PARTNER PORTALU
 • BGK

Jest nowy wójt gminy Jedlnia-Letnisko

 • PAP    29 sierpnia 2011 - 10:04
Jest nowy wójt gminy Jedlnia-Letnisko

Piotr Leśnowolski, popierany przez Prawicę Rzeczypospolitej, wygrał niedzielne przedterminowe wybory na wójta.
Uzyskał 1058 głosów więcej od swojego kontrkandydata Dariusza Rzeczkowskiego (niezrz.).

Czytaj też: Wybory wójta w Jedlni-Letnisku

Jak poinformowała w poniedziałek sekretarz gminy Jedlnia–Letnisko Maria Drózd, Leśnowolski otrzymał 3334 głosy, a Rzeczkowski 2276 głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 59,67 proc.

Ubiegłoroczne głosowanie unieważnił sąd. Stwierdził też wygaśniecie mandatu wójta Rzeczkowskiego i nakazał przeprowadzenie drugiej tury wyborów z udziałem dwóch kandydatów.

Postanowienie sądu o ponownym przeprowadzeniu drugiej tury wyborów było efektem protestu wyborczego, złożonego w sądzie przez Leśnowolskiego – kontrkandydata Rzeczkowskiego. Leśnowolski przegrał z nim wybory dwoma głosami.

Leśnowolski domagał się unieważnienia ubiegłorocznych wyborów wójta m.in. w związku z dopisaniem między pierwszą a drugą turą wyborów ponad 100 osób do spisu wyborców.

Według niego wiele z tych osób nie było zameldowanych i nie mieszkało stale na terenie gminy Jedlnia-Letnisko. Część osób – jego zdaniem – w pierwszej turze głosowała w innych gminach, w których już wtedy głosowanie przyniosło rozstrzygnięcie, a w drugiej turze oddały swój głos na Rzeczkowskiego w Jedlni-Letnisku.

Sąd uznał racje Leśnowolskiego i stwierdził wygaśnięcie mandatu Rzeczkowskiego. Jednocześnie nakazał przeprowadzenie drugiej tury wyborów na wójta z udziałem Rzeczkowskiego i Leśnowolskiego, po uprzednim sporządzeniu nowego spisu wyborców.

Wyrok ten utrzymał też w mocy Sąd Apelacyjny w Lublinie, do którego zażalenie złożył Rzeczkowski.

W grudniu ub. roku prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez wójta Dariusza Rzeczkowskiego poprzez wydanie decyzji administracyjnych o wpisie do rejestru wyborców osób nieuprawnionych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na wniosek osoby zamieszkującej na terenie gminy, a nie mającej stałego zameldowania, wójt gminy w drodze postępowania administracyjnego może wpisać ją do stałego rejestru wyborców. Prokuratura bada jednak, czy nie doszło przy tym do nieprawidłowości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Nie lubie moherów, 2011-08-30 23:21:31

  "Esteta 2011-08-30 09:23:18 Wspaniały rezultat. To z pewnością przesłanka odnowy w polskiej polityce - komórka Opus Dei powstanie w każdej firmie, w każdym urzędzie, w każdej szkole. Chrystus na króla Polski a na razie na barona gminy Jedlnia-Letnisko" Gdzie nie spojrzę tam moher się... wypowiada, co się ku.. w tym kraju dzieje??  rozwiń
 • Esteta, 2011-08-30 09:23:18

  Wspaniały rezultat. To z pewnością przesłanka odnowy w polskiej polityce - komórka Opus Dei powstanie w każdej firmie, w każdym urzędzie, w każdej szkole. Chrystus na króla Polski a na razie na barona gminy Jedlnia-Letnisko
 • Gość, 2011-08-29 10:35:46

  Trzeba złożyć odwołanie Panie Rzeczkowski, termin wyborów był idealny ale tylko dla Jedlni na Sadkowie trwał w tym czasie AIR SHOW więc nie każdy mógł pójść do urny i zagłosować.