PARTNER PORTALU
 • BGK

Julia Przyłębska, prezes TK: Hanna Gronkiewicz-Waltz nie powinna oceniać ustawy, której nie badał TK

 • PAP/KDS    12 lipca 2017 - 12:26
Julia Przyłębska, prezes TK: Hanna Gronkiewicz-Waltz nie powinna oceniać ustawy, której nie badał TK
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy (fot. um.warszawa.pl/R.Motyl)

Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego zabrała głos w sprawie afery reprywatyzacyjnej. - Prezydent stolicy nie powinna oceniać ustawy, której nie badał Trybunał Konstytucyjny - tak skomentowała słowa Hanny Gronkiewicz-Waltz o niekonstytucyjności ustawy powołującej komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy.
• - Uważam, że nie powinien prawnik, prezydent miasta, dokonywać oceny konstytucyjności ustawy, która nie została poddana weryfikacji, czyli nie zwrócono się z tym do TK" - powiedziała w środę prezes TK Julia Przyłębska w internetowej telewizji wPolsce.pl.

• Zaznaczyła też, że do TK nie wpłynął żaden wniosek w tym zakresie.

• Przypomniała też, że istnieje powszechnie zasada domniemania konstytucyjności: dopóki TK nie stwierdzi niekonstytucyjności, dopóty ustawa jest konstytucyjna.

"Dlatego nie należy wprowadzać takiego zamętu prawnego w mediach; nie należy wypowiadać się w sposób zbyt daleko idący" - zaznaczyła Julia Przyłębska. 

Prezydent Warszawy nie stawiła się już dwa razy na rozprawach komisji, za co ukarano ją 6 tys. zł grzywny. Została wezwana na kolejną rozprawę w czwartek ws. nieruchomości z przedwojennym adresem Chmielna 70. Gronkiewicz-Waltz skierowała do NSA wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego ws. komisji, której konstytucyjność kwestionuje. Pani prezydent uznaje komisję, gdy chodzi o jej pieniądze, a nie współpracuje z nią przy zwrocie majątku miasta - tak szef komisji Patryk Jaki mówił o jej odwołaniu do komisji ws. grzywny.

Czytaj więcej: Reprywatyzacja: Prokuratura Regionalna wniosła sprzeciw ws. reprywatyzacji gruntu przy ul. Nowogrodzkiej 46

Przyłębska była też pytana o odwołanie zaplanowanego na czwartek terminu rozprawy ws. konstytucyjności wyboru w 2010 r. trzech sędziów TK z wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. "Rzecznik praw obywatelskich złożył wniosek o wyłączenie sędziego Mariusza Muszyńskiego i w związku z tym wyznaczyłam skład celem rozpoznania tego wniosku; siłą rzeczy musiałam odwołać ogłoszenie orzeczenia, bo ten wniosek musi być rozpoznany w pierwszej kolejności" - odpowiedziała.

Prezes TK przyznała, że RPO Adam Bodnar składał już wcześniej takiego rodzaju wnioski w innych sprawach. Pytana, czy można to uznać za "próbę pewnej obstrukcji" prac TK, odparła, że "nie chciałaby tego tak oceniać". "Oceniam to z perspektywy prezesa, sędziego: każdy, jeśli ma prawo, może taki wniosek złożyć i my go musimy rozpoznać" - dodała. "Ja tylko nie chciałabym, żeby obwiniano Trybunał, że została odwołana rozprawa" - oświadczyła Przyłębska.

Czytaj więcej: Gowin sugeruje Hannie Gronkiewicz-Waltz dymisję, jako rozwiązanie honorowe

W styczniu br. Ziobro zaskarżył do TK uchwałę Sejmu z listopada 2010 r. ws. wyboru Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika. Według Ziobry, nie zostali oni wybrani zgodnie z konstytucyjnymi zasadami - nie spełniono wymogu, że sędzia TK musi być wybierany przez Sejm w oddzielnym, indywidualnym głosowaniu, a więc w trybie odrębnej uchwały, z wyznaczeniem mu kadencji. Według wniosku, Rymar, Tuleja i Zubik nie mogą być uznani za sędziów TK; składy orzekające TK z ich udziałem "można uznać za niezgodne z prawem", a orzeczenia tych składów - za wadliwe. Sprawę tę TK bada w składzie trzyosobowym.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wniósł do TK o umorzenie postępowania ze względu na niedopuszczalność wyroku, bo uchwały "nie cechuje normatywność". O umorzenie wniósł też Bodnar, według którego uchwała nie ustanawia żadnej normy prawnej, co oznacza, że orzeczenie jest niedopuszczalne. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • pepe, 2017-07-17 15:03:45

  nikt juz chyba dzisiaj nie wierzy, ze komisja nie jest ustawiona. Od poczatku do końca steruja przesłuchaniem tak by atakować panią prezydent Hannę Gronkiewicz Waltz.
 • felix, 2017-07-17 14:55:27

  bo wszystko jest nastawione teraz na to zeby pograzyc HGW a w tym czasie wprowadzic nowy podatek paliwowy
 • greg, 2017-07-17 14:02:27

  dziwi mnie, ze zajeto sie tematami ktore sa z teraz, skoro afera reprywatyzacyjna została zapoczatkowana w czasach gdy to jaro i ziobro rozdawali karty w ratuszu