PARTNER PORTALU
  • BGK

Język regionalny - np. śląski - nie zagraża ojczystemu. Rozumieją to samorządowcy, ale nie posłowie

  • Agnieszka Widera    21 lutego 2017 - 09:37
Język regionalny - np. śląski - nie zagraża ojczystemu. Rozumieją to samorządowcy, ale nie posłowie
Górny Śląsk zabiega od lat o uznanie śląskiego za język regionalny. Akcję "Godomy po śląsku" wspierają urzędy, instytucje, a także firmy (fot. UMSiemianowice Śl.)

• 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

• Zdaniem prof. Jana Miodka, z polszczyzną osób publicznych, w tym samorządowców, jest coraz lepiej, ale bolączką są urzędowe pisma, które są zbyt zawiłe dla przeciętnego obywatela.

• Święto ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. – Języki regionalne ubogacają naszą kulturę i w żaden sposób nie są zagrożeniem dla języka ojczystego – ocenia Jan Miodek.
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W Polsce tego dnia pod patronatem wicepremiera Jarosława Gowina rozpocznie się Miesiąc Języka Ojczystego, w ramach którego odbędą się m.in. test wiedzy o języku polskim, III Dyktando Krakowskie, a kulminacyjnym punktem będzie konferencja naukowa.

Urzędnicy używają za dużo słów

Jak podkreślają językoznawcy i miłośnicy polskiej mowy, osoby publiczne, także samorządowcy, swojej polszczyzny nie muszą się wstydzić.

– Kiedyś słuchając wypowiedzi, wywiadów ze znanymi osobami – od sportowców po samorządowców – można było mieć problemy ze zrozumieniem, co tak naprawdę chcą powiedzieć, przekazać. Obecnie bardzo się to zmieniło. Ich polszczyzna jest raczej poprawna, coraz sprawniej konstytuują myśli. To cieszy – mówi prof. Jan Miodek.

Ale jak podkreśla, sprawność w mowie wciąż nie przekłada się na sprawność, a właściwie klarowność, przekazu w piśmie. Co szczególnie widoczne jest w urzędowych pismach.

– Moje przesłanie do samorządowców i urzędników na dzień języka ojczystego jest takie, by nie bać się krótkich zdań. Imperatyw stylistyczny, którym powinni się kierować, to maksimum treści i minimum słów. Niestety z przystępnością pism urzędowych wciąż jest problem. Cóż z tego, że są napisane poprawnie skoro są zawiłe i niejasne – komentuje prof. Miodek.

Na ten sam problem zwraca uwagę Tomasz Piekot z Pracowni Prostej Polszczyzny.

– Polscy urzędnicy bardzo dobrze piszą, ale boją się parafrazować regulacje, o których piszą. To poważny problem, bo nasze regulacje napisane są bardzo trudnym językiem, bardzo skomplikowanym, zbudowane są z długich zdań – mówił w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl

Dalej podaje przykład Wielkiej Brytanii, gdzie portal dla obywateli wprowadził limit 25 wyrazów.

– Jeśli urzędnik napisze dłuższe zdanie, wyświetli mu się alarm, który nie puści tego tekstu do przestrzeni publicznej – stwierdził Piekot.

Język ojczysty a języki regionalne

Dzień języka ojczystego to też okazja dla lokalnych społeczności aby podkreślili wagę swoich języków regionalnych, dialektów.

– 21 lutego to dzień mowy ojczystej. Dla nas Ślązaków taką mową jest nasz piękny język śląski, który przez rodziców i dziadków jest nam przekazany. Radujmy się nim z całego serca przez cały ten dzień mówiąc po naszemu, wszędzie gdzie tylko będziemy – w sklepie, w pracy, w biurze, a najbardziej w domu z dziećmi – bo mówić po śląsku to nie wstyd! – tak Marek Plura (autor poselskich projektów ustaw uznających etnolekt śląski za język regionalny, których Sejm nie uchwalił) przekonywał Ślązaków w 2011 r., kiedy z okazji święta w Sejmiku Śląskim odbyła się konferencja "Dziyń rodnij mowy”.

Pod koniec ubiegłego roku - ku zdziwieniu Ślązaków - posłowie odrzucili projektu nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Była to kolejna próba uznania Ślązaków za mniejszość etniczną, a śląskiej gwary za język regionalny.

Zdaniem posłanki PO Danuty Pietraszewskiej, przewodniczącej sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych, w tej kadencji „nie ma szans” na przeprowadzenie ustawy o mniejszościach etnicznych. Próbuje jednak „uchylić furtkę” na rzecz języka wilamowskiego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.