PARTNER PORTALU
  • BGK

Józef Krzyworzeka utraci funkcję starosty

  • PAP/MN    22 września 2017 - 15:44
Józef Krzyworzeka utraci funkcję starosty
W wyniku wniesionej apelacji w czwartek sąd odwoławczy utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny. Oznacza to, że starosta powiatu krakowskiego straci swoją funkcję. (fot. Starostwo Powiatowe w Krakowie)

Krakowski Sąd Okręgowy utrzymał wyrok dla Józefa Krzyworzeki, obecnego starosty powiatu krakowskiego. Prawomocny wyrok oznacza, że starosta utraci swoją funkcję.
• W kwietniu 2016 Sąd Rejonowy dla Krakowa - Krowodrzy skazał Krzyworzekę na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata próby i wymierzył mu 40 tys. zł grzywny.

• Orzekł również zakaz zajmowania stanowisk w organach samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego związanych z pełnieniem funkcji publicznej na okres trzech lat.

• Według samorządowców, starosta poda się do dymisji.

Prokuratura oskarżyła starostę o to, że od października 1997 do lipca 2004 będąc funkcjonariuszem publicznym, jako wójt Gminy Zabierzów nie dopełnił obowiązku naliczenia podatków od nieruchomości firmie Kraków Business Park w latach 1997-2004. Gmina straciła przez to 423 tys. zł.

Kolejny zarzut to dwukrotne zatajenie w oświadczeniu majątkowym dochodów ze spółki Creation, powiązanej z firmą Kraków Business Park, w wysokości ponad 20 tys. zł.

Krzyworzeka zaprzeczał zarzutom i nie przyznawał się do winy. W wyniku wniesionej apelacji w czwartek sąd odwoławczy utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny. Oznacza to, że starosta powiatu krakowskiego straci swoją funkcję.

Czytaj też: "Gronkiewicz-Waltz jest spalona jako kandydatka na prezydenta"

Jak powiedział dyrektor wydziału prawnego i nadzoru w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim Mirosław Chrapusta, starosta nie mógłby sprawować swojej funkcji już na podstawie prawomocnego wyroku skazującego za przestępstwo z winy umyślnej - jak w tym przypadku. Wówczas rada powiatu powinna go odwołać, a gdyby tego nie zrobiła, wojewoda musiałby podjąć środki z zakresu nadzoru zwierzchniego, czyli swoim zarządzeniem tzw. zastępczym pozbawiłby go tej funkcji.

W przypadku orzeczenia przez sąd zakazu zajmowania stanowisk w organach samorządu - to sąd przesyłając do starostwa odpis wyroku wyznacza termin, od którego biegnie ten zakaz. Stanowi to również podstawę do odwołania starosty przez zarząd. Również od terminu wyznaczonego przez sąd sam starosta nie mógłby już wykonywać swojej funkcji - w przeciwnym razie narażałby się na odpowiedzialność karną.

"Istnieje jeszcze jedna możliwość, - że starosta złoży rezygnację, i taka sugestia zostanie przez nas przedstawiona panu staroście. Gdyby taka rezygnacja została złożona i przyjęta przez radę powiatu, mogłoby szybko dojść do zmian w zarządzie. Myślę, że to jest najbardziej realna formuła, która wchodziłaby w grę" - podkreślił Chrapusta.

Czytaj też: Sejmik zagłosuje w sprawie odwołania marszałka

Również pełniący obowiązki starosty krakowskiego wicestarosta Wojciech Pałka wyraził pogląd, że Krzyworzeka skorzysta z tej możliwości. "Pan starosta Krzyworzeka do 4 października przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim i de facto od kilku miesięcy nie pełni swoich obowiązków, które ja przejąłem. Jeżeli został prawomocnie skazany, choć nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnego potwierdzenia, to zakładam, że w najbliższym czasie złoży swoją funkcję, tj. poda się do dymisji" - powiedział wicestarosta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • stan, 2017-09-25 09:47:45

    nadali koalicjanci z PiS
  • obiektywny, 2017-09-22 22:44:30

    Ktos go ładnie nadał i zadanie zostało wykonane, gdyby za takie rzeczy skazywać, to 80% samorządowców i polityków powinno siedzieć w kryminale !!!!