PARTNER PORTALU
 • BGK

Jest efekt 500 plus. Dane GUS potwierdzają

 • PAP/AT    21 kwietnia 2017 - 07:45
Jest efekt 500 plus. Dane GUS potwierdzają
Na efekt "500 plus" czekano od pierwszych miesięcy obowiązywania programu (Elżbieta Rafalska, fot.premier.gov.pl/P. Tracz/flickr)

Dzięki 500 plus polskie rodziny stać na coraz więcej, potwierdzają to dane GUS o sprzedaży detalicznej – mówi szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
• Sprzedaż detaliczna w marcu 2017 r. wzrosła o 9,7 proc. w ujęciu rocznym, a w miesięcznym - o 16,5 proc.

• W tak dużym wzroście sprzedaży detalicznej ma swój udział rządowy program 500 plus oraz bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i kolejny wzrost wynagrodzeń - powiedziała minister Rafalska

• Dla mnie efekt 500 plus jest widoczny gołym okiem, a teraz jest też potwierdzony twardymi danymi GUS-u; inwestycje i pieniądze z programu napędzają gospodarkę - dodała.

GUS podał, że sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 9,7 proc. w ujęciu rocznym, a w miesięcznym - o 16,5 proc. Najbardziej wzrosła sprzedaż paliw (w ujęciu rocznym o 23,6 proc.), odzieży i obuwia (o 20,3 proc.) mebli, AGD i RTV (18,1 proc.), prasy i książek (o 17,8 proc.).

Wynagrodzenia w marcu wzrosły o 5,2 proc., a zatrudnienie o 4,5 proc. w ujęciu rocznym.

"W tak dużym wzroście sprzedaży detalicznej ma swój udział rządowy program 500 plus oraz bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i kolejny wzrost wynagrodzeń" - powiedziała Rafalska, odnosząc się do najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Czytaj też: Program 500 plus: System zostanie uszczelniony

Jej zdaniem, dane GUS pokazują, że stać nas na więcej - nie tylko zaspokajanie bieżących potrzeb. "Z satysfakcją obserwuję marcowy spadek sprzedaży wyrobów alkoholowych (3,4 proc.), bo przecież przy wprowadzaniu programu 500 plus to była jedna z obaw podnoszonych przez opozycję - marnotrawienia środków i przeznaczania na alkohol" - powiedziała.

Zwróciła uwagę na wzrosty sprzedaży odzieży, obuwia, mebli, sprzętu AGD i RTV, książek. "To jest wszystko, co jest niezbędne, najpilniejsze dla rodziny - takie codzienne wydatki, na które wiele rodzin wcześniej nie mogło sobie pozwolić" - powiedziała minister rodziny.

Podkreśliła, że dla budżetu ważne jest, że rosną wpływy z VAT. Zauważyła, że mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, a marcowy wzrost wynagrodzeń jest wyższy niż się spodziewano.

"Dla mnie efekt 500 plus jest widoczny gołym okiem, a teraz jest też potwierdzony twardymi danymi GUS-u; inwestycje i pieniądze z programu napędzają gospodarkę" - oceniła.

Przypomniała, że na efekt "500 plus" czekano od pierwszych miesięcy obowiązywania programu. "Ja wówczas mówiłam: poczekajmy, rodziny popłacą długi, wymienią zużyty sprzęt, wyślą dzieci na wakacje i będzie widać efekty" - powiedziała Rafalska.

Program "Rodzina 500 plus" ruszył w kwietniu zeszłego roku. Z programu korzysta 2 mln 560 tys. rodzin, świadczenie otrzymuje 3 mln 820 tys. dzieci. Program wspiera 55 proc. wszystkich polskich dzieci do 18. roku życia. Do rodzin trafiło już w sumie 21 mld zł.

Jak pokazują badania, rodziny wydają pieniądze ze świadczenia na odzież, obuwie, rodzinne wakacje, wycieczki i wyjazdy szkolne dla dzieci, a także wydatki związane z edukacją, takie jak książki i pomoce naukowe, dodatkowe zajęcia dla dzieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • edi, 2018-03-15 17:40:44

  Z czego ten rudzielec sie cieszy, z tego rozdawnictwa, krętactwo, oszustwo i cwaniactwo tylko sie rozwija, u mnie na wsi co drugi rolnik fikcyjnie dzierżawi ziemie by dostać 500+, kombinują jak mogą,i im sie udaje, bo umowa to umowa, a co pod stołem to pod stołem
 • jola, 2018-03-15 17:30:35

  Dajcie emerytom i rencistom po 1.000zł. to dopiero gospodarka sie wam rozpędzi, bedzie uciecha że hoo, pisiory do nieba by skakali
 • oli, 2018-03-15 17:24:49

  Diabli z tym 500+, wytrzepali mi portfel nawet z oszczędności , gromadzonych przez wiele lat, nic tylko podwyżki, podwyżki, a przeważnie sobie w postaci nagród, nic ten rząd nie robi tylko, razdaje, rozdaje