PARTNER PORTALU
 • BGK

Jerzy Stępień z PO w Olszynie: Obecna władza (...) to zagrożenie dla samorządu

 • MN    16 września 2016 - 17:01
Jerzy Stępień z PO w Olszynie: Obecna władza (...) to zagrożenie dla samorządu
- PiS próbuje kontrolować samorząd przerzucając na niego obowiązki - mówił Tomasz Siemoniak podczas konwencji PO. (fot. Twitter)

• Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej spotkali się w piątek (16 września) w Olsztynie na konwencji Polska Obywatelska 2.0.
• To jedna z regionalnych konwencji, które PO przeprowadza w celu opracowania nowego programu, który partia chce przedstawić 1 października.
• Spotkanie w Olsztynie było poświęcone samorządom.
Polski fenomen dobrego samorządu należy jeszcze bardziej wzmocnić przy obecnej, centralistycznej władzy – apelował na otwarciu konwentu szef Platformy Grzegorz Schetyna.

Tomasz Siemoniak podkreślał z kolei, że PO tworzyli „ludzie samorządu”, dlatego samorząd jest ważnym elementem programu partii.

Nawiązując do Prawa i Sprawiedliwości, były minister obrony powiedział: - Obecnie rządzą nami ludzie, którzy nie ufają samorządom. Poprzez centralizację chcą rządzić małymi społecznościami.

W opinii Siemoniaka, PiS próbuje kontrolować samorząd przerzucając na niego obowiązki, a nie dając uprawnień.

Poseł Andrzej Halicki mówił natomiast, że PO chce zaproponować program rozwojowy dla społeczności lokalnych. Robert Tyszkiewicz sugerował natomiast, że „wobec tego co robi PiS, należy zwiększyć aktywność zagraniczną samorządu”.

Pod koniec konferencji dołączył Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, w latach 2006-2008 oraz współautor obecnego ustroju samorządowego w Polsce.

- Obecna władza prowadzi proces ponownej centralizacji, to zagrożenie dla samorządu – mówił Stępień.

Jako były sędzia TK odniósł się również do zawirowań wokół trybunału. - Atak na Trybunał Konstytucyjny to atak na konstytucję. TK jest strażnikiem prawa - bez takiego strażnika, prawa nie ma. Jarosław Kaczyński tego nie rozumie – zaznaczył.

W konwencji wzięli również udział m.in. Jerzy Buzek i wicemarszałek podlaski Maciej Żywno.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • Chełmianin N, 2016-09-20 10:56:42

  Do Lila: A Lila widziała jak ojczyzna po wojnie wyglądała? Dług Gierka wspomniała, a jakie długi są obecne? W PRL-u się wyuczyli i co było mądre zniszczyli i Moskwę na Brukselę zamienili i ludka zniewolili!
 • Marek, 2016-09-19 20:47:33

  A do czego my teraz powracamy do cholernej komuny widać to po zapowiedziach reformy szkolnej wszyscy tak kiedyś to krytykowali a teraz ot wracamy do starego. Jak ktoś nie chce się uczyć to mu żadna reforma w tym nie pomoże zawsze znajdą się tacy, którym nic nie pasuje.
 • Lila, 2016-09-19 20:43:37

  Do Chełmianin N: a o jakim Ty dorobku PRL mówisz? O tych długach , które przez lata musieliśmy spłacać i dalej spłacamy. Jaki dorobek zostawił towarzysz Gomułka i Gierek, że teraz tak ubolewasz nad jego roztrwonieniem.