PARTNER PORTALU
  • BGK

Jubileusz Związku Miast Polskich. W statucie ZMP pojawi się polityczny parytet?

  • Michał Wroński    15 grudnia 2017 - 00:45
Jubileusz Związku Miast Polskich. W statucie ZMP pojawi się polityczny parytet?
Marcowe obrady ZMP w Serocku. (fot. mat. ZMP)

15 grudnia w Warszawie rozpoczyna się nadzwyczajne XL Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich. Będzie to zarazem inauguracja obchodów 100-lecia tej najstarszej polskiej korporacji samorządowej. W trakcie obrad delegaci będą rozmawiać o wprowadzeniu specjalnej opłaty na sfinansowanie kampanii promującej samorząd oraz zapisaniu w statucie Związku obowiązkowego parytetu politycznego w wyborach do Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
• Zarząd Związku rezygnuje z propozycji podniesienia składki członkowskiej. Zamiast tego proponuje wprowadzenie specjalnej, dobrowolnej opłaty na sfinansowanie kampanii promującej samorząd miejski.

• Delegaci rozpatrzą także propozycję zmian w statucie Związku. Mają one m.in. zagwarantować, by skład Zarządu był politycznym odzwierciedleniem składu Zgromadzenia.

• Obligatoryjny polityczny parytet to reakcja na wydarzenia, jakie miały miejsce podczas marcowych obrad ZMP w Serocku.

ZMP (wówczas jeszcze Związek Miast Królestwa Polskiego) powstał w 1917 roku i działał do końca okresu międzywojennego. Odrodził się, w zupełnie innych realiach, dopiero w roku 1990. Dziś zrzesza ponad 300 miast, w których mieszka ponad 72 proc. miejskiej ludności Polski.

Jawność, wybory i pieniądze. Tymi sprawami zajmą się delegaci

Rozpoczynające jubileusz ZMP zgromadzenie w Warszawie nie będzie jednak koncentrować się wyłącznie na celebrowaniu historii. Delegaci będą musieli się zająć długą listą bieżących spraw, m.in. projektami ustaw dotyczących jawności w życiu publicznym oraz przepisów wyborczych. Przygotują też rekomendacje dla przedstawicieli Związku w Zespole ds. przeglądu prawa samorządowego w Kancelarii Prezydenta RP (gościem zgromadzenia ma być zresztą Paweł Mucha, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP).

Czytaj: Paweł Mucha o zespole ds. prawa samorządowego u Andrzeja Dudy. "Są możliwe prezydenckie inicjatywy ważnych zmian dla samorządów"

Pod obrady ponownie wróci sprawa kampanii informacyjno – edukacyjnej, promującej pozytywny wizerunek samorządu miejskiego, a zwłaszcza źródeł jej sfinansowania. O ile co do celowości jej przeprowadzenia przedstawiciele miast od samego początku byli dosyć zgodni, uzasadniając to koniecznością obrony samorządów terytorialnych przed atakami polityków, to kiedy przyszło do rozmowy o pieniądzach sprawa zaczęła się komplikować. Przedstawiona w październiku propozycja jednorazowego podniesienia składki członkowskiej (na rok 2018) z niespełna 31 groszy do ponad 38 od osoby nie wszystkim przypadła do gustu, choć - jak wylicza ZMP – byłoby to zaledwie ok. 0,3 procent funduszy przeznaczanych średnio przez miasta członkowskie na promocję. W związku z tym zarząd Związku zrewidował swoje stanowisko i tym razem proponuje jednoroczną, dobrowolną opłatę w wysokości 8 groszy od mieszkańca.

- Wobec braku jednomyślności w tej sprawie wprowadzenie takiej opłaty zamiast podnoszenia składki jest – jak się wydaje – rozwiązaniem satysfakcjonującym wszystkich – stwierdza Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Parytet, godność społecz, 2017-12-15 14:24:31

    Patologi KRUS nie będziemy dłużej utrzymywać z środków publicznych ZUS ,sprzeczne z zasadami etyki. Zobaczcie jakie drogie mają ciągniki pseudo rolniki, jakie inne sprzęty Naszym kosztem z dopłat Unijnych zakupili. Ubiegłoroczna nowela ustawa z 14 kwietnia 2016 r weszła w życie 30 kwietnia 2016 roku... o obrocie ziemi rolnej wyłącznie przez rolnika, przypieczętowała iż jesteśmy poróżnieni. Z uczciwych podatników ZUS z obrębów miast zrobiono gorszy sort, kobiety z miast jak w obozach koncentracyjnych faszystowskich niebawem ustawiać będą zbiorowo do dymania zamiast brakujących jałówek w oborach. Ustawa z dnia 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338) gorycz przelała , parobki z miast mogą jedynie kupić do 30arów działki jako nieruchomość (Dz. U z 2016 r. poz. 585), XXI wiek równouprawnienie ? Demokracja praworządność jaka, społeczeństwo w obrębach miast jak nic nie miało tak wciąż nic nie ma. W związku z powyższym jaki mamy wybór do głosowania w najbliższych wyborach, wolność,równość w Polsce przez bolszewie żydowską została stłumiona.  rozwiń