Julia Przyłębska, prezes TK: Hanna Gronkiewicz-Waltz nie powinna oceniać ustawy, której nie badał TK

Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego zabrała głos w sprawie afery reprywatyzacyjnej. - Prezydent stolicy nie powinna oceniać ustawy, której nie badał Trybunał Konstytucyjny - tak skomentowała słowa Hanny Gronkiewicz-Waltz o niekonstytucyjności ustawy powołującej komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy.
Julia Przyłębska, prezes TK: Hanna Gronkiewicz-Waltz nie powinna oceniać ustawy, której nie badał TK
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy (fot. um.warszawa.pl/R.Motyl)

• - Uważam, że nie powinien prawnik, prezydent miasta, dokonywać oceny konstytucyjności ustawy, która nie została poddana weryfikacji, czyli nie zwrócono się z tym do TK" - powiedziała w środę prezes TK Julia Przyłębska w internetowej telewizji wPolsce.pl.

• Zaznaczyła też, że do TK nie wpłynął żaden wniosek w tym zakresie.

• Przypomniała też, że istnieje powszechnie zasada domniemania konstytucyjności: dopóki TK nie stwierdzi niekonstytucyjności, dopóty ustawa jest konstytucyjna.

"Dlatego nie należy wprowadzać takiego zamętu prawnego w mediach; nie należy wypowiadać się w sposób zbyt daleko idący" - zaznaczyła Julia Przyłębska. 

Prezydent Warszawy nie stawiła się już dwa razy na rozprawach komisji, za co ukarano ją 6 tys. zł grzywny. Została wezwana na kolejną rozprawę w czwartek ws. nieruchomości z przedwojennym adresem Chmielna 70. Gronkiewicz-Waltz skierowała do NSA wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego ws. komisji, której konstytucyjność kwestionuje. Pani prezydent uznaje komisję, gdy chodzi o jej pieniądze, a nie współpracuje z nią przy zwrocie majątku miasta - tak szef komisji Patryk Jaki mówił o jej odwołaniu do komisji ws. grzywny.

Czytaj więcej: Reprywatyzacja: Prokuratura Regionalna wniosła sprzeciw ws. reprywatyzacji gruntu przy ul. Nowogrodzkiej 46

Przyłębska była też pytana o odwołanie zaplanowanego na czwartek terminu rozprawy ws. konstytucyjności wyboru w 2010 r. trzech sędziów TK z wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. "Rzecznik praw obywatelskich złożył wniosek o wyłączenie sędziego Mariusza Muszyńskiego i w związku z tym wyznaczyłam skład celem rozpoznania tego wniosku; siłą rzeczy musiałam odwołać ogłoszenie orzeczenia, bo ten wniosek musi być rozpoznany w pierwszej kolejności" - odpowiedziała.

Prezes TK przyznała, że RPO Adam Bodnar składał już wcześniej takiego rodzaju wnioski w innych sprawach. Pytana, czy można to uznać za "próbę pewnej obstrukcji" prac TK, odparła, że "nie chciałaby tego tak oceniać". "Oceniam to z perspektywy prezesa, sędziego: każdy, jeśli ma prawo, może taki wniosek złożyć i my go musimy rozpoznać" - dodała. "Ja tylko nie chciałabym, żeby obwiniano Trybunał, że została odwołana rozprawa" - oświadczyła Przyłębska.

Czytaj więcej: Gowin sugeruje Hannie Gronkiewicz-Waltz dymisję, jako rozwiązanie honorowe

W styczniu br. Ziobro zaskarżył do TK uchwałę Sejmu z listopada 2010 r. ws. wyboru Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika. Według Ziobry, nie zostali oni wybrani zgodnie z konstytucyjnymi zasadami - nie spełniono wymogu, że sędzia TK musi być wybierany przez Sejm w oddzielnym, indywidualnym głosowaniu, a więc w trybie odrębnej uchwały, z wyznaczeniem mu kadencji. Według wniosku, Rymar, Tuleja i Zubik nie mogą być uznani za sędziów TK; składy orzekające TK z ich udziałem "można uznać za niezgodne z prawem", a orzeczenia tych składów - za wadliwe. Sprawę tę TK bada w składzie trzyosobowym.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wniósł do TK o umorzenie postępowania ze względu na niedopuszczalność wyroku, bo uchwały "nie cechuje normatywność". O umorzenie wniósł też Bodnar, według którego uchwała nie ustanawia żadnej normy prawnej, co oznacza, że orzeczenie jest niedopuszczalne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

nikt juz chyba dzisiaj nie wierzy, ze komisja nie jest ustawiona. Od poczatku do końca steruja przesłuchaniem tak by atakować panią prezydent Hannę Gronkiewicz Waltz.

pepe, 2017-07-17 15:03:45 odpowiedz

bo wszystko jest nastawione teraz na to zeby pograzyc HGW a w tym czasie wprowadzic nowy podatek paliwowy

felix, 2017-07-17 14:55:27 odpowiedz

dziwi mnie, ze zajeto sie tematami ktore sa z teraz, skoro afera reprywatyzacyjna została zapoczatkowana w czasach gdy to jaro i ziobro rozdawali karty w ratuszu

greg, 2017-07-17 14:02:27 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE