PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest decyzja WSA ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia

  • aw/PAP    27 lutego 2018 - 14:26
Jest decyzja WSA ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia
Radosław Witkowski (fot.arch)

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie wojewody mazowieckiego ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia. Sprawa miała związek z podejrzeniem CBA, że Radosław Witkowski naruszył przepisy tzw. ustawy antykorupcyjnej.
Wojewoda mazowiecki, powołując się na ustalenia funkcjonariuszy Biura, uznał, że Radosław Witkowski, wbrew zakazowi wynikającemu z przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej, przez cztery miesiące 2015 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji.

W czerwcu ub. roku wojewoda, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, wydał zarządzenie zastępcze w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia. Witkowski, twierdząc, że nie złamał prawa, zaskarżył decyzję wojewody do WSA.

We wtorek (27 lutego) WSA w Warszawie (wydział zamiejscowy w Radomiu) uchylił zaskarżone zarządzenie wojewody.

Sąd uznał, że istotne w sporze między prezydentem Radomia a wojewodą jest ustalenie, czy Witkowski jako prezydent miasta, a więc organ wykonawczy samorządu, zgłosił siebie do Rady Nadzorczej spółki.

Jak podkreślił sąd, to obowiązkiem wojewody było przeprowadzenie postępowania dowodowego, które wykazałoby jednoznacznie, że takiego oświadczenia Witkowski nie złożył. Tego obowiązku - zdaniem sądu - wojewoda jednak nie dopełnił.

Sąd zaznaczył, że "w sytuacji, gdy organ wkracza w konstytucyjne wartości, pozbawiając kogoś mandatu, to postępowanie musi odpowiadać pewnym standardom". "Tu postępowanie dowodowe nie było prowadzone według zasad Kodeksu postępowania administracyjnego" - orzekł sędzia Marek Wroczyński.

Sąd rozważał też, czy w przypadku Witkowskiego została naruszona istota i funkcje ustawy antykorupcyjnej, której celem - jak podkreślił - jest "ominięcie uwikłania organów administracji publicznej w kontakty z biznesem i (…) transparentność". Według sądu Witkowskiemu takich działań nie można zarzucić.

Sąd nadmienił, że prezydent Radomia, gdy sprawa jego działalności w Radzie Nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy wzbudziła kontrowersje, zakończył w niej swoją działalność i zwrócił blisko 12 tys. zł, które zarobił tam przez cztery miesiące oraz odnotował ten fakt w oświadczeniu majątkowym.

Wtorkowe orzeczenie sądu nie jest prawomocne. Stronom przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.