych - zmierzających do integracji obszaru metropolitalnego.

Wieczorek przypomniał, że we wrześniu ub. roku Rada Ministrów zdecydowała o przygotowaniu ustawy dedykowanej dla centralnej części woj. śląskiego. Podkreślił, że uchwalona wiosną br. ustawa o związku metropolitalnym w woj. śląskim powstała "w procesie konsultacyjnym", a zatem w oparciu o realne potrzeby i problemy formalno-prawne tego regionu.

"Główne nastawienie miało skupić się na transporcie zbiorowym, na infrastrukturze, na planowaniu przestrzennym - co może tę grupę samorządów zjednoczyć, ale nie wyłącznie w charakterze dobrego porozumienia, bo takie już funkcjonowały i funkcjonują" - mówił wojewoda, nawiązując m.in. do 10-letniej działalności Górnośląskiego Związku Metropolitalnego jako związku komunalnego - formy dotychczasowej dobrowolnej współpracy miast na prawach powiatu tworzących konurbację katowicką.

"To pokazało, że niezbędny jest instrument odrębny, który oprócz uwarunkowań prawnych da również impuls finansowy" - wskazał wojewoda, wyrażając w tym kontekście zwątpienie czy nowa metropolia przyciągnęłaby aż 41 zainteresowanych samorządów, jeżeli byłaby instrumentem wyłącznie prawnym - bez zapewnienia finansowania w postaci 5-procentowego udziału w podatku PIT.

"Byłoby to mnóstwo pracy, mnóstwo zobowiązań, ale wyłącznie w oparciu o składki samorządów. To już województwo przerabiało - to oczywiście w pewnym zakresie może funkcjonować, ale nie w takim, jakiego oczekują mieszkańcy" - zastrzegł Wieczorek.

Podkreślił przy tym, że ustawodawca rolę wykonawczą w kolejnym etapie po przyjęciu ustawy i ustanowieniu metropolii przez rząd - rolę organizatora procesu tworzenia metropolii powierzył wyłącznie samorządom: zgromadzeniu i pięcioosobowemu zarządowi - wybieranemu wyłącznie przez wójtów, burmistrzów i prezydentów.

"Rola generalnie rządu i rola państwa z dniem ukonstytuowania się organów (metropolii - PAP) z formalnego punktu widzenia zakończyła się. I teraz jest rolą 41 samorządów oraz organu uchwałodawczego i wykonawczego (metropolii - red) dać za dość oczekiwaniom społecznym" - stwierdził wojewoda.

"Jest instrument prawny, jest finansowanie, są w zasadzie wszelkie mechanizmy - o co samorządy upominały się; w tej chwili ten instrument jest i liczymy, że rzeczywiście zostanie należycie skonsumowany. Nie ukrywam, że aspiracje i oczekiwania społeczne - są bardzo wysokie, wręcz wygórowane" - zaznaczył Wieczorek.

Przypomniał zadania metropolii opisane w art. 12 ustawy, a także instrumenty przejmowania kolejnych zadań od samorządów - z art. 13.

"Imperatyw, dla którego ustawa była tworzona, to pełna integracja tego obszaru - mam nadzieję, że w pełnym zrozumieniu, zaufaniu i poszanowaniu uda się to robić. Ale raczej opierałbym tę metropolię na twardych projektach, twardych inwestycjach. Nie skupiałbym się na projektach miękkich, być może czasami lekko populistycznych - nie po to metropolia została powołana" - zasugerował.

Zastrzegając, że nie wyraża stanowiska rządu lecz własne, uznał za "ze wszech miar właściwe", aby zaproponować "twarde inwestycje, twarde programy, które mogą pokazać, że ten obszar będzie w pełni zintegrowany, żebyśmy mogli mówić, że mamy metropolię". "Dzisiaj mamy obszar, który spełnia cechy metropolitalne, ale do pełnej metropolii nam jeszcze bardzo wiele brakuje" - zdiagnozował.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.