PARTNER PORTALU
 • BGK

Jeśli przedterminowe wybory samorządowe, to tylko w sejmikach

 • Agnieszka Widera    29 października 2015 - 15:51
Jeśli przedterminowe wybory samorządowe, to tylko w sejmikach
Prof. Włodzimierz Bernacki (fot.wlodzimierzbernacki.pl)

Nie jest jeszcze przesądzone, czy PiS będzie chciało skrócić kadencje samorządów. – Jeśli miałoby do dojść do nowych wyborów, dotyczyłyby tylko sejmików wojewódzkich – powiedział poseł PiS Włodzimierz Bernacki w rozmowie z Portalemsamorzadowym.pl
Po wypowiedzi posła Włodzimierza Bernackiego w Radiu Kraków, że "byłaby możliwość przeprowadzenia wyborów na wiosnę przyszłego roku" w kontekście skrócenia kadencji JST, na samorządy regionalne padł blady strach.

Najpierw zajmą się powołaniem 2 nowych województw

Zapytaliśmy wiec posła, czy możliwość przeprowadzenia wyborów oznacza realne prace nad projektem o skrócenie kadencji JST, który PiS złożył w poprzednim sejmie.

- Wspominając o możliwości przeprowadzenia wyborów na wiosnę przyszłego roku, mówiłem tylko o ewentualnej prawnej sposobności do ich zwołania. Jako poseł mam nadzieję, że szybko pochylimy się nad projektem powołania dwóch nowych województw. Realizacja tej deklaracji otworzyłaby drogę do zmian na mapie regionów, byłaby więc możliwość rozpatrzenia przeprowadzenia wyborów w nowym porządku administracyjnym – tłumaczy Bernacki w rozmowie z serwisem Portalsamorzadowy.pl

Tylko sejmiki

Jak podkreśla Bernacki, ewentualne skrócenie kadencji samorządów miałoby dotyczyć tylko sejmików wojewódzkich, a nie rad miast, gmin, powiatów oraz wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów.

- Wskazywaliśmy na liczne prawne uchybienia dotyczące wyborów samorządowych w 2014 r. na szczeblu wojewódzkim. Na nieprawidłowości zwracali uwagę też niezależni eksperci m.in z Fundacji Batorego – przypomina poseł PiS.- Do wyborów na szczeblu gminny i powiatowym takich zastrzeżeń nikt nie zgłaszał – dodaje.

Chodzi oczywiście o zastrzeżenia dotyczące kart do głosowania. Mieszkańcy otrzymywali karty do głosowania na radnych gminnych, do powiatów i sejmików w formacie A5, spięte w formę „zeszytów” czy w przypadku dużych miast wręcz „książeczek”. Według opinii niektórych polityków i ekspertów, spowodowało to liczne pomyłki w głosowaniu. Jako, że PSL wylosowało nr 1, listy tej partii zamieszczone zostały jako pierwsze. Zdaniem PiS tylko dzięki temu ludowcy osiągnęli tak dobry (ponad 23 proc.) wynik w wyborach do sejmików województw.

Bernacki jednak uspokaja, że żadna klamka nie zapadła - w partii Jarosława Kaczyńskiego nie są na razie prowadzone wzmożone rozmowy dotyczące skrócenia kadencji samorządów. Projekt ustawy w tej sprawie został jednak złożony, jeśli będzie procedowany najpierw trafi pod obrady komisji ustawodawczej, która zajmuje się problematyką legislacyjną i spójności prawa oraz komisji gospodarki.

Poseł Jarosław Sellin, do którego także zadzwoniliśmy, powiedział, że na konkretne informacje dotyczące samorządów trzeba poczekać aż będzie powołany nowy rząd.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • ja, 2016-01-07 16:19:18

  Wybory do rad powiatów tez powinny być powtórzone. PSL wygrało je przypadkowo i zrobiło wszędzie czystki. Nepotyzm w najwyższej postaci
 • radny, 2015-11-30 09:44:44

  Dla wiadomości Pana Posła. Być może nie interesuje się zbytnio " Polska powiatową " , ale w wyborach do rad powiatów również nieszczęsne ksiazeczkii były..
 • Zenek , 2015-11-02 11:04:46

  Do Beata Zielińska: jesli maja byc powtorzone wybory samorzadowe to kazdego szczebla sejmiki powiaty gminy burmistrzowie prezydenci i wójtowie