PARTNER PORTALU
  • BGK

Już nie cudzoziemcy

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy    5 września 2011 - 07:28
Już nie cudzoziemcy

Mazowieccy urzędnicy nie spodziewają się, że po abolicji dla nielegalnych obcokrajowców Wietnamczycy, Białorusini czy Czeczeni zaczną od stycznia szturmować urząd. Wielu woli pozostać w szarej strefie.
Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą abolicyjną, od stycznia do czerwca 2012 r. cudzoziemcy będą mogli składać wnioski o zalegalizowanie pobytu na dwa lata. Ci przebywający w Polsce nielegalnie od 2007 r. oraz ci, którzy w ubiegłym roku otrzymali odmowę – informuje „Życie Warszawy”.

Nikt jednak nie spodziewa się, że przebywający w stolicy i na Mazowszu nielegalni obcokrajowcy nagle od stycznia zaczną szturmować urzędy.

Mankamentem jest to, że abolicja będzie obowiązywała tylko dwa lata. Po tym okresie cudzoziemcy znów będą musieli od nowa składać te wnioski do wojewody, potem odwołania od odmowy, interwencje do komisarza ONZ itd. Tak się dzieje teraz i wielu macha ręką na tę procedurę.

Podczas ostatniej abolicji – ogłoszonej w 2007 r. – skorzystały z niej tylko 1364 osoby w całym kraju. Wówczas 80 proc. osób było z Mazowsza. Eksperci szacują, że teraz pobyt zalegalizuje ok. 4,5 tys. osób.

W całej Polsce obcokrajowców jest od 50 tys. do pół miliona – podaje „Życie Warszawy”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2011-09-07 08:48:15

    Wszędzie praca w szarej strefie Bywa podejrzana, I dlatego byś powinna Surowo karana.
  • grosik, 2011-09-05 08:17:40

    Niektórzy żyć nie mogą bez tej szarej strefy !!! Zamiast normalnie żyć i pracować ciągle myślą o niej !