PARTNER PORTALU
 • BGK

Jerzy Stępień: Dwukadencyjność to ograniczenie biernego prawa wyborczego

 • aw/PAP    24 maja 2017 - 14:30
Jerzy Stępień: Dwukadencyjność to ograniczenie biernego prawa wyborczego
Jerzy Stępień w Bydgoszczy na sesji rady miasta wygłosił wykład "27 lat samorządu - 1990-2017". (fot:bydgoszcz.pl)

Ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast byłoby niekonstytucyjne, nie tyle ze względu na działanie prawa wstecz, ale z powodu ograniczenia biernego prawa wyborczego - podkreślił współtwórca reformy samorządowej Jerzy Stępień.
• PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

• Zmiana jednak nie wejdzie w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

• Zdaniem prof. Jerzego Stępnia, takie rozwiązanie jest niekonstytucyjne i to z dwóch powodów. 

• Stępień podkreśla też, że obecnie w Polsce jest tendencja do ograniczania kompetencji samorządu. 

 

Przypomnijmy, w marcu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział propozycje zmian w samorządowym prawie wyborczym - chodziło m.in. o ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; opowiedział się za tym, aby zmiana obowiązywała już od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r. Jak mówił wówczas Kaczyński, ci, którzy mają za sobą dwie kadencje, nie mogliby dalej kandydować na te same stanowiska.

W połowie maja Jarosław Kaczyński poinformował, że PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

Stępień dowodzi niekonstytucyjności ograniczenia liczby kadencji w JST

Jerzy Stępień w środę w Bydgoszczy na sesji rady miasta wygłosił wykład "27 lat samorządu - 1990-2017". W sobotę (27 maja) przypada 27. rocznica pierwszych wyborów do samorządu terytorialnego po jego przywróceniu.

W swoim wystąpieniu odniósł się do propozycji ograniczenia do dwóch kadencji pełnienia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta, która według wcześniejszych propozycji miałaby obowiązywać już od przyszłorocznych wyborów samorządowych.

"Chcę mocno powiedzieć, że to jest niekonstytucyjne. Rządzący doskonale wiedzą, że jest to niekonstytucyjne i to nie tylko ze względu na działanie prawa wstecz. Tak na dobrą sprawę to mogę powiedzieć jako konstytucjonalista, że nie ma tutaj działania prawa wstecz. Tu chodzi o regulacje do przodu oczywiście. Jest znacznie poważniejszy delikt konstytucyjny w tym tkwiący, że ograniczenie do dwóch kadencji pełnienia funkcji jest w gruncie rzeczy ograniczeniem biernego prawa wyborczego" - zauważył Stępień.

Jak dodał "bierne prawo wyborcze to jest sam trzon demokracji". Zaznaczył, że nigdy nie ogranicza się czynnego prawa wyborczego, jeśli chce się ograniczyć demokrację w ogóle. Wskazał, że w PRL-u zachęcano do udziału w wyborach, ale kandydować można było będąc na listach Frontu Jedności Narodu.

Zdaniem Stępnia to świadomość niekonstytucyjności ze względu na ograniczenie biernego prawa wyborczego spowodowała, że rządzący wycofali się z ograniczenia kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego zwrócił uwagę, że ograniczenie biernego prawa wyborczego może być wprowadzone tylko w konstytucji i taki zapis jest w konstytucji odnośnie ograniczenia do dwóch kadencji prezydenta RP.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (9)

 • WYBORCY, 2017-05-24 19:57:25

  Jesteśmy rozgoryczeni, że PiS nie wprowadzi "dwukadencyjności" dla burmistrzów, wójtów....to ogromna porażka ! a tak długo na to czekaliśmy... :( przecież ci którzy są już po kilkadziesiąt lat na tych stanowiskach, niejednokrotnie wypaleni...mogą służyć pomocą, radą nowym i kreatywnym os...obom...  rozwiń
 • Bogdan Sitnicki, 2017-05-24 17:56:42

  Do mgr praw: Dla panowania dobrego, nowego Pana Prezydenta, warto łamać starą Konstytucję, gdyż to nazbyt czczona przeszłość, która mogłaby się przekształcić w apokaliptyczną przyszłość. Pan profesor Jerzy Stępień zaś potrafi udowodnić dwie wzajemnie sprzeczne z sobą tezy, uprawiając indukcyjny emp...iryzm logiczny.  rozwiń
 • mgr praw, 2017-05-24 17:29:24

  Konsekwentnie, pan prezydent dr Andrzej Duda powinien skorzystać z tej wybitnej jurysprudencji profesora honoris causa Stępnia i zaskarżyć ograniczenie madantu prezydenta RP tylko do dwóch kadencji do Trybunału Konstytucyjnego, a może i do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu,