PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest wniosek o naganę dla Jakiego i Trzaskowskiego

  • PAP/rs    9 maja 2018 - 13:43
Jest wniosek o naganę dla Jakiego i Trzaskowskiego
Wniosek dotyczy udzielenia nagany Patrykowi Jakiemu i Rafałowi Trzaskowskiemu ws. prowadzenia agitacji wyborczej. (Fot. Pixabay)

Stanisław Tyszka (Kukiz'15) skierował wniosek do sejmowej komisji etyki o udzielenie nagany Patrykowi Jakiemu i Rafałowi Trzaskowskiemu ws. prowadzenia agitacji wyborczej. Uważa, że posłowie "celowo i świadomie obchodzą prawo". Jaki i Trzaskowski zapewniają, że nie prowadzą agitacji.
W piśmie przekazanym, a skierowanym do przewodniczącego komisji etyki poselskiej Krzysztofa Mieszkowskiego (Nowoczesna) wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka napisał: "posłowie Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski, w ramach tzw. prekampanii wyborczej, prowadzą agitację wyborczą, polegającą na nakłanianiu do głosowania na ich kandydatury w zbliżających się wyborach na prezydenta m. st. Warszawy. Jest to sprzeczne z art. 104 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy, zgodnie z którym kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia aktu właściwego organu o zarządzeniu wyborów i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem głosowania. Takie reguły zostały ustalone przez prawodawcę po to, by zapewnić równość szans wszystkim kandydatom startującym w wyborach oraz nie męczyć obywateli nieustającą kampanią wyborczą".

Po poniedziałkowym posiedzeniu Państwowej Komisji Wyborczej szef PKW Wojciech Hermeliński stwierdził, że "trudno uniknąć wrażenia, że już taka kampania co do niektórych kandydatów się rozpoczęła". Mówił również, że PKW wzywa do zaprzestania takiej działalności, bo to obejście prawa wyborczego i naruszenie zasady równości wszystkich kandydatów. Hermeliński przypomniał, że przepisy Kodeksu wyborczego mówią, iż kampania wyborcza rozpoczyna się wtedy, kiedy właściwy organ - w tym wypadku, jeśli chodzi o wybory samorządowe jest to premier - wyznaczy termin wyborów i dopiero wtedy można prowadzić tego rodzaju działalność. "Kodeks wyborczy nie precyzuje, na czym polega kampania wyborcza, precyzuje tylko agitację, że jest to rodzaj takiego działania, które zmierza do nakłaniania pewnych grup wyborców do głosowania na konkretnego kandydata" - mówił.

Czytaj także: Jaki i Trzaskowski przekroczyli granicę między działalnością posła a kampanią

Tyszka przywołał w piśmie stanowisko PKW z 7 maja br. "w sprawach podejmowania działań o charakterze agitacji wyborczej przed rozpoczęciem kampanii wyborczej". "PKW podkreśla w swoim stanowisku, że działania o charakterze agitacyjnym podjęte przed zarządzeniem wyborów naruszają zasadę równości kandydatów i komitetów wyborczych, są sprzeczne z zasadami dobrze pojmowanej kultury politycznej i są powszechnie odbierane jako obejście prawa m.in. przez osoby fizyczne promujące się w ten sposób".

Według wicemarszałka, "zachowanie posłów Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego polegające na świadomym i celowym obchodzeniu przez nich prawa stwarza przekonanie u pozostałych obywateli o tym, że posłowie stoją ponad prawem i narusza tym samym art. 6 Zasad Etyki Poselskiej, tj. zasadę dbałości o dobre imię Sejmu".

"Zwracam się z prośbą o rozpatrzenie niniejszego wniosku w trybie pilnym, ze względu na to, że naganne zachowanie posłów Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego nie ma charakteru jednorazowego ekscesu, lecz ma charakter ciągły oraz wobec publicznych deklaracji obu posłów z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że będzie kontynuowane w przyszłości. Jeśli obchodzenie prawa przez posłów Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego nie zostanie szybko i w odpowiedni sposób napiętnowane to kulturze prawnej i politycznej zostaną wyrządzone niepowetowane straty, biorąc pod uwagę duże zainteresowanie środków masowego przekazu tzw. prekampanią wyborczą, prowadzoną przez obu posłów".

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.